Reklama

Siły zbrojne

Wielkopolska brygada przysięga i świętuje

Autor. st. szer. spec. Patryk Szymaniec

W tym roku zmotoryzowani obchodzą 28-lecie jednostki. W sobotę, 6 lipca br. na placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wlkp. odbył się uroczysty apel z okazji Święta 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Reklama

W piątek, święto brygady zainaugurował wieczorny capstrzyk, natomiast 6 lipca msza w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp. Następnie na placu Grunwaldzkim zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbyło się święto Wielkopolskiej Brygady.

Reklama
Autor. st. szer. spec. Patryk Szymaniec
Reklama

Na uroczystości pojawili się znamienici goście, senator Mirosław Różański, reprezentant dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, dowódcy jednostek wojskowych wchodzących w skład Czarnej Dywizji, dowódcy i komendanci zaprzyjaźnionych jednostek i oddziałów, służb mundurowych, wojewoda lubuski, władze Gorzowa i włodarze miast, gmin i powiatów, w których stacjonuje 17. Brygada Zmechanizowana oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z jednostką, przyjaciele, byli dowódcy, miłośnicy brygady, rodziny żołnierzy składających przysięgę wojskową oraz najbliżsi poległych w Afganistanie.

Zebraliśmy się dzisiaj, aby uczcić 28. rocznicę powstania 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej imienia gen. broni Józefa Dowbora – Muśnickiego. To dzień dumy i refleksji, czas na podsumowanie minionego roku i spojrzenie w przyszłość. Od 1996 roku Brygada stała się symbolem odwagi, profesjonalizmu i zaangażowania w służbę Ojczyźnie. (…) Taki dzień jak dziś jest głównie Waszym świętem, bo to właśnie Wy dzięki ciężkiej pracy i służbie podtrzymujecie dobre imię Brygady.
dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomir Kocanowski

W czasie uroczystej zbiórki ponad 70 elewów z Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej złożyło przysięgę ojczyźnie. Ceremonia była zwieńczeniem miesięcznego szkolenia, a jednocześnie początkiem służby wojskowej. Elewi żołnierskich podstaw pod okiem doświadczonej kadry instruktorów nabierali w szeregach dywizjonów, przeciwlotniczego oraz artylerii samobieżnej w Wędrzynie.

Podczas uroczystości wyróżniony żołnierz, szer. Kornelia w imieniu nowo zaprzysiężonych koleżanek i kolegów podziękowała instruktorom za poświęcenie i zrozumienie w stawianiu pierwszych kroków w trudnym, żołnierskim rzemiośle.

Autor. st. szer. spec. Patryk Szymaniec
  1. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbora-Muśnickiego decyzją Ministra Obrony Narodowej została sformowana w 1996 roku. Dziedziczy tradycje jednostek wielkopolskich, kontynuuje chlubne tradycje 17 Pułku Piechoty i 17 Pułku Zmechanizowanego.

W trakcie apelu wręczono liczne wyróżnienia, medale, tytuły honorowe, awanse na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia.

Powagi uroczystości dodała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz kompania honorowa wystawiona przez 1 batalion piechoty zmotoryzowanej. Na zakończenie oficjalnych obchodów Święta Wielkopolskiej Brygady odbyła się uroczysta defilada poddziałów oraz sprzętu wojskowego.

Autor. st. szer. spec. Patryk Szymaniec

Podczas pikniku wojskowego nie zabrakło wojskowego poczęstunku, atrakcji dla najmłodszych oraz pokazu sprzętu będącego na wyposażeniu 17. Brygady Zmechanizowanej.

Autor. st. szer. spec. Patryk Szymaniec

kpt. Anna Dominiak, Oficer prasowy 17.WBZ

Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1065382

    Pani na ostatnim zdjęciu chyba się broń popsuła... :-/

    1. MiP

      Z odbezpieczoną bronią chodzi i do fotek pozuje....

Reklama