Reklama

Siły zbrojne

Zapad-2021: 16 rakiet na robocie bojowym

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w rosyjsko-białoruskich strategicznych ćwiczeniach wojskowych Zapad-2021 udział biorą również najnowsze rosyjskie bezzałogowe pojazdy lądowe. Wśród nich wymienić można m.in. bojowego Urana-9, który stanowi odpowiednik bojowego wozu piechoty i charakteryzuje się wyjątkowo silnym uzbrojeniem.

Wspomniane wykorzystanie rosyjskich robotów bojowych w czasie ćwiczeń miało miejsce na poligonie Mulino w rejonie Niżnego Nowogrodów. Oprócz Urana-9 udział w nim wziął także robot saperski Uran-6, rozpoznawczo-bojowy Nerekhta oraz najnowszy B-19 na podwoziu bojowego wozu piechoty BMP-3 z bezzałogowym modułem wieżowym Epoch.

Według doniesień lokalnych mediów państwowe próby zmodyfikowanego bojowego bezzałogowego pojazdu lądowego Uran-9 prowadzone przez rosyjską armię miały zakończyły się ub.r. W kwietniu br. z kolei rosyjski resort obrony informował o planowanej dostawy nowej partii tych wozów. Konstrukcja ta oprócz krajowych  badań i testów przeszła także próby w warunkach bojowych w rosyjskim kontynencie wojskowym w Syrii w syryjskiej wojnie domowej w 2019 roku. Debiut ten jednak według wyników raportu z 3. Centralnego Instytutu Badawczego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej miał nie wypaść najlepiej.

image
Fot. mil.ru

W czasie prób wykryte zostały problemy w zakresie kontroli, mobilności, siły ognia czy świadomości sytuacyjnej. Defekty dotyczyły m.in. niskiej sprawności elementów zawieszenia, niestabilnej pracy armaty automatycznej czy awarii optoelektroniki, a także braku możliwości prowadzenia ognia w ruchu czy prowadzenia rozpoznania i identyfikacji celów w odległości powyżej dwóch kilometrów. Z tych badań i testów miały jednak zostać wyciągnięte wnioski, które zostały wdrożone w zmodyfikowanej wersji tego drona bojowego.

image
Fot. mil.ru

Uran-9 to rosyjski bojowy bezzałogowy pojazd lądowy zaprojektowany i produkowany przez spółkę JSC 766 UPTK (wchodzącą w skład rosyjskiego koncernu Kałasznikow). System ten jest przeznaczony do prowadzenia zadań z zakresu rozpoznania, wsparcia ogniowego i zwalczania broni pancernej. Szeroki zakres tych niezwykle wymagających zadań może być realizowany dzięki wyjątkowo silnemu uzbrojeniu. Co warte podkreślenia jak dotąd żaden zbliżony rosyjski wóz bojowy tego typu nie otrzymał tak rozbudowanego zestawu składającego się z aż 18 różnych środków ogniowych.

Wspomniane uzbrojenie składa się z armaty automatycznej 2A72 kal. 30 mm sprzężonej z czołgowym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm zainstalowanych w bezzałogowej wieży. Uzupełniają je cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120-1 Ataka zamontowane na bokach wieży oraz 12 rakietowych miotaczy ognia RPO PDM-A Trzmiel-M zainstalowanych w dwóch obrotnicach (po dwie) na stropie wieży. Dodatkowo wyposażony jest w zintegrowany zestaw sensorów optoelektronicznych, wyrzutnię granatów dymnych i system ostrzegający o opromieniowaniu wiązką lasera. Masa bojowa systemu wynosi 14 ton, co przy napędzie w postaci silnika wysokoprężnego JaMZ-5347-16 o mocy 300 kW pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 35 km/h i zasięgu 200 km.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (19)

 1. BUBA

  Rosjanie wyslą roboty a Polacy pospolite ruszenie z strzelbami "z szafy"............................................................... .......................................................................................................................................................................................... Tak mniej wiecej jest różnica między rozwojem Wojska Polskiego a Armią Rosji. Pomijam wielkość, ale u nich prototypy jeżdżą lub lataja nad poligonami w Polsce kończą często jako makieta pokropiona przez księdza i opita przez generałów i polityków.......................tyle że jest o czym gadać przez 20/30 lat jak o niewykonalnej dla MON legendarnej modernizacji BWP-1...................................................................................................................

  1. Ja

   Szczegolnie jeden prototyp..su57:)

  2. BUBA

   Przypomnij mi polski prototyp na podobnm poziomie z ostatnich 30 lat "Niepodległej" - mógłby nawet tylko kołować po płycie lotniska - samodzielnie...nie jestem wymagający...............................

 2. natfari

  A jak to jet odporne na WKW ? Takie 12,7 mm? Bo te precjozum na kadlubie na szczególnie " gniotsia nie łamiotsa" nie wyglada...

 3. WSK74

  pewnie taka jest przyszłość. Rakiety, działko, optyka wszystko jest, ważne żeby zabezpieczyć łączność. Pamiętam jak w Świdniku zrobili SW4 - w wersji bezzałogowej, były nawet próby ....... W HSW też był projekt chyba bezzałogowego Goździka ? Wszystko działa, dopóki nikt nie zagłusza.

  1. To samo tyczy 250 abramsow...wszystko spoko dopóki magazynow paliwa nikt nie zniszczy

  2. Matt

   Rosyjskie czołgi napędzane są powietrzem ?

  3. Ja

   Nie olejem napędowym ropą albo alkoholem odpalić mogą nawet na oleju od frytek. Abrams z turbiną może najwyżej postać przy mc donald

 4. Ci co narzekają na prędkość podatność itp...to chciałem przypomnieć,że to coś jest bardzo osiągalne podobne do pz1 i pz2 z 39...polin dziś by nie dala rady odeprzeć operacji fall weiss wiec na polske to wystarczy . Rosjanie mają zdolności operacyjne i dowodzenia samodzielnego Armią. Polska od 39 roku nie ma takich zdolności. Wystarczy nadmienić,że w 39 polska musiała udowodnić Anglii i Francji ze będzie stawiać opór. Od 1997 roku polin nie miała alarmu bojowego dla armii by sprawdzic swoje kompetencje.

  1. Ja

   Martw sie lepiej o twoje ruskie su57 i reszte zlomu. Ile tej gotowosci macie w samolotach? Bedzie z 30 proc?:) Wy tam sie raczej chinami martwcie i ....tak,tak,afganistanem,teraz to wasz problem,wiec cwiczyc ile wlezie bo bedziecie mieli co robic:)

 5. Levi

  35km na godz. W sam raz do F1. Dodatkowo słaba dzielność terenowa.

  1. Polska ma coraz więcej dróg wiec nie widzę problemu z tą dzielnością

 6. snajper Tor

  Cel dużej wartości

  1. Tani

   Nie,najwyzsza wartosc to czlowiek. Oni wyznaczaja nowy trend. Mysle ze za pare lat udzial czlowieka na polu walki bedzie minimalny. Moim zdaniem robi sie ciekawie.

  2. Levi

   U sowietów? Zawsze mówili że u nich ludzi duzo

  3. Kiks

   To coś to jednorazówka. Na zatrzęsienie jednorazówek musisz mieć pieniądze.

 7. kmdr

  Tam budują takie , a u Nas jeszcze badają takie do badań lotnisk wczeropolowych.

  1. Extern

   No niestety, nasi trochę zaspali, (cały zachód trochę zaspał) tą rewolucję technologiczną. Ale i nawet u nas już to nawet widzą, ten demonstrator na MSPO z przebudowanym quadem, karabinem i Piorunem jest tego świadectwem.

 8. Rmn

  Dodać AI, nacisnąć enter i chodu!

 9. saetu

  a kto tymi "lądowymi dronkami" będzie sterował jak jak spadną pierwsze bomby czy pociski na centrum dowodzenia, gdyby tym szło sterować z bezpiecznego bunkra z dalekiej odległości to by to miało jakiś sens

  1. baba

   Sądzisz, że robotem walczącym np gdzieś na polesiu, będzie sterował żołnierz gdzieś pod Moskwą?......Paaaaaniiieeeee.........

  2. Rmn

   Oni nie siedzą w bunkrach, tylko na hoŁmOfiSie.

 10. Ferenc

  Dać mu jak najwięcej rakiet bo tylko co druga odpala a co piąta dolatuje...

  1. Szwejk

   Obyś nie musiał siedzieć w odmalowanym teciaku i sprawdzać czy dolecą.

  2. klawiatura

   A polskie drzwi od stodoły to jaki mają stosunek startów do lądowań ?

  3. baba

   . Czyli 100% udanych testów. Więcej nie próbowano.

 11. Przemo

  Urana-9 to idealny cel dla dronów warmate.

  1. Kikon

   na to i zwykły granat wystarczy

  2. asdf

   po co granat? butelka z benzyna nie wystarczy?

  3. Zibi

   To teraz sobie pomyśl, że na polu walki na jednego prawdziwego Urana może przypadać 5 zrobionych z dykty i teraz sobie celuj z dronów.

 12. FanZimbabwe

  35 km/h hmm...Rowerem okrążę tego cudaka ruskiej myśli technicznej i parę razy wezmę go do niewoli :). Widać, że Rosjanie mają problemy z technologią . Normalnie nawet w Zimbabwe zrobiliby to lepiej.

  1. :)

   Na razie nawet w Polsce tego nie robią.

  2. Levi

   Zamów. Zrobię. Serio. Z gwarancja dostawy na dzień.

  3. Tani

   Nie robia tego w Polsce ale Niemcy przyjeli pierwsze 14 tankow Leopard 2 A7V do linii. Ruscy jak zwykle uczcili to fotoreportazem z niemieckiego batalionu ,moze i defence 24 cos by dopisalo w tym temacie. Przeciez to kuzyn naszego 2pl.

 13. andys

  Problemy z "....czy prowadzenia rozpoznania i identyfikacji celów w odległości powyżej dwóch kilometrów. " W istocie ten wniosek jest najistotniejszy, czyli umiejetnośc dzialania autonomicznego czy z sterowaniem zdalnym. Jesli działanie w odległosciach mniejszych niz 2 km jest zadowalajace, to jest to wielki sukces. Kwestia identyfikacji celów w odległosciach wiekszych od 2 km jest sprawa parametrów kamer, radarów itd, czyli jest to kwestia czasu na ich polepszenie.

 14. Zio

  Z uzbrojenia to chyba tylko ICBMa i torped brakło ...

  1. Tani

   To nie tak,to jest robot wiec musi miec duzo srodkow walki. Bo kto je zaladuje? Nie ma ludzi wiec jest przestrzen czyli mozna skladowac wiecej amunicji lub rakiet.

  2. xXx

   Problem jest taki, że jakakolwiek naprowadzana rakieta sporo kosztuje, a tutaj masz 16 takich rakiet, które wyglądają na łatwe do zniszczenia serią z kałacha, albo odłamkami z pobliskiej eksplozji. To jest po prostu przerost formy nad treścią, coś jak czołgi wielo-wieżowe z 20-lecia międzywojennego. Nie bez powodu absolutna większość pojazdów, ma podwójną, maks poczwórną wyrzutnie, przynajmniej częściowo osłoniętą i lekko opancerzoną. Taki Bradley ma 2 rakiety w wyrzutni, a reszta na przeładowanie ukryta we wnętrzu pojazdu.

  3. Levi

   Jak długo to przeżyje w polu? 2 efektory aż nadto...

 15. Wawiak

  Niech mu jeszcze dorzucą ICBMa oraz miniaturową łódź podwodną i będzie komplet 8-]

  1. Rain Harper

   Jeden wystrzeli, dwa odpadną.

  2. Wawiak

   Normalnie jak 2CV inspektora Clouseau z "Różowej pantery"

 16. pol

  Jak na takie malenstwo jest dopasiony dosc solidnie teraz wypadało by nam zrobic transporter pod takie 4 bezałogowce jak i stworzyc podobne do dowozenia amunicji jak i ewakuacji rannych .

 17. Tani

  Dobry czlowiek wrzucil oznaczenia nowych wersji bojowych wozow piechoty i innych pojazdow na ich podwoziach. Oznaczenia te nadal Instytut Techniki Pancernej Armii Rosyjskiej Sa to tylko znane oznaczenia wrzucam w orginale Б-10 - бронетранспортер БТР-Г "Курганец-25" Б-11 - боевая машина пехоты "Курганец-25" Б-12 - бронированная ремонтно-эвакуационная машина "Курганец-25" Б-14 - БМП "Курганец-25" с БО "Кинжал" Б-15 - БМП "Курганец-25" с БО "Эпоха" Б-16 - БМП на шасси БМП-2 с БО "Кинжал" Б-17 - БМП на шасси БМП-3 с БО "Кинжал" Б-18 - БМП на шасси БМП-2 с БО "Эпоха" Б-19 - БМП на шасси БМП-3 с БО "Эпоха" Б-22 - БМП на шасси БМП-2 с БО "Бережок" Б-23 - БМП на шасси БМД-2 с БО "Берег"

 18. Jerzy

  Obawiam się, że Rosjanie mogą mieć ich więcej niż my mamy Warmate'ów, a to już byłby realny problem... nie wiem skąd u nas ten Hurraoptymizm i przekonanie, że każda rosyjska broń zaraz się zepsuje, rosyjski żołnierz przewróci się o własne nogi, a nasza armia odeprze każdy atak, przydałoby nam się trochę zdrowego samokrytycyzmu.

  1. złośliwy

   Skąd?Z 39 roku :).

  2. klawiatura

   Dlatego od 300 lat odgrywamy rolę ofiary.

 19. edek

  Niezły będzie fajerwerk, jak toto oberwie.

Reklama