Reklama

Siły zbrojne

Wojsko naprawi pistolety WIST

Fot. www.wojsko-polskie.pl
Fot. www.wojsko-polskie.pl

2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie o udzieleniu zamówienia na wykonanie napraw pistoletów samopowtarzalnych WIST-94 i WIST-94L w latach 2020-2022.

Wartość tego kontaktu wynosi ponad 4,78 mln PLN netto. Kryterium udzielenia zamówienia była najniższa cena. Przeprowadzono je w procedurze negocjacyjnej bez ogłoszenia o zamówieniu, w ich wyniku umowę zawarto z jedynym potencjalnym oferentem, producentem pistoletów WIST-94, jakim jest Przedsiębiorstwo Prexer Sp. z o.o. 

Spółka ta jest wyłącznym właścicielem dokumentacji technicznej do napraw głównych i średnich pistoletów WIST-94 i WIST-94L, a także praw autorskich do nich (praw własności przemysłowej). Nie przekazało także praw (koncesji) i nie udzieliło licencji do produkcji tych pistoletów tych innym podmiotom gospodarczym. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym UE, wszystkie te czynniki wpłynęły na wybór wykorzystanej procedury i udzielenie tej firmie zamówienia na wykonanie prac założonych w postępowaniu — usług konserwacyjnych i naprawczych pistoletów WIST-94.

WIST-94 to polski pistolet samopowtarzalny na nabój 9 × 19 Parabellum. Powstał w połowie lat 90 wyniku prac prowadzonych przez Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki we współpracy z Przedsiębiorstwem Prexer Sp. z o.o. z Łodzi. Prace te miały na celu opracowanie nowego polskiego pistoletu samopowtarzalnego w standardach NATO, który mógłby zastąpić używane ówcześnie pistolety samopowtarzalne P-64 CZAK i P-83 WANAD na nabój 9 × 18 Makarow. Obecnie jest on najpopularniejszym typem broni osobistej we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w liczbie ponad 20 tysięcy egzemplarzy.

Reklama

Komentarze (39)

 1. Alex

  zacinanie się PW Wist naprawia się pozostawiając go na tydzień z zamkiem w tylnym położeniu by osłabić sprężynę tak naprawiałem tą broń na misjach

  1. ryba

   a nie da sie poprostu dopracować sprężyny? jak nie własnymi siłami to może z pomoca innych ,chodzi o kilkanaście tysiecy sztuk tej broni.

  2. Extern

   Specjalna komisja powołana do określenia przyczyn problemów z tą bronią stwierdziła że winne zacinaniu jest zbyt małe okno wyrzutowe łuski, a za wypadanie magazynka odpowiada opracowana do pistoletu kabura która "naciskała" przycisk zwalniania magazynka gdy się sięgało po broń. Tak więc naprawa tej broni polega na wymianie zamka i kabury. O sposobie ze sprężyną pierwsze słyszę, ale brzmi dosyć losowo.

  3. Jansen

   Kabura była źle dokrojona ale magazynki wypadały także w czasie strzelania (oczywiście prawidłowo i porządnie wprowadzone do chwytu, przez jakis czas utrzymywane przez zatrzask - czasem na jeden, czasem na kilka strzałów, czasem dłużej)

 2. Exmarines

  Należałoby je jak najszybciej wycofać, a nie remontować bo są nie tylko fatalnej jakości, ergonomi ale również konstrukcji. Nadają się jedynie dla kolekcjonerów jako okazy najbardziej g..nianej broni palnej wprowadzonej do służby. Zostały wyprodukowane przez firmę prexer która wcześniej zajmowała się produkcją projektorów filmowych i wprowadzone do służby pomimo krytycznych opinii i protestów wojska. Oprócz słabych walorów strzeleckich takich jak: długa i ciężka praca języka spustowego o resecie nie wspominając, dosyć silny podrzut spowodowany złym wyważeniem i wysokością lufy, słabe przyrządy celownicze i niewygodny chwyt. Do tegożołnierz na służbie musiał uważać by nie zgubić magazynka(pomagał silver tape), a na strzelnicy plaga zacięć i czasami odlatujące zamki. Z nowego Visa 100 czy raguna niestety nie miałem okazji postrzelać ale strzelałem z MAG95 i jeśli wierzyć opinią strzelców to są to dużo lepsze pistolety

  1. Jansen

   Po testach porównawczych w 1. PSK w Lublińcu (także z prywatnym niemieckim HK USP) zdecydowanie stwierdzono, że MAG jest za ciężki ale strzela o niebo lepiej, natomiast WIST jest do odrzucenia. No ale zapadła przylobbowana (kto pamięta kto wtedy był powiązany z Prexerem ten wie) decyzja, że WIST. Od początku były z nim problemy. Masakryczna praca spustu (wcale nie dlatego, że a la glockowski, tylko po prostu kiepski i "gumowy"), masa zacięć, wypadanie magazynków, beznadziejne rozkladanie (choć trzeba przyznać, że na życzenie jakiegoś teoretyka z armii). Pewien nuworysz w prasie bronioznawczej dwoił sie i troił jednak, żeby wykazać, że żołnierze są głupi a pistolet dobry, znaleziono nawet mini-przyczynę jednego problemu, że złe kabury (choć magazynki wypadały z chwytu także w czasie strzelania a nie w kaburze). Redaktor naczelny :Strzału" tez próbował być obrońcą WISTa dopóki nie dał się wkręcić telewizji w test przed kamerą, który wykazał prawdę o ilości zacięć nawet na jeden magazynek. Klęska. Podobno poprawione w późniejszych latach WISTy działają trochę lepiej i nie cierpią już na tyle wad ale mimo wszystko są słabe. I ten kuriozalny chwyt rodem z XIX w., który co prawda w ręce lezy dobrze, ale bez tego ogona jak w Coltach z Dzikiego Zachodu tez by tak leżał.

 3. 1917

  Tego urządzenia tak jak i P99 na pistolet to już przerobić się nie da.

  1. Max

   P99 jest bardzo dobrym pistoletem, zarówno ten radomski jak i niemiecki.

  2. TT

   Cos mi sie nie chce wierzyc w to co piszesz. Posiadam waltera PPS i jest po prostu swietny. Bardzo celny na tak maly pistolet, ergonomiczny i super latwy w obsludze. Malo prawdopodobne by jego wiekszy brat, P99, nie byl rownie dobry a moze nawet lepszy.

 4. Józef

  A co to za pozycja strzelecka? Czyżby jakieś tajne nowe trendy w WP?

  1. Mateusz

   Pozycje, to masz u Wisłockiej. Strzelecka jest postawa.

  2. mat Eusz

   @Mateusz: Strzelecka jest i postawa, a i pozycja!

  3. Janusz Wojny

   To jest postawa Janusz Tactical Isosceles, my tą postawą otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie mówimy, to jest nasze, przez nas przegrane i to nie jest nasze ostatnie ostatnie słowo!

 5. Grzyb

  Jeżeli naprawiać, to chyba tylko żeby je sprzedać do Afryki a uzyskane środki potraktować jako zaliczkę na zakup RAGUNÓW czyli VIS-ów.

  1. Extern

   Czyli podrasowanych MAG98. Swoją drogą to niezły chichot historii. Bo gdyby w 96tym to MAG95 wygrał konkurs na pistolet dla armii to nasi żołnierze już 20 lat temu mieli by dobrą broń krótką.

 6. Wyr

  Po co to w ogóle naprawiać?

  1. Extern

   Bo zestaw naprawczy kosztuje 1/3 ceny nowej broni i nie trzeba ogłaszać przetargu który potrwa 10 lat?

 7. Wito

  Kto zatwierdził przetarg? Kto go zmienił? Kto był właścicielem Prextera? Kto był w zarządzie? Kto z wojska robił testy i napisał opinię? Pistolet się zacina nawet gdy jest zadbany. Po wystrzeleniu drugiego magazynka prawie zawsze, po trzecim zawsze. Można dużo awarii przećwiczyć podczas strzelania.

  1. Inspektor Łysiak

   Inspektorat uzbrojenia kolego

  2. rydwan

   to co byłopowodem takiej decyzji ,uzasanienie musi jakies byc.

 8. Gh

  Ciekawe za ile?

  1. Emeryt

   3 tys sztuka

  2. anakonda

   to po kiego sie bawic w jakiekolwiek naprawy?

 9. Dykta tor

  Czemu mnie to nie dziwi. Panstwo z dykty

  1. Piotr

   Wyjedź do Chin

 10. Paradoks z Radomia

  20,000 glockow to się nam należy

  1. QRF

   Za 4,78 mln PLN nie kupisz 20,000 Glocków. WISTy nie są złe... choć jak patrzę na postawę strzelecką tego pana na zdjęciu to zastanawiam się czy żołnierze potrafią się posługiwać tym pistoletem.

  2. aza

   Dokładnie jak piszesz. Nie ta cena. Jeżeli Glocki są po 239zł. to chętnie kupię.

 11. Fanklub Daviena

  Kiedy Polska, jak US Navy po F-35, nauczy się, by nie kupować nic bez przekazana praw do serwisowania i modernizacji? US Navy sparzone na F-35 z takim warunkiem zakupiła MQ-25 „Stingray”... :)

  1. QRF

   Panie Fanklub. Rozmawiamy o broni bocznej nie o US Navy i F-35. To inny artykuł...

  2. Fanklub Daviena

   Panie antypolska agenturo, przeczytaj Pan artykuł: "Przeprowadzono je w procedurze negocjacyjnej bez ogłoszenia o zamówieniu, w ich wyniku umowę zawarto z jedynym potencjalnym oferentem" i "Spółka ta jest wyłącznym właścicielem dokumentacji technicznej do napraw głównych i średnich pistoletów WIST-94 i WIST-94L, a także praw autorskich do nich (praw własności przemysłowej). Nie przekazało także praw (koncesji) i nie udzieliło licencji do produkcji tych pistoletów tych innym podmiotom gospodarczym. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym UE, wszystkie te czynniki wpłynęły na wybór wykorzystanej procedury i udzielenie tej firmie zamówienia na wykonanie prac założonych w postępowaniu" i przestań stręczyć F-35 i inne amerykańskie uzbrojenie na niekorzystnych warunkach.

  3. MAZU

   Poczytaj ustawę z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, w szczególności art. 66 i art. 67 - zamówienia z wolnej ręki. Może wtedy coś zrozumiesz...

 12. Pielgrzym

  Jest ich w WP o ok. 20 tys. za dużo! nie słyszałem jeszcze dobrej opini o tym szmelcu, chociaż sam nie strzelałem wierzę wojskowym szkoda kasy gówno gównem pozostanie pozostanie polewa z czekolady nic nie zmieni. Lepiej kupić za tą kasę ok. 1,5 tys. prawdziwych urzytecznych pistoletów ...bez reklamy

  1. ryba

   powinni obic sezonowe zamóweinia przez co cena nowego była by niższa i zamiast rusznikarnie fabryka miała by utarg i pieniadze na nowe opracowania.

 13. A.

  Nie trzyma się pistoletu oburącz. Pozycja profilowa nie przodem. No, ale ja strzelalem z P83, widocznie czasy się zmieniły.

  1. Z.

   Nie trzyma się pistoletu oburącz ? A to ciekawe. To jakiś nowy trend ?

  2. Bigbob

   Pistolet jak najbardziej trzyma się oburącz. Aczkolwiek pan na zdjęciu nie ma pojęcia jak to robić. Z jednej ręki strzela się sportowo na celność i skupienie.

  3. Grzyb

   A czemuż to nie można trzymać broni oburącz? Albo dlaczego nie można stać frontem? Poprawnych pozycji strzeleckich jest kilka. A na tym zdjęciu podstawowym błędem jest to, że Szwej odchyla się do tyłu.

 14. Rebe

  Może by tak zmiana montażu szczepionki zamiast beznadziejny klej to porządny montaż i możliwość zamontowania komunikatora.

  1. biko

   Ale ta szczepionka, to bardziej na koronawirusa, czy gruźlicę ?

 15. Grzyb

  Zamiast naprawiać ten wyrób pistoletopodobny, powinni wymienić to coś na Raguna. Przecież ten Wist w ogóle nie powinien był być wybrany dla wojska, bo to jest szmelc. A teraz jeszcze go będą naprawiać za grube miliony. Rozumiem przedłużanie resursów helikopterów albo renowacje skansenów t72 ale pistolet nie jest aż tak drogi. Tym bardziej, że ma godnego następcę.

 16. Marek

  Jasne. Mamy nie naprawiać. Tylko przypominam, że są tacy, którzy do służby wychodzą z P-83.

  1. NCO

   Ja tam wolę P-83. Przynajmniej się nie zacina.

 17. JonBenson

  Ten pistolet jest dobry do rzucania kidy się wkur... jak się zacina, a nie do strzelania. Pół świata strzela sprawdzonymi glockami które trzeba dać całemu wojsku jako broń osobistą.

 18. Urko

  Czy ta wiadomość przypadkiem nie jest troszeczkę spóźniona?

  1. michalspajder

   O okolo miesiac.

 19. krymek

  "Wojsko naprawi pistolety WIST" Powinno być: Wojsko zleci naprawę pistoletów WIST lub PREXER naprawi pistolety WIST dla wojska.

 20. Hege

  Po co???? Nie lepiej zamówić nowe visy 100?

  1. Adam

   Visy są 10 razy droższe

 21. Gdf

  No to jak , producent wypuścił bubla a teraz za pieniążki je naprawi?czy ja czegoś nie rozumiem?

  1. Adam

   Spełnia wymagania MON, wiec nie ma podstaw żeby producent płacił za naprawy 25 letnich pistoletów.

 22. ryba

  na ile ta naprawa będzie skuteczna ? czy nie lepiej np czesc naprawic a reszte zakupic? remonty przy ciągłej produkcji sa małoopłcalne.

 23. Major

  Dla Rydzyka to pieniądze dają, a dla wojska złom lekować wstyd jak w 1938r.gdzie wasz honor!

  1. Generał

   Wyłudzenia VAT 250 mld, sporo by można za to kupić.

  2. Juro

   1938?

  3. rydwan

   Dokładnie !!!!!!!!!!!

 24. Amerykański Kolekcjoner WZ35's

  ale pozycja, chwyt pistoletu wstyd dla WP. Jaka bron taki strzelec!

  1. Dartanian

   Armia na defilady. To nie jego wina. Pistoletu trzymać nie potrafi za to pewnie wspaniale maszeruje i robi świetne konspekty i plany pracy.

  2. Wachmistrz Soroka

   Ważne żeby trafiał. Jeśli w takiej strzela lepiej niż w podręcznikowej to dla niego taka będzie prawidłowa.

  3. Max

   @Wachmistrz Soroka No nie do końca bo to nie jest strzelanie sportowe tarczowe tylko potencjalne szkolenie do walki a tu postawa robi dużą różnicę. Nie opłaca się uczyć złych nawyków to, że trafia nie oznacza, że podczas wymiany ognia miałby taką samą skuteczność.

 25. Zenon

  Gdybyście strzelali z "tego czegoś", to nie śmieszyła by was ta postawa strzelecka. To klasyczny chwyt wista "za magazynek" aby nie wypadł po pierwszym strzale a nawet przed jego wykonaniem. A co do samej broni, to powinni ją oddać za darmo jakiemuś afrykańskiemu państwu z niekończącą się wojną domową bo jest nic nie wart.

Reklama