Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zamawia system walki elektronicznej KAKTUS

Fot. Archiwum Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki
Fot. Archiwum Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął postępowanie przetargowe na zakup dwóch zautomatyzowanych systemów rozpoznawczo-zakłócających KAKTUS-MO, przeznaczonych do prowadzenia walki elektronicznej w zakresie rozpoznania elektronicznego (ESM) i przeciwdziałania elektronicznego (ECM). Termin dostawy został wyznaczony na 29 czerwca 2018 roku.

Zgodnie z informacją zawartą w ogłoszeniu przetargowym IU wymaga żeby zamawiany zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający KAKTUS-MO był produktem nowym, pierwszej kategorii, wyprodukowanym w roku dostawy. Powinien być również wykonany według Dokumentacji Technicznej do Produkcji Seryjnej (DTPS), z uwzględnieniem koniecznych do wniesienia zmian określonych przez Siły Zbrojne RP, które będą obejmować m.in. modyfikację sprzętową i oprogramowania w tym tzw. „kodów źródłowych”. DTPS ma zostać dostarczone wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ofert wstępnych.

Czytaj także: Dane z F-16 dla sił naziemnych. Wojsko kupi sprzęt dla kontrolerów wsparcia

Wojsko Polskie planuje do 2018 roku zakupić dwa komplety systemu, na który składa się: Wóz Dowodzenia Walką Elektroniczną systemu KAKTUS szczebla operacyjnego, wóz analizy, cztery sztuki namiernika radiowego zakresu HF oraz cztery sztuki stacji zakłóceń HF. Zamówienie ma być realizowane według z góry zaplanowanych etapów. W pierwszym etapie zostanie wykonany jeden komplet Zintegrowanego systemu rozpoznawczo-zakłócającego, z uwzględnieniem określonych w DTPS zmian. W jego skład ma wchodzić m.in. aparatura specjalistyczna łączności i informatyki pochodząca od producentów krajowych, a także aparatury wykrywania, rozpoznania i zakłócania środków elektronicznych:
- odbiornik szerokopasmowy EM 510 firmy Rohde&Schwarz,
- namiernik radiowy TRC 6200 DHF-I produkowany przez Thales Communications&Security S.A.
- wzmacniacz mocy BLWA0103-1000 firmy BoNN Elektronik.

Drugi etap będzie polegał na przeprowadzeniu badań typu zgodnie z Normą obronną oraz wprowadzeniu ewentualnych zmian do DTRS. Ostatni etap to produkcja drugiego kompletu. Przy czym ostateczny termin obu kompletów został wyznaczony na 29 czerwca 2018 roku.

Czytaj także: Generał Duda: Trwa redefinicja Planu Modernizacji TechnicznejP

Zautomatyzowany system rozpoznawczo-zakłócający KAKTUS przeznaczony jest do prowadzenia walki elektronicznej w zakresie rozpoznania elektronicznego (ESM) i przeciwdziałania elektronicznego (ECM). Zadania rozpoznawcze polegają na pozyskiwaniu informacji o składzie i dyslokacji elementów ugrupowania przeciwnika, a także charakterze ich działań. W zakresie przeciwdziałania system KAKTUS przeznaczony jest do prowadzenia ofensywnych działań elektronicznych polegających na emitowaniu zakłócającej energii elektromagnetycznej na częstotliwościach pracy urządzeń odbiorczych przeciwnika. System KAKTUS zapewnia współpracę z Zautomatyzowanym Systemem Dowodzenia Wojsk Lądowych SZAFRAN oraz interoperacyjność z analogicznymi systemami dowodzenia NATO. System KAKTUS został opracowany przez Instytut Komunikacji Wydziału Elektroniki WAT w kooperacji z Wojskowym Instytutem Łączności.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Marek

  ho ho ho ... 2 sztuki systemu ?!?!?! Czy aby nasz IU NIE przesadza z tą zawrotną ilością ?? Na defiladę listopadową 1 wystarczy w zupełności ...

 2. wt

  2??? Powinno być zamówionych najmniej 20 zestawów!!!

 3. Aaa

  Pewne zamówienia powinny być objęte tajemnicą

 4. xx

  Ja tylko mam nadzieję, że te szczegółowo podawane w Państwa artykułach dane o ilościach i składzie zamówień nie zawsze pokrywają się z faktami... Inaczej uważałbym daną paplaninę za nie dość mądrą. Nie, nie jestem zawodowcem wojska, za to mam swoje lata.

 5. scifer

  Nareszcie ! Ale czemu tylko dwa . .

Reklama