Reklama

Siły zbrojne

Wodowanie nowego holownika dla rosyjskiej floty

Rosyjska stacja radiolokacyjna w Azebrejdżanie - fot. Novosti
Rosyjska stacja radiolokacyjna w Azebrejdżanie - fot. Novosti

14 grudnia br. w stoczni Jarosławskij Sudostroitielnyj Zawod z Jarosławia nad górną Wołgą, odbył się chrzest i wodowanie morskiego holownika Wiktor Konieckij proj. 745MB budowanego na zamówienie rosyjskiego ministerstwa obrony.Projekt tej jednostki opracowany przez biuro konstrukcyjne Wympieł z Niżnego Nowgorodu, stanowi rozwinięcie budowanych seryjnie dla radzieckiej a później rosyjskiej floty holowników proj. 745 i 745P. Holownik ten jest już czwartą jednostką budowaną według tego projektu. Trzy pozostałe budowane są przez stocznię Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska również nad Wołgą. Pierwszy z nich MB-12 podniósł banderę 16 grudnia 2011 r. i bazuje w Murmańsku.

Wodowany właśnie holownik ma ok. 1300 t wyporności, jego wymiary to 56,5 x 12,64 x 4,5 m. Siłownia składająca się z silników wysokoprężnych pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 14 w. Prędkość ekonomiczna wynosi 11 w., zasięg 5000 Mm, zaś autonomiczność 30 dni.

(AN)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.