Reklama

Siły zbrojne

Wojsko poszukuje zapalników do min morskich

Eks-radziecka mina morska wzór 08/39. Fot. M.Dura
Eks-radziecka mina morska wzór 08/39. Fot. M.Dura

Agencja Uzbrojenia poinformowała o rozpoczęciu postępowania na pozyskanie zapalników do min morskich pk. ELEKTRON w ramach pracy rozwojowej i dostawy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przedmiotem zamówienia jest pozyskanie w ramach pracy rozwojowej i dostawy zapalników do min morskich pk. ELEKTRON składających się z łuski, gniazda wtykowego oraz spłonki (zapalającej i pobudzającej). Wykonawca zobowiązany będzie zrealizować PR w trybie i na zasadach określonych w rozdziale 5. Decyzji Nr 116/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 września 2021 r. w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego. Realizacja PR obejmować będzie dwa etapy:

 1. pierwszy - określenie założeń do projektowania (OZP), w ramach którego Wykonawca zobowiązany będzie wykonać projekt koncepcyjny (PK) SpW, analizę techniczno-ekonomiczną (ATE) oraz projekt założeń taktycznotechnicznych (PrZTT);
 2. drugi - projektowanie i rozwój (PiR), w ramach którego Wykonawca zobowiązany będzie wykonać projekt wstępny (PW), projekt techniczny (PT) oraz DTW.

Czytaj też

Dostawa realizowane będzie jako zamówienie podstawowe oraz w ramach prawa opcji. Szczegóły dotyczące zamówienia zostaną zawarte w Opisie Potrzeb i Wymagań (OPiW), który zostanie przekazany Wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych.

Reklama

Termin wykonania zamówienia:

 1. wykonanie pracy rozwojowej nie później niż do 30.09.2024 r.;
 2. realizacja dostaw nie później niż do 30.09.2032 r., pożądany do 29.09.2028 r., w tym: a) zamówienia podstawowego - nie później niż do 30.09.2027 r., b) zamówienia w prawie opcji - nie później niż do 30.09.2032 r., pożądany do 29.09.2028 r.

Czytaj też

Jest to kolejne już podejście do pozyskania zapalników do min morskich, poprzednie były anulowane. Może tym razem uda się pozyskać komponent jednego z głównych efektorów, jakich mogą używać nasze okręty.

Reklama

Komentarze (3)

 1. OptySceptyk

  Jaką realną wartość mają miny morskie sprzed stulecia? Z tego, co kojarzę, ten konkretny typ był przestarzały już w czasie drugiej wojny.

  1. Kamil Kurek

   Nie wiem jak Ci delikatnie zwrócić uwagę na fakt że dzisiaj okręty nie mają praktycznie żadnego pancerza, a po za tym wiesz... Wybuch 110 kg trotylu sprawi że jakakolwiek jednostka pływająca będzie uszkodzona w sposób wymuszający mniej lub bardzej pilne naprawy.

  2. OptySceptyk

   @Kamil Kurek Zerowa wartość tych min przejawia się w możliwości ich wytrałowania przez byle co, a nie w ilości materiału wybuchowego.

 2. marian123

  Wojsko szuka sznurówek (c)

 3. szczebelek

  A kacapy mają przestarzałą artylerię i nie przeszkadza im to w zdobywaniu pola i w niszczeniu mostów oraz dróg.

Reklama