Siły zbrojne

Wschodni Okręg Wojskowy otrzymał system S-300V4

Wyrzutnia systemu S-300WM. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons.
Wyrzutnia systemu S-300WM. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons.

Służby prasowe Wschodniego Okręgu Prasowego poinformowały o otrzymaniu zestawów obrony powierznej S-300V4 (oznaczenie NATO  SA-23 Gladiator/Giant).

Według przekazanej informacji jest to pierwszy przypadek wprowadzenia S-300V4 na wyposażenie jednostki bojowej Wschodniego Okręgu Wojskowego. Nie ujawniono jej nazwy, podano jednak, że stacjonuje ona w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym. Oznacza to, najprawdopodobniej, że S-300V4 trafił w ręce żołnierzy z 1724. pułku obrony powietrznej, stacjonującego właśnie w tym regionie.

Żołnierze jednostki, która otrzymała nowy sprzęt, przeszli wcześniej szkolenie teoretyczno-praktyczne na poligonie rakietowym Kapustnyj Jar. Położono w nim szczególny nacisk na przejście z pozycji marszowej na pozycje bojowe, wykrywanie, identyfikacje i śledzenie celów powietrznych.

System S-300V4 jest przeznaczony do ochrony obiektów militarnych i infrastruktury kluczowej, a także zgrupowań wojsk. Może zwalczać cele na dystansach dochodzących nawet do 400 km. Wykorzystuje łącznie trzy rodzaje pocisków przeciwlotniczych rodziny 9M82 i 9M83.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.