Siły zbrojne

Walka Czołgów 3 w Orzyszu [GALERIA]

Fot: st. szer. Adrian Jórski, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki
Fot: st. szer. Adrian Jórski, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki

13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3, jeden z największych w Polsce dynamicznych pokazów współczesnego pola walki w wykonaniu żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. 

Przedsięwzięcie organizowane jest przez miasto Orzysz, 15, Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej oraz Wojewody Warmińsko–Mazurskiego i Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem „Siła w Sojuszu”. Oprócz tytułowej „Walki Czołgów” na uczestników imprezy czekał szereg atrakcji poprzedzających kulminacyjny punkt imprezy. 

Jak podaje kpt. Martyna Kupis rozpoczęcie uświetnił występ orkiestry wojskowej z Giżycka, następnie 1. batalion zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich 15GBZ zaprezentował swoje wyszkolenie z musztry paradnej, a także umiejętności bojowe nabyte podczas kursu SPARTAN, na co dzień realizowanego w 15GBZ. Oczekiwanie na pancerną bitwę poprzedził pokaz statyczny sprzętu oraz blok pokazów dynamicznych, w trakcie którego można było zobaczyć działanie żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 15. Mazurskiego Batalionu Saperów i 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

Na Pasie Taktycznym Wierzbiny zobaczyliśmy m.in.: działanie saperów podczas rozkładania mostu towarzyszącego BLG-67 oraz załadunku sprzętu na transporter pływający PTS-M, zajęcie rubieży, wykonanie manewru i odparcie ataku ze skrzydła wykonane przez artylerzystów na armatohaubicach KRAB. Ponadto w programie przewidziano wykrycie i niszczenie celu powietrznego przez pluton przeciwlotniczy, MEDEVAC, desant drużyny ze statku powietrznego, wszystko przy współdziałaniu ze śmigłowcami Mi-24 i W-3 Sokół.

[GALERIA_19992]

Kpt. Kupis dodaje, że kulminacyjnym punktem wydarzenia była tytułowa „Walka Czołgów”, w wykonaniu czołgistów z batalionu czołgów Ułanów Krechowieckich. Zebrani na orzyskim poligonie uczestnicy pancernej bitwy mogli zobaczyć czołgi PT-91, Leopard i Abrams, a całość zwieńczyła defilada sprzętu.

Zdjęcia w materiale: st. szer. Adrian Jórski, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.