Reklama

Siły zbrojne

Włoskie Mangusty i NH90 lecą do Iraku

Włoski AH-129D Mangusta. Fot. AgustaWestland
Włoski AH-129D Mangusta. Fot. AgustaWestland

Włoskie ministerstwo obrony poinformowało o planie przerzucenia do Iraku czterech śmigłowców uderzeniowych AH-129D Mangusta i czterech maszyn wielozadaniowych NH90 wraz ze 130 osobami personelu. Główne zadania tego kontyngentu stanowiłyby misje Combat-SAR i ewakuacyjne, przeprowadzane na terenie północnego Iraku. 

Jak podaje portal „The Aviationist”, ministerstwo obrony Włoch ogłosiło 2 marca 2016 roku plan wysłania „bardzo szybko” formacji śmigłowcowej wraz z personelem technicznym i grupą zabezpieczenia do bazy Erbil na północy Iraku. Misja ma stanowić zabezpieczenie dla personelu latającego operującego w rejonie kontrowanym przez Daesh poprzez realizację misji ewakuacyjnych i Combat-SAR w tym rejonie.

Czytaj też: Włochy zmodernizują śmigłowce szturmowe Mangusta

Warto jednak odnotować również zbieżność w czasie tej deklaracji, z podpisaniem umowy o wartości 273 mln euro, którą to zawarł rząd Iraku i włoski koncern Trevi. Umowa ta dotyczy naprawy tamy w Mosulu, położonej około 130 km od bazy w Erbilu. Śmigłowce będą też mogły chronić, a w razie poważnego zagrożenia również ewakuować, włoski personel zatrudniony przy tym projekcie.

Śmigłowce AH-129D i NH90 uzupełnią siły włoskie już obecnie biorące udział w działaniach w regionie. W ich skład wchodzi około 760 doradców, operujące z Kuwejtu cztery samoloty Panavia Tornado i dwa bezzałogowce MQ-1C Predator A+ oraz latający tankowiec KC-767A.

Czytaj też: ILA 2014: T-129 ATAK czyli Mangusta po turecku

Warto odnotować, że o ile dla włoskich NH90 będzie to debiut w Iraku, o tyle śmigłowce A-128 Mangusta (według aktualnej nomenklatury AH-129A) operowały już w tym kraju w latach 2003-2006, wspierając włoski kontyngent z bazy w An-Nasirijja. Maszyny te były też intensywnie wykorzystywane w Afganistanie. Obecnie używane AH-129D są znacznie nowocześniejsze od maszyn wówczas biorących udział w misjach, mogą przenosić zarówno pociski Hellfire, jak i Spike-ER. Rozwinięciem tej konstrukcji jest oferowany Polsce w ramach programu „Kruk” turecki śmigłowiec TAI T-129 ATAK.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. kruk mądrze po-tem

  a nie mają oni caraczanala? dla nas to przecie "koń roboczy" okrzyknięty niedługo po tym jak Francy zachciało się Szybszej wymiany tego na w/w nh-90. w 1993 zanotowano pojedyncze trafienia poc.kal.12,7 ("lub mniejszymi") w mangusty w Somalii, gdy z Def.24 dowiadujemy się że NAWET tigre potrzebuje wzmocnienia przed 7,62mm!!

 2. staszek

  fajna ta mangusta i pewnie najtańszy heli uderzeniowy na europejskim rynku, szkoda ze AW nie zaoferował go w programie Kruk, turecki ATAK to jednak kompilacja licencji i nie dopracowanego produktu co nie wróży najlepiej potencjalnemu nabywcy.. może na ganianie za partyzantami wersja podstawowa ATAKa by wystarczyła ale my przecież potrzebujemy niszczyciela czołgów i to najlepiej przy współpracy z dronami aby nie ryzykować zestrzelenia przez OPL....

  1. vvv

   aw-129 i t-129 to ten sam pseudo smiglowiec z drobnymi roznicami. jedyny smiglak zdolny do sterowania smiglakami i majacy radar to ah-64e longbow i jeden taki smiglak robi za 3 mangusty

 3. staszek

  Do Olaf i Sky - nie wiem czy wiecie, że Mangusta może przenosić Spike-ER i Włosi będą ją modernizować celem umożliwienia współpracy z dronami, był o tym artykuł w defence24. Wg mnie to spowoduje, że Mangusta będzie solidnym śmigłowcem do walki z czołgami z poza zasięgu OPL wojsk przeciwnika http://www.defence24.pl/183101,wlochy-zmodernizuja-smiglowce-szturmowe-mangusta

  1. vvv

   magusta to pseudo smiglak i sami wlosi chca miec jego nastepce.

 4. marek!

  Panie Ministrze- jezeli to lezy w Pana gestii - niech Pan wysle z Wlochami, jakis naszych obserwatorow i czeka na solidne raporty.......

 5. Sky

  Mangusta to świetny śmigłowiec do walki z terrorystami. Na ISIS jak znalazł.

  1. olaf

   W sedno. W sumie tylko do tego.

Reklama