Reklama

Siły zbrojne

Włoskie "Rysie" już na Ukrainie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ukraińcy pochwalili się swoim nowym nabytkiem przekazanym przez Włochów, jest nim wielozadaniowy pojazd opancerzony Iveco LMV, który może zostać przystosowany do pełnienia różnych funkcji, w tym transportowej, ambulansu czy wozu rozpoznania chemicznego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Co ciekawe, wozy te są też używane w rosyjskiej armii, bo montowano je na licencji pod nazwą "Ryś", choć zaprzestano przyjmowania nowych zamówień po aneksji Krymu. Rosyjska armia otrzymała nie mniej niż 350 takich pojazdów, z których część użyto bojowo w Syrii, a część wzięła udział w agresji na Ukrainę (według serwisu Oryx Spioenkopp ponad 20 utracono, z czego kilka zostało zdobytych przez Ukraińców).

Iveco LMV w zależności od generacji i wersji posiada silnik o mocy do 180 KM do 220 KM, który pozwala na osiąganie maksymalnej prędkości do 130 km/h. Masa wozu w różnych wariantach wynosi od 6,5 do ponad 7,5 ton i może być wyposażony w sterowany zdalnie 12,7 mm karabin maszynowy. Ponadto LMV może przewozić ładunek o masie 1,2 tony. Pojazd oficjalnie zapewnia ochronę balistyczną w klasyfikacji rosyjskiej na poziomie 6 GOST (w klasyfikacji natowskiej na poziomie 3 wg STANAG 4569), co oznacza odporność na pociski przeciwpancerne kalibru 7,62 mm wystrzelone z odległości 30 m.

Reklama

Czytaj też

Do użytkowników różnych wersji LMV zalicza się m.in. Norwegię, Rosję, Austrię, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Belgię, Czechy czy nawet Syrię, która od Rosji otrzymała zmodernizowany wariant Iveco LMV, czyli „Rysia".

Reklama

Komentarze

    Reklama