Siły zbrojne

Współpraca z Bundeswehrą w zakresie eksploatacji sprzętu

Fot. Katarzyna Przepióra, Sekcja Wsparcia 10BKPanc
Fot. Katarzyna Przepióra, Sekcja Wsparcia 10BKPanc

W Świętoszowie odbyło się cykliczne polsko-niemieckie spotkanie poświęcone zagadnieniom dwustronnej współpracy logistycznej w zakresie zabezpieczenia eksploatacji użytkowanego przez brygadę sprzętu produkcji niemieckiej.  

Jak podaje 10 BKPanc., w  spotkaniu ze strony niemieckiej udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych i jednostek wojskowych, w tym Federalnego Urzędu do spraw Wyposażenia, Technik Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry, Centrum Logistycznego Bundeswehry, 1 Dywizji Pancernej, 4 Placówki Kierowania Logistyką oraz Bazy Materiałowej w Zeithain. Ze strony polskiej w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Szefostwa Służby Czołgowo-Samochodowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 43 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.

Przypomnijmy, że 10 BKPanc. i 34 BKPanc. eksploatują sprzęt pozyskany z nadwyżek Bundeswehry, w tym w szczególności czołgi Leopard 2A4 i 2A5, a także wozy zabezpieczenia technicznego, mosty samobieżne, samochody czy transportery opancerzone M113 w wersjach specjalistycznych.

Spotkanie przygotował, koordynował i prowadził major Piotr Ordyński, a za organizację i przebieg spotkania odpowiedzialni byli podlegli mu żołnierze Zespołu Wsparcia 10BKPanc. W części roboczej spotkania szczegółowo omówiono i podsumowano ostatnie półrocze współpracy logistycznej pomiędzy polskimi i niemieckimi instytucjami.  Ważną częścią spotkania, była dyskusja nad usprawnieniem procesu wymiany informacji pomiędzy 10BKPanc, a Bazą Materiałową w Zeithain i 4 Placówką Kierowania Logistyką. Zaplanowano kontynuowanie rozmów pomiędzy stroną polska i niemiecką z udziałem specjalistów.

Kolejnym elementem spotkania, była prezentacja Centrum Logistycznego Bundeswehry na temat obowiązujących aktualnie w armii niemieckiej poziomów zabezpieczenia technicznego sprzętu wojskowego oraz wyposażenia mobilnych warsztatów remontowych. Celem prezentacji była wymiana doświadczeń w zakresie zabezpieczenia logistycznego (w szczególności czołgów Leopard 2). Na zakończenie części roboczej spotkania przedstawiono i uzgodniono plany i kierunki dalszej współpracy i ustalono termin kolejnego spotkania roboczego. Obrady zakończono wspólnym obiadem, zorganizowanym przez 43 WOG w Świętoszowie.

Komentarze (2)

 1. Jaksar

  czyli mam rozumieć, że zaplecze logostyczne dla naszego sprzętu produkcji niemieckiej znajduje się w Zeithain w Niemczech? Jednym słowem, jeżeli niemcy będą chcieli uziemić nasz sprzęt to wystarczy, że zamkną nam dostawy części zamiennych z tego kraju i nasze Leopardy, wozy zabezpieczenia technicznego i inne będą tyle warte co stal z których je wyprodukowano?

  1. Hammerhead

   Dokładnie! Dlatego NEIN dla dalszych Leopardów z Niemieckiego szrotu! Niezależność! Dlatego nabycie licencji NP. na K2 to potrzeba oczywista!

 2. znafca

  Jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem! Poddaję pod rozwagę.