Reklama

Siły zbrojne

"Wąż" A-10 uczcił stulecie lotnictwa Gwardii Narodowej [FOTO]

Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot/U.S.A.F.
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot/U.S.A.F.

Amerykańska Gwardia Narodowa w tym roku obchodzi setne urodziny swojego lotnictwa. W tym celu jeden samolot szturmowy A-10 Thunderbolt II z jednostki, która operuje tymi maszynami, został przemalowany w barwy nawiązujące kolorystycznie do północnoamerykańskiego węża smugowego (ang. Blacksnake), który jest kojarzony z 122. skrzydłem myśliwskim US National Guard.

A-10 Thunderbolt II „Warthog” o numerze bocznym 80244 ze 122. skrzydła myśliwskiego Gwardii Narodowej stanu Indiana przez ostatnie miesiące w zakładzie malarskim Air National Guard Paint Facility w Sioux City st. Iowa przechodził swoistą wizerunkową metamorfozę – został pomalowany w nowe, szaro-czarne barwy. Miało to związek ze stuleciem istnienia lotnictwa Gwardii Narodowej stanu Indiana, które co prawda oficjalne jej powołanie miało miejsce w 1947 roku, niemniej pierwsze eskadry Gwardii Narodowej formowały się już po zakończeniu I wojny światowej.

Tak było ze 137. Eskadrą Obserwacyjną, która początkowo miało swoją bazę w Fagley Field w Kokomo w stanie Indiana. Obecnie jej tradycje przejęło 181. skrzydło rozpoznania „Racers” z Terre Haute, które również włączyło się w proces wyjątkowego upamiętnienia setnej rocznicy.

image
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot

Jak się okazuje, poszczególne jednostki amerykańskich Sił Powietrznych oraz Gwardii Narodowej mogą uzyskać czasowe pozwolenie na niestandardowe przemalowanie swoich maszyn w ramach obchodzenia ważnej rocznicy czy propagowania tradycji jednostki.

image
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot

Nowy schemat malowania A-10 to mieszanka czerni i ciemnej szarości, które przełamują standardową malaturę „Warthdogów”. Najbardziej wyróżnia się dziób maszyny. Ucharakteryzowany został na pysk węża z zielonymi oczami. Niecodziennie prezentuje się także 30 milimetrowe działko GAU-8/A Avenger, które zostało otoczone kłami węża. Dlaczego akurat wąż? 122. skrzydło nosi nazwę „Blacksnakes” ku czci Anthonego Wayne'a, amerykańskiego żołnierza z okresu walk o niepodległość, który przez rdzennych mieszkańców został nazwany „czarnym wężem” ze względu na swoje wyjątkowe metody prowadzenia walki przeciwko Brytyjczykom, kojarzone ówcześnie z wężem smugowym.

Reklama
Reklama

Z kolei na lewym stateczniku znajdują się insygnia 122. skrzydła z nazwą miasta, gdzie stacjonuje skrzydło – „Fort Wayne” – wytłoczonymi na żółto na niebieskim tle flagi stanu Indiana. Na przeciwległym, prawym, umieszczono szachownicę jednostki „Racers” z tekstem „Terre Haute”, czyli miejscem stacjonowania 181. skrzydła.

image
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot

Natomiast na silnikach, po obu stronach, namalowano liczbę „100” z napisem „Indiana Air National Guard” oraz z zaznaczonymi latami „1921-2021”, aby podkreślić wyjątkową rocznicę.

image
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot

Jak podaje baza Fort Wayne, A-10 będzie teraz uczestniczył w licznych krajowych pokazach lotniczych, przypominając amerykanom o stuleciu istnienia sił powietrznych Gwardii Narodowej.

image
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot
image
Fot. Senior Master Sgt. Vincent De Groot
Reklama

Komentarze

    Reklama