Siły zbrojne

Wojska Lądowe dostają MSBS Grot

Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa
Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa

Wojska Obrony Terytorialnej mają w najbliższych dniach przekazać wojskom operacyjnym 1412 karabinków MSBS Grot C16 FB-M1. Wejdą one na uzbrojenie trzech brygad. To pierwsze MSBS-y dla wojska poza WOT, nie licząc egzemplarzy znajdujących się w ośrodkach naukowo-badawczych, szkoleniowych i przekazanych pododdziałom reprezentacyjnym w zmodyfikowanej wersji MSBS-R.

„Na chwilę obecną wpłynęły zapotrzebowania na wyposażenie brygad kilku brygad wojsk lądowych. Jednostki te otrzymają wersję karabinka A1.” – poinformował Defence24 rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

Wśród jednostek, które dostaną karabinki mają znaleźć się: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, 6. Brygada Powietrznodesantowa i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. Jednostki te mają w latach 2020-21 stanowić lwią część brygady sił szybkiego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF).

Karabinki są fabrycznie nowe i – jak wspomniano - będą w wersji M1 (w WOT określa się ją także jako A1), a zatem tej, w której zaimplementowano już wnioski z doświadczeń eksploatacyjnych uzyskanych przede wszystkim przez WOT. Fakt przekazania karabinków wojskom operacyjnym przez Wojska Obrony Terytorialnej wynika z tego, że nowy rodzaj wojsk jest gestorem tego uzbrojenia.

„Dowódca WOT w odniesieniu do karabinka MSBS GROT realizuje zadania gestorskie, decyzja co do przekazania była następstwem zapotrzebowań, jakie w tym zakresie wpłynęły z Inspektoratu Wsparcia dla brygad Wojsk Lądowych. – tłumaczy Pietrzak. Dodaje, że obecnie trwa także wymiana karabinków Wz. 96 Beryl na Groty w 1., 2. i 3. brygadzie OT. 

Komentarze (13)

 1. BartB

  Niektorzy jeszcze nie wiedzą, że ta broń to jeden wielki "szajs" sypie się w rękach a ponadto jest bardzo zawodna. Ta broń w WP to nic dobrego. Karabinek szturmowy BERYL jest 100 razy lepszy pod każdym względem ! Nawet to że wyrzucanie łusek ma tylko z jeden strony wcale mu nie ujmuje. Żołnierze tesknia za niezawodnym Berylem. Pozdrawiam

  1. Autor

   Jest wersja prototypowa z której usuwa się błędy i robi się karabinek w pierwszej małoseryjnej ilości (te trafiły do WOT) z pewnymi błędami projektowymi, po sprawdzeniu w WOT powstała seria M1 bez błędów wykrytych w czasie testów w WOT. O której ty wersji piszesz?

  2. prawieanonim

   Którzy żołnierze tęsknią za Berylem? Gdyby ten karabin się sypał tak jak twierdzisz to nikt by nie zamówił 53 tys egzemplarzy. Coś czuję że ściemniasz.

  3. BlackSoft

   Problem w tym że przy tego typu decyzjach i zamówieniach głównym czynnikiem są względy polityczne a nie parametry techniczne sprzętu , jego niezawodność czy na samym końcu preferencje i opinie żołnierzy

 2. Zwiad Ogolnowojskowy

  Podniecają się karabinkiem, pewnie dobrym. Przed II Wojną Światową też nasze władze podniecały się szablą wz. 34, także świetną ale bolszewicy opracowywali model nowoczesnego wtedy czołgu T 34. Analogii chyba nie trzeba tłumaczyć. Jesteśmy w podobnej sytuacji. Jak w 1939 szabla to za mało, tak w 2019 karabinek to za mało.

  1. prawieanonim

   Nie ma żadnej analogii bo Rosjanie wprowadzają do służby Ak-12. To ten sam karabin który został uznany przez Putina za złom.

  2. someone

   Co za bzdura. Porównywanie szabli do czołgu jest śmieszne i żałosne, nie ma w tym analogii żadnej. Karabinek to karabinek, nie wiem z czym masz problem że mają nowe karabinki, broń piechoty to podstawa uzbrojenia każdej armii. Twierdzenie że "karabinek to za mało" jest tak idiotyczne że nawet nie chce wiedzieć co chciałbyś od wojska, karabinów plazmowych i latających okrętów wojennych strzelających atomicami?

 3. KrzysiekS

  Była informacja że MSBS GROT będzie modyfikowany o uwagi z użytkowania Pytanie dlaczego partia dostarczona do wojsk operacyjnych nie jest nowa partią już po modyfikacji czyli Grot S16 FB-M3?

  1. prawieanonim

   To wersja M2 już jest dostępna że wspominasz o M3?

 4. krisss

  No i super wiadomość !!! W końcu na uzbrojeniu naszej armii będą polskie karabiny :)

  1. Wojciech

   Wszystko w swoim czasie.

  2. Paweł 87

   Beryl też jest polski!!!!!!

 5. Starszy saper(41lat)

  Wreszcie WO "odczepia się" od nas terytorialsow z tym zalem za te Groty. Disyc sluchania tego wypominania załowania . Jakbysmy sami sobie te karabiny sobie przywlaszczyli. Jeszcze bedxiecie mieli ich dosyć! Duzo wody w Narwi uplynie , nim GROTY dorówna BERYLOWI,:)

  1. prawieanonim

   A w czym Grot powinien dorównywać Berylowi? Mógłbyś sprecyzować?

  2. MateuszS

   WOT to powonien namioty rozkładać, kierować ruchem, organizować przejazdy wojsk i inne doraźne sprawy ( kuchnie polowe). Ewentualnie jakiś patrol. Pomysł, że po paru strzelaniach będziecie ( WOT) w stanie dorównać specnazowi jest chory. I naraża WOT na zdziesiątkowanie przy pierwszym kontakcie. Niestety ale przy braku kasy Groty dla wojska. Dla WOT to co z wojska wycofuje się - AKMSy, beryle pierwszych wersji. PS To kolejny przykład, że w WOT powinno wprowadzić się lekcje języka ojczystego.

  3. Obserwator

   I tu się z Tobą zgadzam .

 6. KrzysiekS

  W dobie powszechnego stosowania kamizelaki kuloodpornej pytanie czy 5,5/5.6 mm jest odpowiedni może jednak 7,62 mm byłby lepszym Standardem?

  1. Mścislaw Grażewicz

   To raczej pociski kalibru 5,56 lepiej sobie radzą z wszelki kamizelkami kuloodpornymi niż kal. 7,62. Czysta fizyka.

  2. Grzyb

   I tu widzisz pan jest problem. 5,56 to za mało żeby obalić przeciwnika a 7,62 za mocno kopie. Jankesi którzy narzucili całemu NATO obecny kaliber, sami myślą o przejściu na 6,5 lub 6,8mm. Lepsze parametry balistyczne. Istny złoty środek. Na szczęście przy konstrukcjach modułowych takich jak MSBS istnieje możliwość zmiany kalibru bez wielkich problemów.

  3. prawieanonim

   Trwają przymiarki do wprowadzenia w armii USA nowego standardu czyli 6.8 SPC Remingtona. Ma on posiadać zalety obydwu kalibrów czyli prędkość i penetrację 5.56 i moc obalającą 7.62.

 7. Kilgore Trout

  To w ramach wymiany za hełmy ?

 8. rozczochrany

  Po prostu patologiczny jest system zamówień i przetargów. Wojska specjalne i WOT mogą w sposób uproszczony kupować sprzęt. I tak naprawdę by jakaś broń weszła szybko i sprawnie do armii zawodowej bez głupich dialogów technicznych, to musi być oficjalnie zamówiona przez wojska specjalne lub WOT. No chyba ze w końcu uprości się procedury zamawiania sprzętu dla armii by można by to robić normalnie jak w innych państwach.

 9. Rzyt

  Wot przekazał swoje karabiny wojskom ladowym? To jakiś chory żart...2mld złoty idą na reanimacjie ftankensteina, można było przeznaczyć średnio po 100000 złoty na sprzęt i broń dla 20000 żołnierzy...ja nie rozumiem, nie rozumiem...dlsczego...za co? Przecież pracujemy, nie buntujemy się, bierzemy kredyty. Panie dlaczego nam nie dacie silnej armii? Co żeśmy takiego uczynili? Powiedzcie, zmienimy się...wydajcie te 2mld złoty na coś ważniejszego...to jakiś absurd, fikcja, zaburzenia osobowości, rozdwojenie jaźni to co się w Polsce dzieje. Dlaczego tych 2mld na drogi nie wydano...bumar mógłby sobie dorabiać jako koparkowi i kierowcy sprzętu budowlanego.

  1. Prawy

   Nie ma silnego państwa bez silnej armii.......

  2. Gustlik

   No to teraz wyobraź sobie że robimy modernizację ftankensteina nie za 1,75 mld PLN ale za 7 mld PLN! Dlaczego 7? A dlatego że prezydencik DUDA zawiózł w prezencie Ukraińcom miliard Euro czyli dokładnie 4,25 mld PLN. Ja nie mówię że nie należy ich wspomóc ale za ten miliard Euro moglibyśmy kupić od Ukrainy licencje na silniki czołgowe 6TD2/3, nowoczesne armaty czołgowe KBA-3 i PPK-Kornet. Wszystko to produkuje Ukraina a tego właśnie brakuje Polsce żeby zmodernizować czołgi do sensownego poziomu. Samoobronę pasywną mamy swoją (ERAWA i OBRA). A teraz zapytajcie prezydenta DUDĘ czy jest prezydentem Polski czy może Ukrainy że daje im w prezencie miliardy euro, których brakuje na podstawową obronność Polski.

  3. Ja Grot

   A w USA żołnierze Gwardii Narodowej testują haubice samobierzną to czemu WOT nie może testować grotów a później przekazać wojską operacyjnym.

 10. zxxc

  i tak od zakrystii do wojska weszły Groty. Za chwilę przylecą policyjne S70i. Przecież widać że celowo nie były doposażane w sprzęt dla policyjnych AT. Może to jest metoda? Czekam aż ZUS albo NFZ zakupi 300 tys. mundurów w nowym kamuflażu i za rok przekaże je armii. Po kawałeczku wspólnymi siłami uposażymy naszą Armię.

 11. Ja

  Rozumiem gdyby wojsko dostało jakieś rakiety ? Ale podniecanie się karabinkami ? Mam pozwolenie i nigdy bym tego nie kupił ... sam mam w domu DDM4MK18

 12. Tande Verdum

  Chlopaki HK to nie jest ale OK Radom klepie co potrafi Linia technologiczna prawie opanowana A nie bylo łatwo

 13. Marek1

  No w końcu, choć jak zwykle ilości Grotów trafiające do jedn. operacyjnych iście symboliczne ...