Reklama

Siły zbrojne

Wojsko kupuje bomby dla Su-22

Fot. A. Hładij/Defence24.pl.
Fot. A. Hładij/Defence24.pl.

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpisaniu przetargu w trybie ograniczonym na dostawę bomb burzących FAB-500SZN. 

Lotnicza bomba burząca FAB-500SZN wykorzystywana jest do bombardowania celów naziemnych przez samoloty Su-22. W jej skład wchodzą następujące części i urządzenia: część bojowa, zasobnik z układem spadochronowym, urządzenia inicjujące i mechanizm zapalnikowy AWU-551.

W ramach procedury planowane jest pozyskanie 60 bomb: 10 do 30 października br. i 50 do października 2020 r. Odbiorcą ma być Skład Regny, podlegający 3. Regionalnej Bazie Logistycznej w Krakowie. Kryteriami, które mają być wykorzystywane przy ocenie ofert, są cena (z wagą 60%) i gwarancja (waga 40%). Zamawiający wymaga, aby wykonawca posiadał środki finansowe lub zdolność kredytową w wysokości co najmniej 2000000 PLN. Wadium wynosi 75 tys. zł. Wykonawcy mogą składać oferty do 15. lutego br.

Reklama

Komentarze (33)

 1. Davien

  Panie Geralt, jak pan sugeruje wysyłanie Su-22 z bombami swobodnie spadającymi przeciwko kolumnie pancernej mającej ochrone nawet samych Tungusek czy TOR-ów.... Te Suchoje nawet nie zdąrzą tych bomb zrzucić.

 2. ppp

  Harpia odpływa.... Su 22 przerobić na bezzałogowce jednorazowego użytku i mamy 18 rakiet z 4 tonami uzbrojenia. Niech doleci do celu 1/3.

 3. Geralt z Rivii

  Panie Gort bombki kasetowe są dobre do zwalczania celów rozproszonych na małym obszarze po za tym są bardziej skomplikowane i drogie a burzące są lepsze do niszczenia kolumn pancernych jadących po drogach, F16 jest za mało, su22 są jeszcze sprawne, piloci doświadczeni i do emerytury muszą dotrwać a na nowy samolot się nie załapią bo za starzy żeby w nich inwestować

 4. Gort

  Dlaczego nie kasetowe. Burzace są na F16kach.?

 5. piotr

  te 60 bomb ma kosztowac 430 tys.euro !!!!!

 6. piotr

  Te 60 bomb ma kosztowac 430 tys euro !!!!

 7. On

  To teraz nic tylko jak ogłoszą przywrócenie do służby ORP Błyskawica :)

 8. Wyma40

  MON powinien zastanowić się nad zakupem uzbrojenia do LWS-3 Mewa , data pierwszego oblotu 1937.

 9. Tor

  Proponuję przerobić S22 na zdalnie sterowane drony kamikadze z 4 bombami FAB 500 mogą potencjalnie zadać ciężkie straty agresorowi

 10. kołalsky

  A te bomby produkuje Rosja ?

 11. Wieslaw

  Najwieksza wartoscia w wojsku jest wyszkolony zolnierz Mamy swietnych lotnikow wojskowych i sprawdzone systemy czy procedury, ktore moga byc skuteczne choc na na starych samolotach Czy ktos z was, wszystko wiedzacych zauwazyl, ze dopiero po 10 latach szkolen, polscy lotnicy na F16 uzyskali gotowosc bojowa Jaka jest roznica dla smierci kiedy zostanie dokonana ze starego nosnika operowanego przez doswiadczonego wyge, wobe nowoczesnego nosnika kierowanego przez nowicjusza

 12. Zawisza_zielony

  coraz bardziej dochodze do wniosku ze budzet Mon piwnien zostac okrojony...ograniczenie srodkow powinno wymusic racjonalizacje ich wydatkowania a to z kolei wyrugowac tego typu bezsensowne zakupy

 13. Masakrator

  Podobno można też wprowadzić do służby PZL23 Karaś, są dokumenty techniczne - bomby jak znalazł.

 14. Gość

  Czechy, Wegry,Słowacja,Bułgaria już wycofały ze służby te samoloty Su22 natomiast Polska nadal go eksploatuje. Kazdy sie pyta dlaczego i po co?

 15. Mm

  Nie jestem fachowcem, ale dziwi mnie jedna rzecz. Bomby mają być przechowywane na składzie w Regnach k/Koluszek, a samoloty stacjonują w jednostce w Świdwinie (to w linii prostej jakieś 350 km).

 16. Markonn

  @Taka prawda, najwyraźniej jakieś działania wojenne są przewidywane JESZCZE PRZED wymianą tego rosyjskiego szrotu na nowe samoloty. Chociaż wielkość zamówienia jest raczej symboliczna. Jedno uderzenie i koniec. Chyba, że mają jakieś większe zapasy ale wtedy po co kupować?

 17. Wojciech

  Masakra ktoś tam totalnie odleciał!

 18. Rex

  Nowe samoloty będą za 10-15 lat (nawet jak się dzisiaj podpisze kontrakt to i tak kilka lat potrwają dostawy i osiągniecie zdolności bojowych) a przecież pilot musi mieć wylataną pewną minimalną ilość godzin w roku. Gdybyśmy zezłomowali już dzisiaj SU-22 to oznaczało by równocześnie stracenie kilkudziesięciu pilotów. Musimy utrzymać je w locie dopóki nie będziemy mieli nowych samolotów.

 19. major kapiszon

  te su-22 powinni zezlomowac. tylko generuje koszty, wartosci bojowej nie ma wcale. niech zbieraja do skarbonki na nowe f16. kazdy taki bezsensowny zakup oddala kupno nowych wartosciowych samolotow. co oni robia? nie pojmuje

 20. Jorgu!

  60 sztuk? Oooooo, klękajcie wrogowie!!! Teraz to będziemy potęgą! A może wystarczyłyby ...np. cztery???

 21. Feluś

  Wygląda na to że, SU - 22, staną na wiele lat, naszym podstawowym samolotem szturmowym. Zakupiona ilość bomb dla naszych 18 szt SU-22, wskazuje że planowany będzie w zasadzie atak jednorazowy z minimalną ilością 3-4 szt na maszyn.

 22. Taka prawda !

  Pytanie tylko po co ? Ten sowiecki złom należy jak najszybciej zutylizować bo generuje koszty niewspółmiernie duże do wartości "operacyjnej". Chyba, że Su - 22 mają służyć jako kamikadze .... Za kasę wydawaną na nie oraz Migi - 29 co roku można by na luzie kupować po 10 sztuk nowych F - 16 V.

 23. Dred

  A może kule kamienne do katapult też zamówią?

 24. Harry 2

  Czas tych samolotów i klasycznych bomb zrzucanych z samolotów, które nie przetrwają na współczesnym polu walki nafaszerowanym elektroniką, mija. Szkoda kasy. Lepiej zainwestować w drony bojowe.

 25. czyt

  Czy ktos w MON i PSP ogarnia swoje działania ? Przecież te maszyny w powietrzu nie wykonają żadnej misji bo zostaną zestrzelone.Od lat wiadomo,że są w linii tylko dlatego aby piloci mieli nalot roczny i dostawali swoją gażę bo z pola walki powinny zniknąć max. w 2005r. Sami sobie zmniejszamy budżet na zakup nowego sprzętu i ukrywamy przed społeczeństwem faktyczny stan potencjału sił powietrznych a decyzji o modernizacji i rozwoju jak nie było tak nie ma!

Reklama