Siły zbrojne

Uzbrojone pojazdy dla chińskich spadochroniarzy

Chiński pojazd 4x4 w Wenezueli. Fot. Cancillería del Ecuador - flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org
Chiński pojazd 4x4 w Wenezueli. Fot. Cancillería del Ecuador - flickr, licencja CC BY-SA 2.0, commons.wikimedia.org

Chińskie wojska aeromobilne otrzymały nową wersję lekkiego pojazdu opancerzonego CS/VN3C 4x4 wyposażonego w bezzałogową wieżę.

Pojazd CS / VN3C, zaprezentowany po raz pierwszy w 2014 r. przez koncern NORINCO (China Ordnance Industries Group Corporation Ltd.) w trakcie Zhuhai AirShow, to nowy rodzaj lekkiego kołowego wozu opancerzonego, zaprojektowanego specjalnie z myślą zadaniach realizowanych przez siły szybkiego reagowania. Pojazd można skonfigurować do wykonywania różnego rodzaju działań, takich jak rozpoznanie, walki w terenie zurbanizowanym lub wykorzystać go w charakterze typowego transportera piechoty. Wśród cech tej konstrukcji wymieniane są: wysoka manewrowość, dzielność terenowa, przygotowanie do desantowania metoda spadochronową oraz możliwość transportu lotniczego na pokładach samolotów transportowych Y9 i Y20.

Konstrukcja CS/VN3C jest klasyczna, z silnikiem i skrzynią przekładniową z przodu. Za silnikiem znajdują się trzy przedziały: kierowania/dowodzenia (kierowca siedzi po lewej stronie a dowódca po prawej), bojowy/wieża po środku oraz desantu z tyłu. W sumie załogę wozu stanowi trzech ludzi (kierowca, dowódca, operator systemu uzbrojenia) plus czteroosobowy desant.

Po każdej stronie kadłuba znajdują się dwie pary pojedynczych drzwi (wcześniej prezentowana wersja posiadała tylko pojedyncze drzwi po bokach) oraz jeden z tyłu. W stropie nad przedziałem desantu zamontowany jest pojedynczy prostokątny właz. Kadłub CS / VN3C spawany i zapewnia ochronę przed ostrzałem z małokalibrowej broni strzeleckiej oraz odłamkami pocisków artyleryjskich. Pojazd być wyposażony w przykręcany pancerz, w celu zwiększenia poziomu ochrony.

CS/VN3C napędzany jest 6-cylindrowym, rzędowym, turbodoładowanym silnikiem wysokoprężnym o mocy 173 kW, co umożliwia rozpędzenie tego ważącego 9000 kg wozu do ok. 120 km/h.

Pojazd jest wyposażony w niezależne zawieszenie z podwójnymi wahaczami, blokadę międzyosiowego mechanizmu różnicowego, centralny system pompowania kół, oraz dwie śruby napędowe. Przygotowanie wozu do pływania zajmuje dwie minuty.

Standardowo CS / VN3C jest wyposażony w jednoosobową wieżę uzbrojoną w armatę 30 mm i karabin maszynowy 5,8 mm. Wygląda ona bardzo podobnie do wieży zamontowanej na bojowych wozach piechoty ZBD-03, również użytkowanych przez chińskie wojska powietrzno-desantowe. Z obu strony wieży zamontowano trzy wyrzutnie granatów dymnych. Wieżę może być także uzbrojona w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowany Red Arrow 73C, czyli chińską kopię rosyjskiego ppk. 9M14 „Malutka”.

Komentarze