Reklama

Siły zbrojne

Włosi kupują Centauro II

Fot. Paweł K. Malicki/Defence24.pl
Fot. Paweł K. Malicki/Defence24.pl

Iveco - Oto Melara Consortium podpisało umowę z włoskim ministerstwem obrony na 10 pojazdów bojowych Centauro II. Wartość kontraktu wynosi około 159 mln euro.

Jak poinformowało Leonardo, które posiada 50% udziałów w Iveco - Oto Melara Consortium, włoskie ministerstwo obrony zamówiło 10 kołowych pojazdów opancerzonych Centauro II. Zakup ten ma stanowić pierwszy etap pozyskania docelowo 136 pojazdów tego typu.

Łączna wartość kontraktu wynosi 159 mln euro, z czego 96 mln ma trafić do Leonardo. Umowa oprócz samych pojazdów obejmuje również części zamienne i wsparcie logistyczne. Firma Leonardo będzie głównie odpowiadała za rozwój i integrację systemu obrony wieży, w tym systemy obserwacji, kierowania i komunikacji.

Czytaj też: Cyfrowy Centauro II. Nowe wcielenie włoskiego "czołgu na kołach"

image
Silnik Centauro II, fot. Paweł K. Malicki/Defence24.pl

 Centauro II jest pojazdem 8x8 napędzanym silnikiem turbodiesel o mocy 720 KM (poprzednie wersje pojazdów Centauro miały silniki o mocy 520 KM) dającym korzystny stosunek mocy do masy (maksymalna waga pojazdu to 35 ton). Według producenta w połączeniu z nową skrzynią biegów i zawieszeniem przekłada się to na dobre właściwości jezdne, w tym w trudnych warunkach terenowych.  Pojazd ma też cechować duża odporność na wybuchy min i improwizowanych ładunków wybuchowych, dzięki wykorzystaniu podwozia uformowanego w kształcie litery „V”. Dodatkowo pojazd posiada zagłuszacz IED - H3 Jammer.

Uzbrojenie zamontowane jest na wieży Oto Melara HITFACT, wyposażonej w armatę gładkolufową 120 mm z lufą o długości 45 kalibrów (na standardową amunicję NATO) oraz karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, zamontowany współosiowo razem z armatą. Drugi taki karabin (lub większego kalibru – 12,7 mm) jest zamontowany na szczycie wieży wraz z wyrzutniami granatów dymnych. Dzięki wykorzystaniu wysokociśnieniowej armaty kalibru 120 milimetrów Centauro II charakteryzuje się siłą ognia zbliżoną do czołgów podstawowych.

Reklama

Komentarze (26)

 1. Davien

  Panie vvv\\ z 3000m to nie przebije pan burty Rosomaka, a co dopiero Centauro, więc daruj pan sobie fantazje. A realnie to wg pańskiego scenariusza: oba pojazdy( bo pański to tez min BWP ) wykrywają sie z tych pańskich 3km, na ta odległośc skutecznośc Bushmastera przeciwko centauro jest praktycznie zerowa, w druga strone pocisk 120mm roznosi pański pojazd na strzepy. O trafianiu w optyke z tej odległości to może pan sobie pomarzyc, najlepszy snajper by nie dał rady Jak wieża jest stabilizowana to ma spora szanse trafic pierwszym pociskiem. Przy mniejszej odległości dalej trafienie w optronike to fuks, a Centauro nie potrzebuje fuksa by przerobic pańskiego Bushmastera na kawałki. Naprawde radze sprawdzic na drugi raz:) PS Systemu optyczne z reguły sa opancerzone własnie przeciwko broni małokalibrowej, ale o tym pan chyba wiedział;)

 2. vvv\'

  Panie Davien realnie proszę bardzo wybieram działko bushmaster 30mm pojazd dowolny skuteczność ognia podobnie jak w OTO 3000m. prędkość podobna około 1000m/s zanim upłynie pańskie 5 sekund w pańskiej elektrooptyce będzie siedziało około 8 pocisków. Ile pan jest wstanie wystrzelić pocisków z OTO w pańskie 5s tylko nie teoretycznie jak długo będzie stabilizowała się pańska armata bo podczas jazdy ze strzelaniem będzie kiepsko tak więc …...

 3. Davien

  Panie vvv\\ a oczywiscie załoga takiego Centauro będzie czekac az przeciwnik objedzie ja z boku, wyceluje i zacznie strzelać?? Więcej realizmu , mniej fantazji polecam:)

 4. ito

  W warunkach terenowych Włoch bardzo logiczny wóz. W naszych już niekoniecznie- w końcu u nas poza drogą łatwiej utknąć w błocie niż zostać zatrzymanym przez stok czy kamienie. Wypada przyznać rację Grredo- Rak wydaje się bardziej uniwersalny. I znacznie tańszy.

 5. ito

  Strasznie jestem ciekaw, jak jest zamontowany \"współosiowo\" ten kaem 7,62? Za działem? Wtyka się go do komory nabojowej? Bo przed działem strasznie by wystawał no i byłby tylko do pierwszego wystrzału. W polskich wozach zazwyczaj montowało się kaem ZSYNCHRONIZOWANY, ale widać Włosi (albo autor artykułu) mieli inny pomysł. Swoją drogą- ciekawe ile z tego pierwszego kontraktu to cena wozów, bo nawet biorąc pod uwagę, że wchodzi w niego koszt przygotowania wprowadzenia do armii nowego sprzętu i tak koszt wozu wydaje się być bliski kosztu nowego MBT.

 6. vvv\'

  Panie Davien chyba tylko człowiek z mała wyobraźnią może atakować frontalnie pojazdy opancerzone gdzie zazwyczaj blaszek jest najwięcej tak więc zmień założenia.

 7. Davien

  Panie vvv\\ biorąc pod uwage ze standardowo Centauro ma ochrone przodu na pociski 25-30mm a jemu samemu wystrczyłyby 3-4 sek by pozbyc się tego działka wraz z załoga...

 8. vvv\'

  taki tam -> z tej puszki po tuńczyku po 30 sekundowym ostrzale z działka 30mm został by durszlak do spaghetti za 15 000 000 euro.

 9. A-10

  Te Centauro to chyba na imigrantow, bo na co?

 10. Nikt

  Dla fanów takich maszyn polecam prześledzić jakie zastosowanie ma Centauro, podobnie Japońckie, Rosyjskie, Amerykańskie itd. Podpowiem np. w japonii czy we Włoszech służy jako WWO w jednostkach GÓRSKICH, tam jako lekki wóz jest idealny, tak górskich polecam sprawdzić ile % terenu zajmują góry we Włoszech, Japonii i Polsce. A teraz drugi przypadek czyli USA i Rosja, jednostki pow-deasnt pominiemy bo nie ta klasa co my i łatwe do zrozumienia? Co nie? Tak Sprut-SD i nowo projektowany lekki czołg są do wspierania spadochroniarzy i lekkiej piechoty jako jednostki o szybkim przerzucie strategicznym, ale co z MGSem! Tu warto spojrzeć jak rozłożone są siły, MGS służy do wsparcia SBCT gdzie de facto był jedynym silnie uzbrojonym wozem w nich, obecnie pomocną dłoń dają M1296, a teraz jak to analogicznie wygląda u nas? Rosomaki w wielu wypadkach będą robić za BWP w ścisłej współpracy z czołgami, Wilk jest nie potrzebny, pozatym ewentualnie do tego możnaby wykorzystać Raki do niszczenia cięższych umocnień ogniem bezpośrednim

 11. KrzysiekS

  Czyli modernizacja T-72 się opłaca byle była logiczna.

 12. taki tam

  Ciekawe czy miał by szansę w starciu z naszym T 70 jakby go choć lekko zmodernizować .

 13. Grredo

  Rąk ma lepsze parametry. Przy odpowiedniej amunicji kumulacyjnej atak z górnej polsfery to bezpieczniejsze rozwiązanie dla kto niż pchać się w zasięg bezpośredniego strzału czołgu podstawowego lub działka 30mm.

 14. JÓZEK

  DOBRA SPRAWA ..przydałoby się posadowić takie wieże na zmodernizowanych Rosomakach ... i byśmy mieli pojazdy do działań dynamicznych ,prewencyjnych i osłonowych dla pięści pancernych pod warunkiem że je zmodernizujemy bo dzisiejsze Rosomaki bez modyfikacji ..to niczym SKOTy.....które apropo szkoda że nie wprowadzono nowych jego form dostosowanych do rzeczywistości

 15. Ciemny Lud

  A u nas był taki projekt- Wilk.

 16. Stary Grzyb

  Uwzględniając nawet części zamienne i wsparcie logistyczne, 16 mln euro za lekko opancerzony kto z lekko opancerzoną wieżą wydaje się pewną przesadą - uchodzący za drogi południowokoreański \"Black Panther\" wyceniany jest na 10 - 12 mln USD.

 17. PolExit

  Takie pojazdy -był projekt WILK - powinny być w każdej jednostce z Rosomakami. No, ale oczywiście ich nie ma.

 18. werte

  Pojazd wsparcia z solidną armatą w cenie czołgu. Jak kto lubi i go stać czemu nie... Pytanie do znawców jaki to ma pancerz czołowy i boczny?

 19. rici

  Leo 2a7 w bardzo ubogiej wersji to koszt 15 mln euro a z bajerami full opcja to cena zapewne 20 mln euro nie będzie przesadą. Porównując cenę czołgu z prawdziwego zdarzenia z tym czymś za niewiele mniejsze pieniądze jest śmieszne. Dobrze, że nasi z MON wycofali się z idiotycznego pomysłu wilka bo niby do czego miałby służyć? Do walki z czołgami to samobójstwo a do walki z innymi pojazdami to 30/40 mm i 2 ppk w zupełności wystarczą. A taki centauro przy wystrzale to nawet uciekać nie będzie potrafił bo trzeba odczekać aż się przestanie bujać o ile się sam nie wywróci. Jedyna jego zaleta jaką miała być cena właśnie upadł. A o opancerzeniu tego czegoś i jazdy po trudnym terenie to szkoda pisać. Już o niebo lepszym pomysłem jest nasz rak. Przynajmniej można atakować ze znacznego dystansu 120. A najrozsądniej to jakby HSW już zaczął wprowadzać swoją wierzę i montować ją na korpusie t72 tak aby bez komplikacji można je było przełożyć do borsuka jak go skończą. A taki t72 z mniejszą wierzą przeznaczoną dla bwp czyli 30/40 mm działko i 2 ppk to już by wiele potrafił i byłby bardziej przydatny niż z tymi marnymi starymi działami bez stabilizacji i optyki. A koszt nieznaczny bo każdą wierzę można by przełożyć później na borsuka.

 20. Marek

  @Lukaku Przecież Włosi wcześniej jeszcze wprowadzali wcześniej równolegle Centauro\" ze 105mm i \"Ariete\". Mają taką geografię jaką mają, więc nie widzę nic dziwnego w tym, że wprowadzają kolejny kołowy pojazd tego typu.

 21. Grzyb

  Mnie dziwi tylko jedno: nikt nie beczy nad tego typu konstrukcją! Amerykanie inwestują w lekki czołg wsparcia piechoty, Włosi w Centauro a Niemcy mają tankietki Wiesel. Tylko dla polskiej armii Anders był bez sensu. Nam potrzeba czołgów przełamania. Wyłącznie. Najlepiej żeby miały 70ton i pływały.

 22. cdee

  a Leonardo jest Państwowe Włoskie. Ale nasi dalej swoje

 23. MAX13

  Strasznie mnie ciekawi z czego zrobiono ten pojazd w cenie 15 000 000 euro. Nabijamy się z Borsuka a co z tym pojazdem przypominający XIX-to wieczną robotę.

 24. maxio

  Ciekawe, czy wystarczy RPG-7 żeby wyeliminować ten wynalazek z walki.

 25. Pablo

  Fajnie było by zobaczyć wozy tej klasy w rosomaczych brygadacj- jako trzeci batalion.

Reklama