Reklama

Siły zbrojne

Zakończono kwalifikację wojskową

Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ
Fot. st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpisali rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Na mocy tego przepisu kwalifikacja w roku 2020 r. zostaje zakończona w piątek (13 marca br.).

Wszystkie wezwania wydane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. tracą ważność. Zakończenie kwalifikacji wojskowej jest związane z ryzykiem zarażenia koronawirusem powodującym chorobę COVID-19. Jest to działanie profilaktyczne, zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa.

Rozporządzenie przewiduje, że dziś (13 marca br.) zakończą działanie powiatowe komisje lekarskie kwalifikacji wojskowej na terenie całego kraju. Osoby, które otrzymały wezwania do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w okresie od 16 marca br. do 30 kwietnia br. NIE MAJĄ już tego obowiązku. Wezwania te tracą ważność.

Szacuje się, że w okresie od 2 lutego br. do chwili obecnej (12 marca br.) powiatowe komisje lekarskie wydały orzeczenia lekarskie dla około 35-40 proc. osób zobowiązanych do stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 r. Pozostały osoby zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej w 2021 r.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Zbyszko z bogdanca

  Dostałem A I co dalej?

  1. Jasio

   Pisze w tekście że wszystkie wezwania tracą ważność,póki co nie musisz się stawiać

  2. marian

   Po dwóch tygodniach, czyli po uprawomocnieniu się decyzji zostanie Pan przeniesiony do rezerwy. Wizyta w WKU po pieczątkę w książeczce wojskowej, i armia z głowy. Przynajmniej do czasu powszechnej mobilizacji :)

  3. marian

   Przecież napisał, że jest już "po" kwalifikacji, czyli się już stawił.

Reklama