Reklama

Siły zbrojne

Wzrost przypadków prawicowego ekstremizmu w Bundeswehrze

Fot. Tim Rademacher/CC BY-SA 4.0
Fot. Tim Rademacher/CC BY-SA 4.0

Liczba przypadków podejrzenia o prawicowy ekstremizm w armii w 2020 r. wzrosła do 477 w porównaniu z 363 rok wcześniej – wynika z raportu Służby Ochrony Sił Zbrojnych (MAD), niemieckiego kontrwywiadu wojskowego.

Dane te przedstawiła we wtorek Eva Hoegl, pełnomocniczka Bundestagu ds. obronności, którą cytuje agencja dpa. Jak podaje agencja, wzrosła także – niemal dwukrotnie - liczba przypadków tzw. Obywateli Rzeszy. W 2019 r. było ich 16, a w 2020 r. – 31.

Obywatele Rzeszy to zwolennicy teorii, odrzucającej państwowość RFN. Ich zdaniem, jak wyjaśnia portal Deutsche Welle, „nadal istnieje niemiecka Rzesza w granicach z 1937 r., która jest okupowana przez Aliantów i przez nich wyzyskiwana”.

image
Reklama

Z 77 do 48 spadła natomiast liczba spraw, związanych z islamizmem - wskazuje dpa. „Liczba incydentów, związanych z prawicowym ekstremizmem, jest niepokojąca i pokazuje, że jest wiele do zrobienia” – cytuje Hoegl agencja AP.

Według Hoegl sytuacja wymaga „wyjaśniania, kar i prewencji”. „To jest ciągłe zadanie – w całym społeczeństwie, a więc także w Bundeswerze” – powiedziała urzędniczka, podkreślając, że „edukacja polityczna jest kluczowa” i musi stać się integralną częścią codziennej pracy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama