Siły zbrojne

Wojsko wyremontuje symulatory Leopardów

Fot. arch. 10 BKPanc.
Fot. arch. 10 BKPanc.

2. Regionalna Baza Logistyczna ogłosiła rozpoczęcie postępowania na wykonanie usług polegających na remoncie symulatorów czołgu Leopard 2A4, znajdujących się w ośrodku szkoleniowym 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.

Wojsko poszukuje podmiotów, które podejmą się naprawy symulatora czołgu Leopard 2A4 AGTP oraz symulatora strzelań czołgu ASPT. Działania te prowadzone są w dwóch oddzielnych zadaniach, do których każdy podmiot może zgłaszać się oddzielnie. Przewiduje się, że łączna wartość naprawy będzie wynosiła ok. 245 tys. zł.

Naprawa symulatorów czołgu ma zapewnić przywrócenie pełnej sprawności technicznej (resursu) wszystkich zespołów, podzespołów, mechanizmów, elementów i detali wchodzących w skład sprzętu. Będą to głównie prace informatyczne, takie jak wyeliminowanie błędów (naprawa struktury danych), wymiana dysków twardych czy zasilaczy.

Czytaj także: Mesko dostarczy ćwiczebne pociski do Leopardów

AGPT (Ausbildungsgerät Gefechtssimulator Panzertruppe) to symulator współczesnego pola walki pozwalający na szkolenie bojowe pododdziałów czołgów Leopard 2A4 od poziomu załogi-sekcji poprzez poziom plutonu i kompanii – w konfiguracji dowódca kompanii z załogą, trzej dowódcy plutonów z wirtualnymi załogami. Symulator pozwala m.in. na organizację pojedynków sekcji czołgów lub załóg tworząc szeroką scenerię współczesnego pola walki. Ponadto posiada również możliwość szkolenia ogniowego załóg.

AGPT składa się z czterech kabin załóg czołgów oraz z kabiny dowodzenia. W każdej z kabin załóg znajdują się miejsca obsługowe dowódcy, działonowego, ładowniczego i kierowcy Leopard 2A4. Każdy kontener składa się z przedziału bojowego, przedziału kierowcy i przedziału technicznego – elektronika i klimatyzacja. Kontener dowodzenia, z miejscem instruktora-operatora systemu oraz stanowiskiem kierownika ćwiczenia, zawiera 12 miejsc siedzących dla szkolonych, przedział elektroniki i klimatyzacji.

Czytaj także: Program Leopard 2PL zaprezentowany. Pakiet modernizacyjny polskich czołgów

Symulator ASPT (Ausbildungsgerät Schießsimulator Panzertruppe) to symulator systemu uzbrojenia zasadniczego LEO 2A4. Wspomaga on szkolenie ogniowe załóg, realizowane w wirtualnym, ale w ale w środowisku bardzo zbliżonym do realistycznego. System umożliwia przeprowadzenie praktycznie każdej sytuacji jaka może zaistnieć na współczesnym polu walki, a dodatkowo można wzbogacić ją o zdarzenia nagle i nieprzewidywalne. Pozwala na równoczesny trening działonowego, dowódcy oraz mechanika kierowcy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.