Reklama

Siły zbrojne

Wiemy, kto dostarczy ciężkie lotniskowe wozy strażackie

Fot. st. szer. A. Gluza
Fot. st. szer. A. Gluza

Miesiąc temu informowaliśmy o wyborze dwóch dostawców pojazdów ratowniczo-gaśniczych, których od lutego poszukiwała 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie. Tym razem doszło do wyłonienia dostawcy ciężkich lotniskowych wozów strażackich. Ich dostawa ma być prowadzona w latach 2021-2022.

Za dostawę lotniskowych wozów strażackich w liczbie dwóch sztuk (oraz dodatkowej jednej z zamówienia opcjonalnego) odpowiada firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne sp. z.o.o. z Bielsko Białej. Do podpisania umowy pomiędzy 3. RBLog a wykonawcą doszło 7 czerwca. Zamówienie na tą część jest warte 4,497 mln zł netto. Wszystkie wozy mają zostać wyposażone w kompletny sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

Ciężkie lotniskowe wozy ratowniczo-gaśnicze ze zbiornikiem wody o kubaturze 8 m3 zostaną dostarczone do Drawska Pomorskiego i Żagania.  Rzeczony samochód strażacki ma posiadać silnik o mocy minimum 450 koni mechanicznych, spełniający normę EURO 6, automatyczną skrzynię biegów posiadającą selektywną przystawkę odbioru mocy (PTO) do napędu autopompy oraz układ napędowym 6×6 (z blokadami mechanizmów różnicowych). Kabina ma również pomieścić trzech członków załogi. Maksymalna masa rzeczywista pojazdu nie może przekroczyć 32 ton.

Przypomnijmy, wojsko było zainteresowane czterema średnimi wozami strażackimi (z prawem opcji zwiększającym dostawę do sześciu), ze zbiornikiem wody o kubaturze 2,5 m3, czterema ciężkimi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi, ze zbiornikiem wody o pojemności 10 m3 (również z prawem opcji na dodatkowe dwa wozy) oraz wspomnianymi dwoma ciężkimi lotniskowymi wozami strażackimi (z opcją na dodatkowy jeden pojazd). 

Reklama
Reklama

Termin składania ofert upłynął z dniem 9 kwietnia o godzinie 9:00, po czym o 9:30 nastąpiło ich otwarcie. W trakcie trwania postępowania wielokrotne zmieniano SWZ jak i załączniki do niego. 3. Regionalna Baza Logistyczna w trzech zadaniach określiła jedyne kryterium w postaci ceny.

I tak średnie wozy strażackie dostarczy firma MOTO-TRUCK Sp. z o. o, natomiast ciężkie firma Wawrzaszek ISS Sp. z.o.o. Również w wypadku tych zadań już podpisano umowy, odpowiednio 9 czerwca (Moto-Truck) i 2 czerwca (Wawrzaszek ISS). W uzasadnieniu wyboru wszystkich trzech wykonawców 3. RBLog informowała o uzyskaniu 100 punktów przez owe firmy w kryterium dotyczącym ceny. 

Dostawa rzeczonych wozów ma zostać przeprowadzona w latach 2021-2022, przy czym w roku bieżącym termin ustalono na 27 tygodni od daty zawarcia umowy (co już we wszystkich przypadkach nastąpiło), ale nie później niż do dnia 30 listopada 2021. W następnym roku z kolei termin wynosi 79 tygodni od daty zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 30 listopada 2022 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama