Reklama

Siły zbrojne

VIP-owskie Boeingi opóźnione

Boeing BBJ2 / Rys. Boeing
Boeing BBJ2 / Rys. Boeing

Przybycie do polski dwóch samolotów transportowych do przewozu najważniejszych osób w państwie opóźni się w związku z opóźnieniami wywołanymi pandemią koronaworusa – poinformował w odpowiedzi na pytania Defence24 rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek.

Jak podał mjr Płatek, w związku z wpływem pandemii koronawirusa SARS-COV-2 na funkcjonowanie wielu podmiotów w kraju i na świecie zmianie uległ harmonogram dostawy samolotów Boeing 737-800 NG w wersji BBJ2 i zgodnie z aktualnymi przewidywaniami zostaną one dostarczone nie wcześniej niż pod koniec I kwartału 2021 roku.

Przypomnijmy, że Polska w ramach modernizacji floty samolotów VIP zakupiła 31 marca 2017 roku. W ramach tej umowy pierwszy samolot, używany i w standardowej konfiguracji pasażerskiej (Boeing 737-800), miał zostać dostarczony do 15 listopada tego samego roku, w którym została podpisana umowa. Ostatecznie udało się pozyskać maszynę fabrycznie nową, z której zrezygnował w międzyczasie chiński klient (linie lotnicze).

Pierwsza maszyna o nazwie własnej „Józef Piłsudski” lądowała na Okęciu po raz pierwszy dokładnie w dniu, który przewidywała umowa. Kolejne dwa samoloty, już w docelowej konfiguracji Boeing BBJ 2 z: kabiną HEAD dla 4 osób w układzie konferencyjnym, dwuosobową kabiną VIP, 12-osobową kabiną Business Class (8 miejsce w układzie konferencyjnym i 4 klasyczne), 48- osobowym przedziałem ekonomicznym i sypialnią dla załogi a także aktywnymi i pasywnymi systemami obrony, kodowanymi systemamk łączności, łącznością w standardzie wojskowym oraz wojskowymi systemami nawigacji TACAN i identyfikacji IFF.

Maszyny te miały pojawić się w Polsce 15 września i 15 listopada bieżącego roku..Po przybyciu do kraju dwóch nowszych maszyn w konfiguracji docelowej („Roman Dmowski” i „Ignacy Paderewski”, oprócz tego zakupione zostały dwa mniejsze samoloty typu Gulfstream G550 "Generał Kazimierz Pułaski" i "Książę Józef Poniatowski" ), „Józef Piłsudski” ma przejść przebudowę. Do tego czasu wyszkoliły się na nim załogi, które będą mogły zasiąść za sterami maszyn standardu BBJ 2.

Do tej pory wiadomo już było, że pewne opóźnienie będzie miała pierwsza maszyna, ponieważ nie pojawiła się ona w Polsce w wyznaczonym terminie. Teraz więcej światła na sprawę daje odpowiedź inspektoratu Uzbrojenia.

„W związku z wpływem pandemii koronawirusa SARS-COV-2 na funkcjonowanie wielu podmiotów w kraju i na świecie zmianie uległ harmonogram dostawy samolotów Boeing 737-800 NG w wersji BBJ2 i zgodnie z aktualnymi przewidywaniami zostaną one dostarczone nie wcześniej niż pod koniec I kwartału 2021 roku” – informuje jego rzecznik, mjr Krzysztof Płatek.

Wszystkie maszyny trafią do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Zakup Boeingów kosztował ponad 2,5 mld PLN.

Jest to równoznaczne z opóźnieniami rzędu co najmniej 4 i 6 miesięcy. W stosunku do pierwotnie zakładanego harmonogramu. W obecnej sytuacji trudno ocenić jak wpłynie to na proces wdrażania samolotów.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama