Reklama

Siły zbrojne

Wyrzutnia Tor zniszczona na kierunku południowym

Kompleks Tor-M1
Kompleks Tor-M1
Autor. Witalij Kuzmin (CC BY-SA 4.0)

Prawdopodobnie na kierunku krymskim w jednej z zasadzek został zniszczony rosyjski system obrony powietrznej krótkiego zasięgu 9K330 Tor-M1. Wóz został rozbity prawdopodobnie wśród całego zaskoczonego konwoju. Na krążącej w siebi fotografii widać obok także zniszczony transporter MTLB.

Reklama

Kompleks został zniszczony w czasie marszu, prawdopodobnie amunicją średniokalibrową albo pociskiem rakietowym. Wóz miał wymalowaną ukośną białą linię jako oznaczenie taktyczne co oznacza, że zniszczono go na kierunku południowym.

Reklama

Szacuje się, że w służbie mieli Rosjanie przed wojną niecałe 200 zestawów Tor różnych lądowych wersji.

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

 1. Autor Widmo

  Ciekawe kto podzieli teraz los Tuchaczewskiego z wojny 1920 roku ?

 2. RadamelFalcao

  Czy my możemy jakoś wspomóż Ukrainę i nie wpakować się w wojne?

  1. ppp

   Możesz się sam zgłosić na ochotnika . Przecież tylko przy klawiaturze nikt cię nie trzyma .!!!

  2. Extern.

   W dalszych planach Rosjan i tak niestety występujemy jedynie jako wrogowie, Więc nie jest aż tak bardzo ważne co byśmy teraz zrobili bo i tak uważają nas za wrogów z którymi trzeba będzie się rozprawić w późniejszym terminie.

  3. Chyżwar

   @Extern. Z tego akurat każdy normalnie myślący Polak powinien sobie zdawać sprawę.

 3. Chyżwar

  Popsuli ruskim Tora. A taki ładny był.... Sowiecki. Szkoda....

  1. Extern.

   Trzeba niestety z pewną niechęcią przyznać że akurat TOR jest bardzo udanym systemem. Oj bardzo chciałbym żebyśmy mieli coś podobnego.

  2. Chyżwar

   @Extern. Więc tym lepiej, że go skasowali.

 4. Gimnazjum01@

  Przykre że ktoś ginie ale mniej jeśli to bandyta

  1. Chyżwar

   Mnie tam nie jest przykro. Każdy utłuczony ruski sołdat, to o jednego wroga Polski mniej. To samo ze sprzętem.

  2. Extern.

   Rosjanie tym co obecnie robią na Ukrainie, doprowadzają właśnie do tego, że gdy ich samych coś takiego niedługo spotka (z rąk wiadomo kogo), to nie będzie ich nikt żałował i nikt im wtedy nie pomoże. No, ale sami chcieli, a jak mówi słynna maksyma prawna wywodząca się jeszcze z prawa Rzymskiego, "Chcącemu nie dzieje się krzywda".

 5. Rus (dałn)ol

  Dziwnie mam wrażenie że gdyby nie to że Rosja atakuje z 3 stron i Ukraina nie może skoncentrować obrony to lali by faszystów z Rosji jak psy. Pech też że k8jow jest tak blisko granicy z Białorusią która jest już stracona jako sojusznik Hitlera bis. Jednak pogrobowcy SS Rona i 30 białoruskiego batalionu SS to dno.

  1. Chyżwar

   Fakt. Ten białoruski pajac z lotniskiem na głowie to dla Ukraińców kłopot. Poza tym parszywiec sprzedał putinowi własny kraj.

  2. seb2303

   Przecież to jest zamierzona taktyka żeby związać wojska ukraińskie w wielu miejscach

  3. ppp

   Ruscy przechytrzyli wszystkich specjalistów po drugiej stronie . Specjalnie pokazywali koncentracje wojsk przy granicy wschodniej aby wszyscy myśleli , że chodzi im głównie o wschód i południe Ukrainy . Teraz główne jednostki ukraińskie siedzą tam uwięzione i trudno będzie im odskoczyć od rosyjskich sił na tym odcinku walk .

 6. Perun Shogun

  Wczoraj w nocy ogladalem ukrainska telewizje - oczywiscie - wartosci moga byc zawyzone - ale sa zdjecia w internecie i filmiki na Youtube Ponac Ukraina zniszczyla do 300 rosyjskich pojazdow (w tym czolgi ,BWP, niszczyciele czolgow, Pancyry no i ciezarowki) 6 statkow powietrznych i zabili ok 450 zolniezy, kilkudziesieciu wzieli do niewoli. Oczywiscie to rozpoznanie walka i straty takie dla Rosji to pikus, ale sami poniesli 1/10 tych strat (moze wiecej - niestety - zolnierzy) To dobry prognostyk. Widac, ze Rosjanie przegrupowuja wszystko do zdobycia Kijowa. Oby obronili stolice.

  1. abc

   Możesz też oglądnąć rosyjską telewizję (jeśli jesteś w stanie wytrzymać nasycenie propagandą) i mieć całkiem inne dane. I na deser zdjęcia tych samych uszkodzonych domów czy bloków z całkowicie przeciwstawnymi opisami. Życzę Ukrainie jak najlepiej ale oni też trochę koloryzują- teraz mówią o prawie 3000 zabitych Rosjan. - to brzmi niewiarygodnie, jeśli porównać to z danymi USA że jak na razie atakuje kilkadziesiąt tysięcy Rosjan. Swoją drogą to bardzo bardzo śmiała operacja zważywszy na wielkość ukraińskiej armii. Jeśli Ukraina wytrzyma jeszcze kilka dni, jeśli uda jej się zmobilizować i przygotować jednostki to Rosjanie znajda się w katastrofalnym położeniu..

  2. Chyżwar

   Bez wątpienia koloryzują, bo w takich okolicznościach robi się to zawsze. Niemniej pewne jest, że wytłukli już sporo plugastwa. Jeśli jest tam więcej takich ludzi, jak ta trzynasta z wysepki. A sądzę, że jest, to nawet jeśli orukenom putina uda się zająć Ukrainę i tak będą mieli tam piekło.

  3. ppp

   To taka uwaga z czasów IIWŚ . Gdy partyzanci wysadzali tor kolejowy i odskakiwali w las przybyłe jednostki niemieckie nigdy nie pchały się za nimi między drzewa pomimo kilkukrotnej przewagi liczebnej . Później różne wymysły i bajki w raportach mogli pisać . Z doniecka i Ługańska w latach 2014-2015 były udokumentowane czy to przez jedną czy też przez drugą stronę . Dzisiaj tego nie widać !

 7. Monkey

  My komentujemy jedną zniszczoną jednostkę bojową. A Rosjanie idą dalej. Im jeden Tor w tą czy w tamtą stronę wisi.

  1. mr Twardowski

   To zawsze o jedną jednostkę ruskiego sprzętu mniej, a każda strata, to zawsze strata!

  2. Piotr Skarga

   No właśnie wg komunikatów to nie za bardzo idą! I ponoszą istotne straty. Do tego duch bojowy w Ukrach rośnie, dostaja kolejne rakiety, ochotnicy pchają się do wojska tłumnie. A koszty u tego bandyty Putlera rooosnaaaaaa. To już nie ta.sama spolegliwa Ukraina z 2014, Coś mi się zdaje ze faszysta Putin może się tym razem zadławić!!

  3. ppp

   Tylko , że Ukraina z udokumentowanych strat 2 razy tyle sprzętu co Rosjanie . Z udokumentowanych strat nie są to też jakieś wielkie liczby po obu stronach konfliktu .

 8. Grzesiek4471

  Bardzo dobrze, Ukraina walczy!!!!

 9. mr Twardowski

  Najwyraźniej ruski sprzęt militarny dobrze wygląda tylko na targach i defiladach. Dobrze się też spala... To zdecydowanie zaleta w zaistniałych okolicznościach.

  1. Piotr Skarga

   Mnie bardzo się spodobał ten ruski tank z wysadzonym magazynem amunicji. Jak widać wystarczy dobrze przycelować i....kabooom! Myślę , że nasze Warmate zrobią swoje! Jak widać też po załączonych przypadkach - nasz MON zrobił ciężką głupotę (sabotaż??) rezygnując z zakupu tej "macierewiczowej" kontraktowej opcji na 900 kolejnych Warmate1. Ile teraz DOBREGO by zrobiły gdyby je podesłać Ukrom!! A byłyby pod ręką, jak na zawołanie! Mając zaś sprawdzone Warmate MON chce zamówić jakieś tam "gladiusy"? Celowo nas osłabiają?!

  2. Valdore

   Panie Skarga, kupiono 1000Warmate ale 900 do neidawna porastało kurzem w magzynach bo wojsko dostało jedynei 100, wiec spokojnie moga wysłąć i zamówić nowe. Tyle że do kazdego Warmate potrzeba operatora.

  3. Chyżwar

   @Piotr Skarga Chodzi ci o ruskiego T-80? Objawy typowe. Dostał w karuzelę. Ona jest fatalnie pomyślana, bo ładunki są w pionie. Po ruskich nie zostały nawet buty.

 10. Ziuta

  ruski Fuhrer i jego trole liczyły na coś więcej, Ukraina broni się przed napaścią Rosji

 11. Wewo

  Na pewno też Tunguske stracili, są zdjęcia.

 12. Karakan

  Potwornie kulawa ta ofensywa, a i straty po ruskiej stronie zdają sie byc bardzo duże. Rosja chyba niechcący udowodni światu, że cala ich potęga to tylko PR. Jeśli nie radzą sobie z biedną Ukrainą, to nie mieliby żadnych szans z zaawansowaną zachodnią armią. Chyba nie tego putin oczekiwał.

  1. Sidematic

   To o czym piszesz to tylko twoje wrażenie. Całkowicie błędne. Cały czas dostajemy przekaz tylko jednej strony więc nie wiadomo jakie są w rzeczywistości realne straty obu stron.

  2. Wewo

   Konaszenkow przyznał, że zniszczyli m,in. tylko 18 czołgów ukraińskich. To cienko jak na drugą armię świata i atak z trzech stron. Z Białorusi do Kijowa można dojechać w godzinę, a ruskie wojska męczą się drugi dzień. Chińczycy jednak mieli rację, że w razie konfliktu NATO wystarczą 2 dni na zajęcie obwodu Kaliningradzkiego i wyparcie ruskich z państw bałtyckich.

  3. Valdore

   Sidematic a kogo obchodzi to co wygaduja barbarzyńcy z Rosji.

 13. Holub

  Jedną ? Ktoś tu chyba ma problemy ze wzrokiem

 14. X

  Oby tak dalej !

Reklama