Reklama

Siły zbrojne

Węgierskie Rysie na pierwszym strzelaniu poligonowym

Węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Węgierski bojowy wóz piechoty KF41 Lynx.
Autor. Ministerstwo Obrony Węgier

Węgierscy żołnierze z 30. Brygady Zmechanizowanej wzięli jakiś czas temu udział w ćwiczeniach poligonowych bojowych wozów piechoty KF41 Lynx, zatem ich obecnie najnowocześniejszych pojazdach przeznaczonych dla wojsk zmechanizowanych (do niedawna zmotoryzowanych).

Reklama

W czasie testów ocenie została podana mobilność Rysia oraz celność prowadzonego ognia do celów zarówno stacjonarnych, jak i ruchomych. Jest to tym samym kolejny krok dla węgierskiej armii w procesie modernizacji technicznej, zaś dla żołnierzy obsługujących KF41 to olbrzymi wzrost możliwości względem dotychczas wykorzystywanych kołowych transporterów opancerzonych BTR-80. Wzrosną one jeszcze bardziej, gdy dostarczone i wdrożone do wojska zostaną wszystkie Leopardy 2A7HUN, które to uzupełniane przez starsze wozy w wersji A4 będą wspierać aktualnie testowane i niedługo produkowane lokalnie Rysie. Docelowo Węgrzy otrzymają 247 pojazdów na bazie bojowego wozu piechoty KF41 Lynx, w tym wozy ewakuacji medycznej, pojazdy dowodzenia czy artyleryjskie wozy rozpoznawcze. Możliwe, że w przyszłości pozyskaną kolejne KF41.

Reklama
Węgierski KF41 Lynx.
Węgierski KF41 Lynx.
Autor. Węgierskie Ministerstwo Obrony
Reklama

KF41 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty opracowany i stworzony przez niemiecką firmę Rheinmetall Defence. Wóz ma modułową konstrukcję pozwalającą na wymianę wielu jego składowych elementów w zależności od potrzeb zamawiającego. Główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna kal. 30/35 mm, mogąca strzelać amunicją programowalną. Może się ona poruszać w zakresie pionowym +45/-10 stopni. Głównym efektorem przeciwpancernym są pociski kierowane Spike-LR/LR2, umiejscowione w zdwojonej wyrzutni w wieży pojazdu.

Uzupełnieniem szybkostrzelnej armaty jest sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7.62 mm, a dodatkowo wieża może zostać zaopatrzona w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Wóz ten może zostać w razie potrzeby wyposażony w inny system wieżowy posiadający np. armatę czołgową 105/120 mm, zmieniając go w pojazd wsparcia ogniowego/czołg średni. Pojazd ten dalej będzie odznaczał się dobra mobilnością dzięki jednostce napędowej o mocy 1140 koni mechanicznych. Wóz w konfiguracji bojowego wozu piechoty może osiągać prędkość 70 km/h.

Czytaj też

Pancerz Lynxa został opracowany, aby zapewnić ochronę załodze przez różnego rodzaju zagrożeniami m.in. pociskami armat małego kalibru, odłamkami pocisków artyleryjskich, wybuchami min czy improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Osłona przeciwminowa chroni przed wybuchami ciężkich min, pociskami formowanymi wybuchowo i IED. Ochrona przed głowicami granatników i przeciwpancernymi pociskami kierowanymi jest oferowana jako opcja, w postaci systemu ochrony aktywnej Rheinmetall Active Defence System (ADS).

Załogę stanowią trzy osoby, zaś desant wynosi ośmiu żołnierzy. Dowódca, działonowy i kierowca dysponują włazami nad swoimi stanowiskami, pozwala to na zachowanie optymalnej świadomości sytuacyjnej i ułatwia zajmowanie i opuszczanie stanowisk. Jest to bardzo ważny aspekt w sytuacjach zagrożenia, gdzie czas konieczny do opuszczenia pojazdu musi być jak najkrótszy. Poza tymi wyjściami załoga może opuścić pojazd tak, jak przewożony desant-rampą opuszczaną hydraulicznie, znajdującą się w tyle wozu.

Czytaj też

Węgierski KF41 Lynx.
Węgierski KF41 Lynx.
Autor. Węgierskie Ministerstwo Obrony
Reklama

Komentarze (6)

 1. user_1050711

  @Prezes Polski. Dodanie zdolności p/dronowych Borsukowi obsługiwać będzie 2 typy pracy. Etap pierwszy: zsiecowanie sterowania wież Borsuków grupy pojazdów z komputerem mobilnego zestawu OPL, tej grupy. Ten etap myslę, że MON już dziś powienien chcieć rozwijać. Etap 2 - zestrzeliwanie dronów i pocisków, kierując się wskazaniami własnego radaru i głowicy optycznej. Ten etap = zgaduję - jest na razie poza zasięgiem aktualnie produkowanych w Polsce urządzeń Co jednak szybko zmieni się. Już od lat nie wyciągam z szafy mojego najdroższego niegdyś w "zwykłych sklepach" modelu aparatu fotograficznego Nikon, ponieważ dziś smartfony oferują podobnej jakości zdjęcia i to bardzo tanio. Co 15 lat temu bie było dostępne. Będzie tak i z głowicami optyczno-mikrofalowymi przeciw dronom.

 2. Mireq

  Można się tylko cieszyć że modernizują swoją armię

  1. z00rro

   Cieszyć!? Ich należy przykładnie (dla Turcji) wywalić z NATO i UE! I niczego im nie sprzedawać, skoro tak kochają ruskich, bo nie należy dozbrajać przyszłego potencjalnego ruskiego sojusznika.

 3. user_1050711

  Pięciogwiazdkowe wprawdzie, ale muzeum wojny. Pod kątem kąta, szkopski Ryś na starcie już przegrywa z Borsukiem. Ryś może strzelać w górę jedynie do kąta 45 stopni. Borsuk do 60 stopni. Do dronów, kochani, do dronów ! Radarek wykrywający drony, montowany na każdym pojeździe, niedługo będzie tak tani, jak nie przymierzając dokładnie dziś telefon komórkowy ! Aplikacja "procesor antydronowy" przeliczy (taka jak te z Google Play). A przetwornik poda dane do wysterowania działka. Jasne ! "Polska tradycja" jest zrobić to wszystko bardzo drogo, jednak zróbmy to raczej po chińsku, czyli tanio - sama część nadawczo-odbiorcza na wieży, bardzo szybko wymienna, a reszta bezpiecznie pod pancerzem. Taaa... popuściłem nieco wodze fantazji, niemniej wszystko to uważam za realne niemal natychmiastowo. Czyli ktoś to taniuteńko zrobi ! Ach, czyli znów nie my ? W każdym razie, antydronowo ten szkopski Ryś do polskiego Boruska jest nie tego... i niech spada.

  1. Prezes Polski

   Ten ryś w przeciwieństwie do borsuka, daje załodze szansę na przeżycie w przypadku przyjęcia ostrzału. Na ile realne jest dodanie zdolności przeciwdronowych borsukowi? Wg mnie nierealne. Podobnie jak wyprodukowanie 1400szt. Jak będzie 500 wszystkich odmian to i tak będzie dobrze.

  2. Pucin:)

   @user_1050711 - zapomniałeś, że Budeswer ma Skynex-a - 35 mm automatyczny Oerlikon, którego można posadowić na wszystkim a my mamy odpowiednik tego Hibneryt oraz namiastkę PSR-A Pilica bodajże już w trzech ukompletowaniach (trzy baterie - Jeną baterię PSR-A Pilica tworzą: stanowisko dowodzenia, izraelska stacja radiolokacyjna ELM-2106NG (SRL-97) krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, 2 pojazdy amunicyjne, 2 pojazdy transportowe, podsystem łączności. Łącznie w skład baterii wchodzi 11 pojazdów na podwoziu ciężarówek Jelcz 442.32. ) w użyciu w WP!!!! Pojechałem coooooo !!!! :)

  3. Prezes Polski

   Pucin:) porównywać hibneryta do skynexa - faktycznie pojechałeś.

 4. Zygazyg

  Węgrzy są już jedną nogą poza NATO. Nie rozumiem ich dozbrajania przez Niemców. USA podjęły słuszną decyzje nie sprzedawać im uzbrojenia a Niemcy jak zwykle się wyłamują

  1. Facetoface

   Można inaczej nie są poza NATO, skoro Niemcy sprzedają lub nie jest łamana demokracja jak u Saudow skoro mogą kupić.

  2. PGR

   Niemcy pewnie będą szli w stronę budowy armii Europejskiej i patrzą już pod tym kątem.

  3. Davien3

   Facetoface demokracji nigdy w Arabii Saudyjskiej nie było a Saudowie i Turcja maja blokade z Niemiec za łamanie poraw człowieka Ale to jak widze dla ciebie za trudne do zrozumienia.

 5. bezreklam

  Fajnie że idą swoją drogą

 6. Odyseus

  Węgrzy sobie plują w brodę z tymi nieszczęsnym dla nich Leopardami , myślę że zaraz będą mieli Phantery u siebie robione . W Niemczech jest wojna między KMW a RM , KMW ma wsparcie Berlina to RM się dogadał z Węgrami z odbudową Wegierskiej zbrojeniówki , buduje już tam fabryke amunicji , broni strzeleckiej , zakład budowy wozów pancernych i produkcji KF41 , więc myślę że nie długo usłyszymy o produkcji na Węgrzech też KF51 Phanter

Reklama