Reklama

Siły zbrojne

Wietnam planuje kupić izraelskie drony Heron 1

  • Zawieszono loty wszystkich bezzałogowców Shoval (Heron 1) – fot. USAF

Wietnam rozpatruje możliwość nabycia izraelskiego wyposażenia w tym bezzałogowych statków powietrznych Heron 1.Drony Heron 1 produkowane przez koncern Israel Aerospace Industrie mają być wykorzystywane przez Wietnamczyków do poprwieni nadzoru nad ich obszarami morskimi.

Czytaj także: Wietnam kupuje białoruskie radary do wykrywania „niewidzialnych” samolotów

Wietnam pracował wcześniej nad swoimi własnymi bezzałogowymi statkami powietrznymi. Prace prowadzone przeze Instytut Technologii Kosmicznych (Space Technology Institute) nad bezzałogowcami AV.UAV.S1 i AV.UAV.S2 zakończyły się testami w locie nad Morzem Południowochińskim przeprowadzonymi w maju br. Sprawdzano wtedy zarówno system kontroli lotów, jak i optoelektroniczny system obserwacyjny.

Zobacz również: Ukraina będzie remontowała wietnamskie samoloty

Wietnamczycy zdali sobie jednak sprawę, że od latającego modelu do system operacyjnego jest długa droga, stąd zapadła decyzja by skorzystać z już gotowych, zagranicznych technologii.

Wybrano wstępnie wykorzystywany przez izraelskie siły powietrzne dron Heron 1, wyposażony m.in. w głowicę optoelektroniczną i radar firmy Elta Systems. Co więcej bezzałogowiec ten ma jeszcze zapas udźwigu, co pozwala zamontować dodatkowe wyposażenie, np. systemu przeciwdziałania zakłóceniom.

(MD)

Komentarze