Reklama

Siły zbrojne

Chiny szykują lotniczy przerzut czołgów

Fot. Alert5/CC BY-SA 4.0
Fot. Alert5/CC BY-SA 4.0

Jak donoszą chińskie media, Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza rozpoczęła ćwiczenia w zakresie przerzutu drogą powietrzną czołgów lekkich Type 15 na pokładzie wojskowych samolotów transportowych Y-20.

W przedziale transportowym maszyn Xi'an Y-20 Kunpeng mieszczą się jednorazowo dwa wozy Type 15 (ZTQ-15), co pozwala przemieścić ładunek o łącznej masie ponad 60 ton na odległość do 7800 kilometrów. Alternatywnym ładunkiem, jaki może jednorazowo przewozić maszyna tego typu, jest także czołg podstawowy Typ 99A. Zdobycie i przećwiczenie przez chińskie lotnictwo transportowe zdolności do strategicznego przerzutu wozów bojowych na duże odległości stanowi jedną z kluczowych elementów skutecznego prowadzenia operacji wojskowych na całym świecie poprzez budowę strategicznej zdolności globalnego przerzutu wojsk mostem powietrznym.

Type 15 (ZTQ) to nowy chiński czołg lekki, który został zaprojektowany w ostatnich latach jako następca przestarzałych czołgów lekkich Type 62. W założeniu ma on operować w trudnym warunkach terenowych takich jak tereny górskie, podmokłe lub z dużą ilością przeszkód wodnych, uzupełniającym tym samym czołgi podstawowe Type 99A. Po raz pierwszy został publicznie ujawniony w czasie defilady w Pekinie 1 października 2019 roku. Pierwsze egzemplarze trafiły na uzbrojenie pododdziałów chińskich wojsk lądowych rozlokowanych w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w styczniu 2020 roku.

Xi’an Y-20 Kunpeng to chiński samolot transportowy zaprojektowany przez 603 Instytut Aviation Industry Corporation of China oraz produkowany przez zakłady Xi’an Aircraft Industrial Corporation w kooperacji z Shaanxi Aircraft Corporation. Pierwsze prace nad maszyną rozpoczęto w 2006 roku. Oblot prototypu nastąpił 26 stycznia 2013 roku, a dwa pierwsze egzemplarze seryjne zostały wcielone do służby liniowej 15 lutego 2016 roku. Maksymalna nośność tego samolotu umożliwia na jednorazowe przewiezienie 65 ton, a przy mniejszym obciążeniu jego zasięg maksymalny wynosi do 8000 km.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Koba

  Nie przerzucą zbyt dużo czołgów samolotami Y-20. W 2016 posiadali jedynie 2 sztuki. Ciekawe, ile sztuk udało im się wyprodukować i wprowadzić do służby od tego czasu. Tym razem silniki ich nie ograniczają, bo D-30 zakupili z Rosji ponad 200 szt.

 2. ito

  Pomysł ma jedną przewagę nad polskim pomysłem (drogiego) dostosowywania AMV do transportu lotniczego: oni maja czym wozić. A poza tym- jeśli się już opanuje rejon gdzie takie samoloty mogłyby bezpiecznie (tzn. również wrócić w stanie nadającym się do lotu- transport dwóch czołgów lekkich kosztem takiego samolotu to marny interes) przewieźć sensowną ilość czołgów to czy jest sens wozić je droga powietrzną? No ale mogą- to ćwiczą.

  1. Filipek

   Bez sensu

 3. Andrettoni

  Ciekawe gdzie te samoloty miałyby polecieć? Przygotowanie do wojny o surowce w Afryce? Te czołgi nie są równym przeciwnikiem dla większości nowoczesnych MBT, są przystosowane do terenów górskich. Sugeruje to Iran lub kraje afrykańskie nie wyposażone w czołgi/broń ppanc. 200 czołgów jako wsparcie dla Iranu w ewentualnej wojnie z USA wiele by nie zmieniło, natomiast w Afryce to spora siła. Wiele tamtejszych krajów nie ma czołgów lub ma ich niewiele i do tego przestarzałych. Type 15 w Europie to w zasadzie nieprzydatny badziew, jednak mają sporą moc silnika co oznacza dobrą manewrowość - lepszą niż np T-80 co przy małej masie predestynuje je do użycia na bezdrożach, pełen pakiet nowoczesnych rozwiązań - łączność satelitarna, system nawigacji, SKO, dalmierz laserowy, termowizja. Można powiedzieć - T-55 na sterydach, idealny jako "czołg ekspedycyjny". Pytanie "co na to USA"? Marines szykują się do wojny na Pacyfiku, a Chiny do wojny w Afryce. Może się mylę, ale tak to wygląda. Na początek pewnie będą odgrywać rolę "bratniej pomocy" w walkach z pociotkami ISIS, później wspierać lokalne rządy w celu zachowania kontroli nad kopalniami.

  1. Marek

   Możesz mieć rację, że celują w Afrykę. Ale mają też kolegów w Ameryce Południowej. Tam te czołgi mogłyby się sprawdzić. Taka Wenezuela na przykład. Olbrzymi zbiornik z ciężką ropą, a teren dla takich czołgów wymarzony.

 4. gnago

  Zwyczajnie mają możliwość to ćwiczą, a dedykowane pewnie na Tajwan. Zrzucą ze dwie dywizje na ustronne lotnisko terenowe - aeroklubowe czy już teraz przez podstawione firmy mają wybudowane "drogi " w górach to dorzucą im lekkie czołgi zdolne do niszczenia wozów wyspowych Chin. O lotnictwo tajwańskie pytacie ? Zajęte walką o zniszczenie markowanego/realnego(?) zamiaru morskiej inwazji na wyspę

  1. Davien

   Taak, a w tym czasie OPL Tajwanu i pociski pokr o zasiegu do 1500km( tak, maja takie) będa sie nudziły?? To nei Syria gdzie podobno obsługa Pancyra poszła sobie na kawke:)

  2. Nowy fanklub Daviena

   Spokojnie davienku, najpierw przylecą J20 i zrobią sieczkę z tej OPL, później transportowce wylądują bez przeszkód. I nikt nie będzie się nudził.

  3. Sailor

   Równie dobrze mógłby przylecieć krążownik kosmiczny zamiast J20 albo pterodaktyl. Biedny ty jesteś Nowy Fanku skoro musisz pisać takie bzdury. Ale biznes to biznes. Sorry Winnetou.

 5. Kim

  Będą zrzucać czołgi do epicentrów koronawirusa na świecie, żeby go zastrzelić raz a porządnie.

 6. easyrider

  Nie ma co ujadać, bo chińska karawana i tak idzie dalej. Za kilkanaście lat, będziemy mogli tylko żyć wspomnieniami o naszej wielkości. Jedyny sposób na utrzymanie hegemonii Zachodu to wybicie ideologii, która go trawi i wyprowadzenie strategicznych uderzeń nuklearnych na Chiny i kraje islamskie. Sami też poniesiemy straty ale przetrwamy. W przeciwnym wypadku żadnych złudzeń. Zdominują nas całkowicie.

  1. man42

   easyrider jesteś sponsorowany przez obce panstwawa Czekają nas przetasowania W tej chwili jesteśmy bez armii bez swoich niezależnych służb ale wstajemy z kolan To jest bardzo trudne Na pewno nie bedziemy walczyć o zachodnie ideologię ale o przeżycie Będziemy powstrzymywać powstanie panstwa od Madrytu do Władywostoku Nikogo nie bedziemy atakować chyba że w obronie

  2. Puotr

   Ale Ty jestes naiwny typowy Polak przedkim chcesz sie bronic przed usa,nic ci niepomoze zjedza Cie na sniadanie,ha ha

 7. Davien

  A co kasiu, prawda zabolała poteżnie jak widać:))

 8. mlas

  A gdzie oni zamierzają przerzucać te czołgi?

  1. Cinek

   Do polski

  2. Nicek

   A po co?

  3. Orthodox

   Ćwiczą sobie dla poczucia równowagi z Amerykanami.

 9. wanj

  chiny powinny byc przeciwaga wobec imperialistycznym dazeniom usa

  1. Chinek Malinek

   Kolega mówi o obozach pracy w chinach gdzie przebywa do 739 tys ludzi A nieposluszni sa nadal rozstrzelanii Polecam Youtube

  2. Józef

   No nie koniecznie

  3. Józek

   Ale się wysiliłeś, wolę imperialistyczne USA niż komunistyczne Chiny

 10. Codybancks20

  Mając tak duży obszar bez tych samolotów nie sposób panować na terytorium! To jest kolejne mocarstwo ! Trzeba wspomagać Tajwan ( Formoza) bo inaczej bedzie zalew Chiński wszędzie !

 11. Ela

  Niech Chiny wezmą się za leczenie swoich ludzi

 12. ChRL - zapłacicie za pandemię

  Polacy od pandemii ćwiczą przerzut telefonów Hua, Xiao i Opp do kosza, także drogą powietrzną!

  1. Zxc

   Tak, bo to chińskie telefony z podzespołami wyprodukowanymi na całym świecie roznosiły zarazę. Czapka z folii na głowie jest?

 13. werte

  Wcisną dwa egzemplarze w wersji standard i to na granicy wytrzymałości. Ciekawe ile takich przerzutów wytrzyma maszyna bez uszczerbku. Mają ich ponad 40 więc od razu mogą przerzucić w teorii 80 czołgów. Samoloty te wymagają solidnych lotnisk i są łakomym celem dla manpadsów. A lekki czołg bez solidnego pancerza ma ograniczone zastosowanie. Nie wiem czy skórka warta wyprawki.

  1. rozczochrany

   W walce piechota zmotoryzowana lub jednostki powietrzno-desantowe, mając wsparcie nawet lekkich czołgów ogromnie zwiększa swoje możliwości oddziaływania na wroga.

  2. Jing Jiang

   Beda bombardowac bunkry podziemne energia kinetyczna.

 14. Chinol

  KPCH MA SIE DOBRZE a dlaczego JUŻ 7 miast zamkniętych i 2-prownicje? To jak zamknąć całe Włochy Kto dostarcza jedzenie zamkniętym mieszkańcom? A tak na poważnie Kto zbiera,trupy z ulic? Bo nie milicja ta dawno uciekla Pisac dalej

  1. Marta

   Aleś ty debil

 15. Ukulele

  Mam wrażenie że Chińczycy bardzo mocno zintensyfikowali swoje działania w ciągu ostatnich miesięcy. Imponuje profesjonalizm. Nie słychać o jakichkolwiek wypadkach samolotów i to od lat w zasadzie z małymi wyjątkami. Trochę utracili wizerunkowo w związku z zatajeniem informacji o koronawirusie przed światem. Zastanawia fakt że Rosja czy Korea prężą muskuły pokazując swój potencjał militarny zaś Chińczycy wolą być niedoceniani. Dobra nasza że Chiny są pokojowo nastawione nie biorąc udziału w konfliktach oby tak zostało. Supermocarstwo co do tego nie ma wątpliwości

  1. Gnom

   Pokojowe Chiny? Dlatego znacząco od 10 lat rozbudowują konsekwentnie siły desantowe/interwencyjne. Przypomnij sobie próby transporterów dla piechoty morskiej - to już ponad 10 lat. Nie kolego, pewnie trochę brakuje do zaplanowanego przez nich efektu (to lud Azjii - planuje na 2-3 pokolenia, nie lata), ale jak osiągną założony poziom to świat obudzi się z ręką w nocniku. Na początek Morze Południowochińskie i kilka krajów Afryki. A potem cały świat. Mao wiecznie żywy.

  2. Transformers

   Faktycznie przy USA i Rosji ChRL wygląda na aniołka. Co do drugiej części twej wypowiedzi to 100% drugie po USA mocarstwo na świecie a co gorsze dla USA niebawem ich przeciągnie. Obserwuje ten wyścig z ogromną ciekawością :)

  3. zeneq

   Nie słychać to znaczy że ich nie ma? Niezłe.

 16. Autor

  Myślę, że Rosjanie obserwują ich postępy, ale cóż mogą zrobić poza planowaniem obrony nw. tak wielkiego zagrożenia? Jeżeli się nawrócą będzie dobrze, jeśli nie, to będzie im ciężko. Nas straszyć nie maja prawa, a mają sporo do zrekompensowania nam, i tak też Niemcy mają. Myślę, że prawdziwa bitwa i tak rozgrywa się w sferze wartości.

 17. Fanklub Daviena

  Przynajmniej da się je przerzucić. C-5 Galaxy może przerzucić Abramsy M1A1 ale już nie M1A2... :)

  1. Ukulele

   C5b galaxy może przenosić każdą wersję abramsa. I to 2 sztuki naraz

  2. Smuteczek

   Tylko ten czolg tutaj to nie MBT a samolot to inna klasa niz C-5

  3. Davien

   A co za problem? Galaxy bez problemu uniesie M1A2 SEP3 a nie tylko zwykłego M1A2 a taich Type 15 zabiera 4 albo 5 Bradley-i

Reklama