Reklama

Siły zbrojne

Warstwowa obrona dla Miecznika od Rafaela [SKANER Defence24]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Nie polegamy na morzu wyłącznie na rozwiązaniach hard-kill. Wierzymy w skuteczność systemów wielowarstwowych – powiedział w programie SKANER Defence24 komandor rezerwy Yoram Israeli, dyrektor marketingu ds. morskich Rafael Advanced Defense Systems Ltd.

Jak zaznaczył Yoram Israeli, podejście koncernu Rafael do obrony okrętów polega na połączeniu różnych rozwiązań, takich jak system przeciwrakietowy C-Dome, ale też środki walki elektronicznej. Polsce w programie Miecznik oferowane są również systemy optoelektroniczne SeaSpotter, a także systemy służące do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych.

Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl
Grafika: Katarzyna Głowacka/Defence24.pl

Komentarze (16)

 1. AntyZeneca

  Z powodów nam znanych, jakiekolwiek zakupy w izraelskich firmach nie powinny mieć miejsca!!!!

  1. Chyży Rój

   Dokładnie tak.

  2. Chateaux

   Czyli całkowite odrzucenie Spike'ów łącznie z zatrzymaniem i rezygnacją z ich licencyjnej produkcji w Polsce?

  3. .

   A czy to jedyny ppk na rynku?

 2. rozczochrany

  Dla Polski kupować broń od Izraela to jak kupować broń od Rosji.

  1. Xzibit

   Oczywiście bo Polska musi brać wszystko z półki w USA bez żadnego transferu technologii jak w przypadku defiladowego dywizjonu Himars i 2 baterii Patriot też do pokazania na defiladzie :)

  2. wert

   200 PAC-3 MSE na 50 sowieckich Iskanderów. Póki co wystarczy

  3. Dropik

   50 to maja, a brygad mają na zachodzie ze 12. dwie żałosne baterie moga se bronić kawalka Warszawy (brygada poscigowa 2.0) lub Trojmiasta. Bezsensowny zakup bo zbyt mały . MB chciał miec sukces po usunięciu AM no i dostał "sukces" :P

 3. Piotr ze Szwecji

  Amerykanie kupili swoje rozwiązanie pomostowe Iron Dome z Izraela. Izraelski system nie potrzebuje rozwojowo-modernizacyjnych wydatków, a upierdliwi Palestyńczycy zapewnili im do tej pory pełne przetestowanie. To jest praktycznie funkcjonujący system i bardzo dobrze przetestowany na polu walki przez Izrael. Jednak wybór izraelskiego systemu może skończyć się Miecznikiem bez rakiet z powodów politycznych i spaczona polska dyplomacja na pewno nie pomoże. Także mogą powstać problemy z dostawami czy produkcją jego amunicji, bez pełnej polonizacji też z powodów politycznych. Polska nie ma nadal pomimo wydania 400 mln złotych własnej produkcji prochu wielobazowego. Polska co chcę podkreślić i mam nadzieję, że cenzor nie wytnie, ma pakt obronny poza NATO tylko z UK (a winna mieć też z krajami V4, lecz dyplomacja nie wyrabia), co od dawna uważam, że skazuje Polskę na wybór brytyjskiego CAM-ER i Brytyjczycy nie mają żadnych oporów z pełną ich polonizacją. Dostrzelać takie brytyjskie cudeńko na polskim poligonie i doszlifować je, będzie kosztowało wystrzał po wystrzale całą fortunę budżet WP. Brytyjskie rakiety nie są jednak przetestowane tak dobrze jak te izraelskie. Dla przykładu Amerykanie nie kupili CAM jako swoje rozwiązanie pomostowe, czy docelowe.

  1. Wpolityce

   Te palestyńskie rakiety z puszek z kręcone na wyrandziezawracajace przed zestrzeleniem widać było na filmikach nakrecanych aprzezp obywateli Izraela apokazywanch w telewizji. A ponoć ten dom miał tylko wybierać cele które dotrą do celu

  2. dim

   @Piotr ze Szwecji. Pan chyba zapomina, że Ameryka to w oczach Żydów drugi Izrael? Mieszka tam ponad 5,5 mln Żydów, są tam najbogatszą nacją, a ich lobby... - ależ to po prostu widać ! A Polin co ? W ich oczach ?

  3. Piotr ze Szwecji

   Pokazywano na tych filmikach także te rakiety irańskie wystrzeliwane przez Palestyńczyków z Libanu? Iran tym się różni od Polski, że produkuje własne rakiety manewrujące. Tyle w temacie przemilczania skuteczności tego izraelskiego cudeńka Iron Dome. To Iron Dome jest wyborem Amerykanów rozwiązania pomostowego.

 4. Pitbu

  Ciekawe, ilu inżynierów Rafaela jest repatriantami z Rosji w której się urodzili? Większość obywateli Izraela to emigracja Rosyjska, która ma we krwi nienawiść do Polaków odziedziczoną od tzw, białych Rosjan. Rosjanie mogą znać kody źródłowe i mogą wiedzieć jak to funkcjonuje i jak to obejść. Po co kupować coś co jest niepewne na wschodniej flance?

  1. say69mat

   Rosjanie ... większością mieszkańców Izraela??? Populację mieszkańców Izraela uznawanych za Żydów szacuje się na 6,276,800 osób. Z czego populacja Izraelitów pochodzących z trenów byłej ZSRR to - wg danych z 2015r - 891,700 osób. W 2008 roku populację mieszkańców Izraela pochodzących z terenów byłej ZSRR szacowano na 923,600. /dane za wikipedia: Demogr4aphic of Israel/

 5. Szymon

  Uwielbiam to. Mnóstwo komentarzy, żeby nie kupować od Izraela... Szczerze mówiąc, wisi mi, skąd byłby system. Byle by był możliwie najlepszy dla naszych potrzeb. Jeżeli akurat byłby to system izraelski, to proszę bardzo, a jeśli jakiś inny, to też nie mam problemu. Ale nie u nas.... U nas podejście "na złość mamie odmrożę sobie uszy" wiecznie żywe.

  1. Użytkownik

   A czy poniósłbyś do skopiowania swoje klucze od domu i auta do ślusarza, o którym wiesz, że jego brat okrada auta i mieszkania ?

 6. MArio

  Kody systemu mogą sprzedać do zaprzyjaźnionej Moskwy...

  1. Użytkownik

   Kupmy same kody.

 7. MSZ

  No proszę oferta z Izraela. A grubas Corran twierdził że wstrzymają eksport ziemniaków po ostatnich perypetiach dyplomatycznych. Taki ekspert z niego.

  1. dr666

   Bo Polska im może śmierdzi ale kasa (nawet z Polski) to już pachnie fiołkami. A jeśli przy okazji można przekazać Rosji Polaków jak na talerzu (gdy kupią ten cymes) to potrójny zysk. I spora kasa, i Rosja zadowolona i Polska znowu oszukana. Mazel Tov x3!

 8. realista

  Nic od Izraela.

  1. say69mat

   @defence24.pl: W trakcie odbywającej się w Stanach Zjednoczonych konferencji AUSA niemiecki Rheinmetall oraz izraelski UVision podpisały porozumienie dotyczące wspólnego oferowania amunicji krążącej rodziny Hero. Dotyczy ono dostarczania na rynki europejskiej kompletnych rozwiązań wykorzystujących te systemy amunicji krążącej.

 9. PL

  W nawiązaniu do poniższych komentarzy innych osób, jedna uwaga ode mnie: w nawiązaniu do obecnego stanu całego zespołu przekładni CODAG ORP ŚLĄZAK (liczę, że stosowny artykuł niebawem pojawi się na łamach D24) należy poważnie i wnikliwie zastanowić się nad jakością produktu, oferowanego przez TKMS w ramach programu MIECZNIK. Popieram głosy sprzeciwiające się kupowaniem czegokolwiek z Izraela, ale też trzeba zastanowić się nad zakupami u Niemców. Na spokojnie, z rozmysłem, wręcz z wyrachowaniem, unikając za to nieprzemyślanych działań. Ale o takich sprawach trzeba pisać, a nie chować głowę w piasek. Inne media już zajęły się opisywanym przeze mnie problemem.

  1. Stary ramol.

   Brawo.Popieram.

  2. dr666

   Tylko NAVANTIA oferuje okręty z Aegis dla Miecznika czyli F100. Dla mnie to zamyka temat.

 10. dgs

  Nic nie kupować od państwa położonego w Palestynie!

  1. dropik

   po takich deklaracjach konkurencja podnosi cenę o 20%. Polacy uwielbiaja strzały we własną stopę :P

  2. dr666

   A Izrael traci 100%. Tak strzelać sobie w stopę potrafi tylko Izrael.

 11. Czysta prawda

  Nic od Izraela. Zważywszy na ich nastawienie do Polski, ciągłe obrażanie naszego narodu, zakłamywanie historii i narastające żądania w kwestii tzw. mienia bez-spadkowego, wszelkie uzbrojenie z tego kraju i jego eksploatacja, staną się dodatkową okazją do szantażu.

  1. Inżynier

   Dobrze mówisz,nic!

  2. say69mat

   Hmmm ... zaprojektuj ;))) Zaprojektuj coś więcej niż prostą bezalternatywną negację ;))) Czyli projekcję potencjału ;))) Biorąc za punkt odniesienia kwoty przeznaczane przez gestora w temacie obronność na sferę R&D ;)))

 12. Dalej patrzący

  Tylko w jednym przypadku: 100% transfer technologii do ostatniej "śrubki" i bita oprogramowania [kody źródłowe - nie wykonawcze] - i pełna produkcja i rozwój bez ograniczeń eksportowych i integracji z dowolnymi systemami. Nie - to nie. Już się przejechaliśmy na "częściowo spolonizowanym" Spike.

 13. jurgen

  eeee może lepiej nie

 14. dgs

  Nic nie kupować od państwa położonego w Palestynie!

  1. POLAK

   Dokładnie!

 15. były porucznik zmechu

  Już lepiej z Czadu, lub Konga! Będą tak samo skuteczne, a znacznie tańsze.

 16. Gwarek

  Popieram w 100% , „ realista ” oraz „ Czysta prawda ”