Reklama

Siły zbrojne

W czołgowym biathlonie pięć reprezentacji pojedzie własnymi wozami

Poza pięcioma drużynami uczestnicy człogowego biatlonu będą jechać rosyjskimi wozami T-72B - fot. mil.ru
Poza pięcioma drużynami uczestnicy człogowego biatlonu będą jechać rosyjskimi wozami T-72B - fot. mil.ru

Organizacja tegorocznego biathlonu czołgowego nabiera rozmachu. Swój udział potwierdziło 15 spośród 41 zaproszonych krajów. Pięć z nich planuje przywieźć własny sprzęt, a są to: Ukraina, Grecja, Czechy, Włochy i Chiny. Pozostałe będą startować na "wypożyczonych" od Rosjan czołgach T-72B.

W wypadku tych pięciu reprezentacji opracowywany jest własnie plan transportu wozów w obie strony. Wg. rosyjskiego ministerstwa obrony ukraińskie i chińskie czołgi zostaną przetransportowane koleją, czego koszty oszacowano na 4,3 mln rubli (około 1,24 mln dolarów).

Maszyny dla Czechów, Włochów i Greków mają być przewiezione drogą lotniczą, jednak trwają obecnie negocjacje na temat wykonawcy i strony która ma pokryć koszty tego transportu. 

Do międzynarodowych zawodów "Czołowy Biathlon 2014" dojdzie pomiędzy 26 lipca a 16 sierpnia bieżącego roku na poligonie Alabino pod Moskwą. Jest to drugi biathlon czołgowy organizowany na specjalnie przygotowanym torze o długości 20 km. Pierwszy odbył się w 2013 roku i brały w nim udział reprezentacje wojsk Federacji Rosyjskiej. 

Komentarze (2)

 1. Damarcus

  Ciekawe czy naszych zapraszali?

  1. Armata

   tak - do ustawiania przeszkód i zbierania śmieci po gościach

  2. Swiatowid

   Mysle ze tak ale polacy jak zawsze sie obrazili i nie pojada, zreszta z czym. PT 91 twardy ma TYLKO silnik 850KM. Ruscy maja 1000-1200 KM , lepsze systemy optyczne stabilizacja lufy. Wlasne lufy wysokiej jakosci. Polskie ze slowacji delikatnie mowiac niee najlepsze. Nie mamy sie czym pochwalic. A MON cyba niechce byc wysmiany jak zawsze!

 2. abc

  a gdzie amerykanie? wypożyczą t-72?

  1. kolo

   W Polsce a w zamian my kupimy od nich F-16 wiadomo bez kodów :P :)

  2. Jaszczur

   Amerykanie na pewno dostali zaproszenie bo byli zapraszani także w tamtym roku. Na razie ani nie potwierdzili udziału ani nie odrzucili zaproszenia, więc sprawa jest otwarta.

  3. marek

   Tak Amerykanie będą startować na T-72, podobnie jak np Szwedzi czy Niemcy. Szkoda im wysyłać swoje najnowsze wozy na takie zawody.