Reklama

Siły zbrojne

Wojsko Polskie nadal bez BMS

Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl.
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl.

W sprawie pozyskania systemu zarządzania polem walki Rosomak BMS dla Wojska Polskiego wciąż toczą się negocjacje – dowiedział się Defence24.pl. Zawarcie umowy przewidziane jest na przyszły rok. Oznacza to, że program uległ kolejnemu już opóźnieniu.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek poinformował, że „negocjacje z konsorcjum, którego liderem jest PGZ S.A., dotyczące pozyskania systemu zarządzania walką szczebla batalionu – ROSOMAK BMS nie zostały zakończone. Przewiduje się, że umowa zostanie zawarta w 2021 r., jednak dokładny termin zawarcia uzależniony jest od przebiegu negocjacji z Wykonawcą”.

W praktyce oznacza to kolejne już opóźnienie tego ważnego dla Wojsk Lądowych programu. W drugiej połowie 2017 roku resort obrony informował, że planuje zawarcie stosownego kontraktu jeszcze w 2017 roku, a w kolejnych latach data ta była raz za razem przesuwana. Postępowanie na system Rosomak BMS toczy się od drugiej połowy 2016 roku. Uczestniczy w nim kierowane przez PGZ konsorcjum, z udziałem spółek spółek Grupy: m.in. PIT-Radwar S.A., Rosomak S.A., WZŁ nr 1 S.A., WZŁ nr 2 S.A., a także ITWL.

Jest to już drugie postępowanie na Rosomak BMS. Pierwsze, trwające od 2015 roku, zostało anulowane w 2016 roku z uwagi na ponowną ocenę występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP). MON zdecydował, by do tego programu dopuścić – w roli wykonawców – wyłącznie podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa, podczas gdy wcześniej mogły w nim uczestniczyć także polskie podmioty prywatne.

Reklama
Reklama

We wcześniejszej procedurze uczestniczyły trzy konsorcja, z udziałem zarówno firm i podmiotów państwowych oraz prywatnych (PGZ, PIT-Radwar i WB Electronics, Comarch i ITWL, oraz konsorcjum z liderem Asseco Poland, z udziałem spółek: Teldat, Siltec, Enigma, CMGI oraz Wojskowej Akademii Technicznej) oraz prywatna spółka KenBIT. Na razie MON przygotowuje się do zawarcia umowy według obecnej procedury i nie ma informacji o tym, by rozważano zmianę jej formuły.

W ramach obecnego postępowania na Rosomak BMS planuje się Systemu Zarządzania Walką Szczebla Batalionu (SZWSB) dla pięciu batalionów zmotoryzowanych, są to jednostki uzbrojone dziś w KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30, wchodzące w skład 12. Brygady Zmechanizowanej i 17. Brygady Zmechanizowanej. Ten system ma być wprowadzany etapowo i z uwzględnieniem wyników testów (najpierw dla kompanii, następnie – batalionu, a w ostatnim etapie – pozostałych czterech batalionów). Wdrożenie BMS powinno zapewnić skokowy wzrost zdolności bojowej pododdziałów uzbrojonych w Rosomaki, a następnie pozostałych jednostek pancernych i zmechanizowanych (jeżeli zakupy będą kontynuowane, a takie było pierwotne założenie).

W skład systemu, oprócz wozów dowódczo-bojowych dla szczebla drużyna-pluton, dowódczo-bojowych dla poziomu kompania-batalion, dowódczych i szkolnych wchodzą także elementy przeznaczone do użycia również poza systemem Rosomak BMS, w tym: 

  • Oprogramowanie (aplikacja) wsparcia dowodzenia;
  • Szerokopasmowa radiostacja pokładowa IP;
  • Pokładowy i przenośny terminal BFT (Blue Force Tracker);
  • Podsystem ochrony kryptograficznej bazujący na technologii SCIP (POK SCIP).

Samo zamówienie obejmuje – obok dostawy wyżej wymienionych elementów, modernizacji transporterów i opracowania podsystemu ochrony kryptograficznej także dostawę pakietu logistycznego, aparatury kontrolno-pomiarowej, wykonanie laboratorium szkoleniowego w wersji kontenerowej (LS), szkolenie personelu i wykonanie dokumentacji technicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama