Reklama

Siły zbrojne

Żagań: odbyło się spotkanie robocze dot. kolejnej rotacji żołnierzy USA

Fot. www.dgrsz.mon.gov.pl
Fot. www.dgrsz.mon.gov.pl

1 lutego w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc) w Żaganiu odbyło się spotkanie robocze dotyczące zbliżającej się kolejnej rotacji żołnierzy amerykańskich z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT).

Amerykańskich żołnierzy, na czele z dowódcą 2 ABCT pułkownikiem Davidem W. Gardnerem oraz jego następcą pułkownikiem Rutherford Wilsonem dowódcą 1 ABCT z 1 Dywizji Kawalerii na co dzień stacjonującej w Teksasie, podjął dowódca Czarnej Dywizji gen. bryg. Stanisław Czosnek.

Podczas spotkania omówiono zagadnienia dotyczące przygotowywanej rotacji oraz wnioski wypływające z dotychczasowego pobytu i funkcjonowania Pancernych Brygadowych Grup Bojowych w rejonie odpowiedzialności 11 LDKPanc. Wiele uwagi poświęcono na sprawę wspólnego szkolenia oraz planowanych przyszłych ćwiczeń. Ponadto przedstawiono najważniejsze przedsięwzięcia, a także dokonano ich synchronizacji oraz określono obszary, w których należy dokonać zacieśnienia dalszej współpracy.

Tego samego dnia w dowództwie Czarnej Dywizji odbyło się spotkanie przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych, zespołów reagowania kryzysowego i służb ratowniczo-medycznych z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

Celem spotkania  było wypracowanie koncepcji wspólnego ćwiczenia epizodycznego z zarządzania kryzysowego. Ponadto w czasie narady ustalono miejsce ćwiczenia, niezbędne siły i środki do jego zabezpieczenia, a także określono ograniczenia administracyjno-organizacyjne.

Konferencję zakończył rekonesans w terenie oraz ustalenie daty kolejnego finałowego już spotkania.

jw/materiały prasowe DGRSZ

Reklama

Komentarze

    Reklama