Reklama

Siły zbrojne

Walka Czołgów 3 w Orzyszu [GALERIA]

Fot: st. szer. Adrian Jórski, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki
Fot: st. szer. Adrian Jórski, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki

13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3, jeden z największych w Polsce dynamicznych pokazów współczesnego pola walki w wykonaniu żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. 

Przedsięwzięcie organizowane jest przez miasto Orzysz, 15, Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego oraz Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej oraz Wojewody Warmińsko–Mazurskiego i Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod hasłem „Siła w Sojuszu”. Oprócz tytułowej „Walki Czołgów” na uczestników imprezy czekał szereg atrakcji poprzedzających kulminacyjny punkt imprezy. 

Jak podaje kpt. Martyna Kupis rozpoczęcie uświetnił występ orkiestry wojskowej z Giżycka, następnie 1. batalion zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich 15GBZ zaprezentował swoje wyszkolenie z musztry paradnej, a także umiejętności bojowe nabyte podczas kursu SPARTAN, na co dzień realizowanego w 15GBZ. Oczekiwanie na pancerną bitwę poprzedził pokaz statyczny sprzętu oraz blok pokazów dynamicznych, w trakcie którego można było zobaczyć działanie żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 15. Mazurskiego Batalionu Saperów i 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

Na Pasie Taktycznym Wierzbiny zobaczyliśmy m.in.: działanie saperów podczas rozkładania mostu towarzyszącego BLG-67 oraz załadunku sprzętu na transporter pływający PTS-M, zajęcie rubieży, wykonanie manewru i odparcie ataku ze skrzydła wykonane przez artylerzystów na armatohaubicach KRAB. Ponadto w programie przewidziano wykrycie i niszczenie celu powietrznego przez pluton przeciwlotniczy, MEDEVAC, desant drużyny ze statku powietrznego, wszystko przy współdziałaniu ze śmigłowcami Mi-24 i W-3 Sokół.

[GALERIA_19992]

Kpt. Kupis dodaje, że kulminacyjnym punktem wydarzenia była tytułowa „Walka Czołgów”, w wykonaniu czołgistów z batalionu czołgów Ułanów Krechowieckich. Zebrani na orzyskim poligonie uczestnicy pancernej bitwy mogli zobaczyć czołgi PT-91, Leopard i Abrams, a całość zwieńczyła defilada sprzętu.

Zdjęcia w materiale: st. szer. Adrian Jórski, st. chor. sztab. Mariusz Kraśnicki

Reklama

Komentarze (8)

 1. Uczestnik

  Świetna impreza. Możliwość wejścia do każdego czołgu na wystawie statycznej. Szkoda, że autor nie zamieścił fotografi kilkunastu tysięcy widzów obserwujących główną bitwę. Niestety są też i kamyczki do ogródka: BLG-67 się zepsuł i mostu już nie zabrał z powrotem, jeden pt-91 podczas głównej bitwy się na prawdę zepsuł i zamiast jednego straconego pt-91 według scenariusza były stracone 2 ;), Mi-24 latające bez jakiegokolwiek uzbrojenia to widok smutku i zgorszenia. Mimo to polecam wszystkim.

  1. MaG

   W tej chwili mamy armię na parady i tego typu pokazy,bo ta armia w ogóle nie nadaje się do boju poza nielicznymi jednostkami

  2. Widz

   M3 Bradley się zakopał na samym początku pokazu ;) Ogólnie strach się bać jeżeli na pokazie, aż tyle rzeczy poszło nie tak jak trzeba.

 2. pit

  Niestety żenady ciąg dalszy.....

  1. vddvdv

   Rosja nas nie zaatakuje ze strachu, że im żołnierze poumierają ze śmiechu jak zobaczą ten skansen. Straty rosyjskie byłyby ogromne.

 3. heh

  Dlaczego Twarde jada zamaskowane a Leosie nie? Czyzby nie potrzebowaly maskowania?

 4. MaG

  Mi-24,Pt-91 jeszcze jakieś zabytki z naszego muzeum pokazywaliśmy dla sojuszników ???

  1. luka

   No przecież masz napisane że jeszcze most BLG-67 (toż to na podwoziu jeszcze T-55 jest), PTS-M i W-3 :-D

  2. łepski

   pt-91 to może i stara konstrukcja, ale ciągle groźna. W naszym przypadku będzie przecież defensywna, okopana, wstrzelana w teren.

  3. MaG

   W czym ona groźna panie kolego ???? jak nie mamy nowoczesnej amunicji do nich i jak się niema obrony przeciwlotniczej i lotnictwa w odpowiedniej ilości to te wszystkie czołgi będą tylko tarczami strzelniczymi

 5. hehe

  Juz sobie wyobrazam atak Abramsow na nasze sily ktore odpowiadaja nalotem Mi-24 strzelajacym z dzialka a potem szarze Twardych na Abramsy. A najlepsze jest to ze nasi by wygrali, bo Abramsy nie mogly by do nich strzelac, bo eksponatow muzealnych nie wolno niszczyc. Nasi dobrze kombinuja :D

 6. Vix

  Wszystkich dwóch? ;)

 7. Kminek

  Te gogle uvex z "maskującym" paskiem na pierwszym zdjęciu to wyposażenie służbowe czy prywatne ;D

 8. Jancio pamcerniak

  Ale kto wygrał ? Bo przecież była walka

Reklama