Reklama

Siły zbrojne

Wojskowi nurkowie na szkoleniu w Wędrzynie

Autor. st. szer. Patryk Szymaniec

Na poligonie wojskowym w Wędrzynie (woj. lubuskie) kończy się zimowe szkolenie wojskowych nurków. Na tegoroczne zgrupowanie przybyło blisko 40 żołnierzy z kilku jednostek z zachodniej części kraju - poinformowała oficer prasowa 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej por. Anna Dominiak.

Reklama

Areną ćwiczeń jest Jezioro Rakowe znajdujące się na wędrzyńskim poligonie. Na dnie akwenu zatopiony jest wrak samochodu i platforma z torem do ćwiczeń, dzięki którym wojskowi nurkowie doskonalą swoje inżynieryjne umiejętności, techniki nurkowania i podwodnej nawigacji.

Reklama

„Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie systematycznie od kilku lat odbywają się letnie i zimowe szkolenia wojskowych nurków. To właśnie wojska inżynieryjne zabezpieczają inne rodzaje wojsk, dlatego m.in. szkolenie wojskowych nurków jest tak istotne” – wskazała por. Dominiak.

Czytaj też

Żołnierze biorący udział w szkoleniu ukończyli co najmniej kurs nurka młodszego. Kierownikiem zgrupowania jest mł. chor. Bernard Hajducki z 5. batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego, który od 10 lat prowadzi tego typu szkolenia specjalistyczne.

Reklama

„Moim zadaniem jest przygotowanie nurków do działania pod wodą w różnych warunkach. Wychodzę z założenia, że nurek wojsk inżynieryjnych potrafi funkcjonować w każdych warunkach atmosferycznych o każdej porze roku, dnia i nocy” – wyjaśnił mł. chor. Hajducki.

Podczas szkolenia żołnierze nabywają poprawnych nawyków, doskonalą techniki nurkowania oraz uczą się samokontroli. Każdy dzień rozpoczyna się od treningu w komorze dekompresyjnej, której zadaniem jest sprawdzenie i podwyższenie kondycji psychofizycznej uczestników zgrupowania.

Czytaj też

Komora zwana „sercówką” wytwarza ciśnienie realnie panujące na danej głębokości.

Kolejnym etapem szkolenia jest realizacja konkretnego tematu na dany dzień. Przed zejściem pod wodę, każde zagadnienie szkoleniowe jest szczegółowo omawiane, aby nikt z uczestników zgrupowania nie miał żadnych wątpliwości, jakie stoi przed nim zadanie.

W dwutygodniowym zgrupowaniu biorą udział m.in. żołnierze z 5. pułku inżynieryjnego ze Szczecina, 2. batalionu saperów ze Stargardu, 4. batalionu inżynieryjnego z Głogowa, 1. pułku saperów z Brzegu oraz 5. batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego.

Zimowe szkolenie rozpoczęło się 17 stycznia, a zakończy się w piątek (28 stycznia br.), natomiast już w połowie roku odbędzie się kolejna edycja zgrupowania nurków na wędrzyńskim poligonie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojtek_3

    Nie zazdroszczę chłopakom, nasze wody ze swej nizinnej natury są mało przejrzyste, a do dywersji sztucznego światła raczej się chyba nie używa a o tej porze roku słoneczko raczej nie doświetli. Chyba że trenowali tylko czyszczenie i zabezpieczanie kontrolowanej przez nas infrastruktury. Tak czy tak. SZACUN PANOWIE.

Reklama