Reklama

Siły zbrojne

Więcej polskich bezzałogowców na Ukrainie

Image Credit: WB Group
Image Credit: WB Group

Ukraińskie siły zbrojne w ramach programu „armii dronów” otrzymały polskie drony FlyEye i wielowirnikowce DJI Matrice 300, informację o tym podał ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O tym, jak ważne są bezzałogowe systemy latające w trwającej wojnie na Ukrainie, powiedziano już wiele, zatem kolejne zakupy m.in. sprawdzonych polskich dronów FlyEye nie powinny dziwić. Ich pomoc przy korygowaniu ognia artyleryjskiego, retransmisji danych czy po prostu rozpoznaniu terenu jest nieoceniona dla ukraińskich żołnierzy, którzy mają otrzymać 20 egzemplarzy w ramach pierwszej transzy zakupowej tego programu.

„Jednym z najlepszych dronów w tej partii jest FLyEye. Zasięg lotu to 160 km, promień 50 km, a maksymalna prędkość lotu to 120 km/h. Pozwoli to agentom rozpoznawczym przeniknąć na tyły linii wroga i uzyskać ważne informacje" – powiedział minister Fiodorow.

Reklama

Czytaj też

Dodatkowo Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają w ramach programu wielowirnikowce DJI Matrice 300. Według ministra mają one wysokiej jakości kamery pracujące w różnych trybach m.in termowizji, co pozwoli na działanie przez całą dobę.

JI Matrice 300
JI Matrice 300
Autor. Mykhailo Fedorov

Według ministerstwa transformacji cyfrowej za pośrednictwem platformy United24 zebrano już ponad 751 mln hrywien dla „Armii Dronów". Środki te zostaną przeznaczone na zakup do końca sierpnia 200 dronów rozpoznawczych dla ukraińskiego wojska. Pierwsze 260 mln z przekazanych środków zostało już rozdysponowane – podpisano umowę na zakup dwóch stacji kontroli i 20 dronów Fly Eye, 78 wielowirnikowców Matrice oraz dwóch naziemnych systemów kontroli dla 20 dronów kamikaze Warmate. Poinformowano, że projekt „Armia Dronów" to program, który obejmuje systematyczne pozyskiwanie dronów, ich naprawę, konserwację, a w razie potrzeby wymianę operacyjną wraz ze szkoleniem pilotażowym.

JI Matrice 300
JI Matrice 300
Autor. Mykhailo Fedorov

Defence24 przy współpracy z WB Electronics, Ambasadą Ukrainy w Polsce oraz Fundacją Warsaw Enterprise Institute (WEI), również inicjuje zbiórkę na amunicję krążącą WARMATE z pakietem szkoleniowym oraz serwisem gwarancyjnym. Jeżeli chcą Państwo wesprzeć wysiłek broniących swojej ojczyzny Ukraińców, kupując polskie systemy Warmate produkowane przez cenionego producenta systemów bezzałogowych zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce - Link do zbiórki

Reklama

Komentarze

    Reklama