Reklama

Siły zbrojne

USA zintensyfikują ćwiczenia lotnicze z Polską?

Amerykańskie samoloty będą częściej gościć na niebie Europy Wschodniej? - fot. B.Bera/zoom.mon.gov.pl
Amerykańskie samoloty będą częściej gościć na niebie Europy Wschodniej? - fot. B.Bera/zoom.mon.gov.pl

Podczas wystąpienia przed Izbą Reprezentantów sekretarz obrony Chuck Hagel oświadczył, iż w obliczu sytuacji na Ukrainie Stany Zjednoczone planują „zwiększyć pomoc wojskową dla Polski, krajów bałtyckich i innych sojuszników w Europie Wschodnie”. 

Od dzisiejszego ranka Departament Obrony prowadzi działa w celu wsparcia naszych sojuszników, takie jak zintensyfikowanie wspólnych z Polską ćwiczeń lotniczych oraz zwiększenie naszego udziału w ochronie przestrzeni powietrznej Krajów Bałtyckich.

Oświadczył Chuck Hagel

Poinformował również, że dowódca US European Command, gen. Philip Breedlove zaplanował w najbliższym czasie spotkania z ministrami obrony państw Europy Środkowo-wschodniej. Jednym z tematów ma być zwiększenie aktywności amerykańskich sił zbrojnych w zakresie współpracy wojskowej i wspólnego szkolenia. 

Komentując te informacje, podczas krótkiego spotkanie z dziennikarzami w Sejmie, ambasador USA w Polsce Stephen Mull wspomniał o możliwości zwiększenia stacjonującego w Polsce Aviation Detachment.

Jest to działający w bazie lotniczej w Łasku stały, dziesięcioosobowego pododdziału US Air Force. Jego zadaniem jest wspomaganie i obsługa amerykańskich samolotów podczas rotacyjnych ćwiczeń w Polsce. Pododdział ten należy do 52 Skrzydła Myśliwskiego stacjonującego w niemieckiej bazie Spangdahlem.

Obecnie amerykański personel i myśliwce F-15C Eagle stacjonują również na Litwie w ramach kontyngentu Baltic Air Policing, który strzeże przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy oraz Estonii. 

 

Reklama

Komentarze (6)

 1. A_S

  Dziesięcioosobowy personel Amerykański ma olbrzymi potencjał w Łasku. Są np w stanie ewakuować się w zaledwie kwadrans po wykryciu niebezpieczeństwa.

 2. Zgryźliwy

  A od kiedy to USA jest obecna w Europie Wschodniej? Polska od 1945 roku CAŁKOWICIE leży w E.Środkowej! Zwykle jak cokolwiek w ten sposób się dzieli, to dzieli się na trzy części, w TYM przypadku na Zachód (ten niby lepszy), Środek i Wschód. U życie dwóch ostatnich określeń razem, to klasyczny przekaz "podprogowy", DEPRECJONUJĄCY narody zamieszkujące te tereny. Podobna sytuacja dotyczy określeń: nazizm, nazista i antysemityzm, antysemita. Jeżeli jeszcze używają (a używają!) tych określeń politycy krajów, których one dotyczą to jest to tragedią tych krajów (w tym Polski), że takie nieuki bez wyobraźni je reprezentują! Odbiegłem od tematu ale zawsze mnie to denerwowało. Wracając - i co, przyślą tu swojego kucharza, żeby im robił oryginalne hot-dogi? Czy dalej będą się upierać, że tylko brązowe eggs pochodzą z ekologicznej hodowli, jedynej godnej, żeby żywić US soldiers? A co tam z GMO?

  1. Wojtekus

   Brawo Zgryzliwy. Od lat pisalem do MSZ aby sie z tym stereotypem "Europy Wschodniej" rozprawili gdyz Rosja to uzywa przeciwko nam podkreslajac ze jestesmy w ich strefie interesow. Sadze ze kraje baltyckie sa w Europie Wschodniej (wlasciwie geograficznie to polnocnej) jako byle republiki ZSRR i to wlasnie Balic Policing jest w Europie Wschodniej a nas zagraniczne media dorzucily.

 3. Arek

  To najlepszy czas oraz ogromna szansa . aby zwiekszyc od USA bezplatna pomoc dla Polski. I nie wydawac pieniedzy na pierdoly tylko zaczac kupowac naprawde sprzet posiadajacy duzy potencjal bojowy.

  1. alibaba

   Tobie Arek się chyba coś w głowę stało ? jaka bezpłatna pomoc USA? jaki sprzęt o dużym potencjale? Historii synku historii się naucz i ekonomii........

 4. takMiSieZdaje

  wszyscy zginiemy :( rosja nas wybije w pień

  1. asd

   Widzę, że kolegę przesiąkł już europejski duch odwagi. Niestety coraz więcej takich c.p w naszym kraju.

  2. alibaba

   Nie dramatyzuj, jedni i drudzy tj. ruscy i nasi zachodni"przyjaciele" potrzebują niewolników dlatego wszystkich nie wybiją. Co do amerykańskiej pomocy wojskowej tzn. więcej ćwiczeń na naszym terenie i za nasze pieniądze to BRAWO BRAWO dobrego humoru i robienia z nas tata wariata, a jeszcze prezydent i rząd się tym chwalą. To jakaś paranoja.Mam nadzieję że przy najbliższych wyborach dostaną odpowiednie do swojego profesjonalizmu i zaangażowania poparcie i to nie tylko ci z PO ale z wszystkich mafijnych partii.Tym ludziom wyprano mózgi i jedynym ich celem jest jak się NACHAPAĆ...

 5. z prawej flanki

  czyź obecność w Lasku tych dziesiéciu źolnierzy w ogóle nazwać moźna "obecnościá"? Po to wlaśnie Kreml storpedowal pierwotny projekt "tarczy" z instalacjá jej stacjonarnego komponentu ogniowego w Redzikowie ,aby tej obecności amerykańskich źolnierzy w naszym kraju nie bylo. O to i tylko o to toczyla sie wokól tego cala rosyjska gra uwieńczona przecieź pelnym powodzeniem ; o té "obecność" wlaśnie a nie o te kilka silosów z pociskami. Bardzom ciekaw jaki bédzie rzeczywisty zakres tych ostatnich obietnic sekretarza obrony administracji - coraz mniej dla mnie wiarygodnego Obamy?

  1. Mirosław Znamirowski

   W Południowym Wietnamie w pewnym momencie stacjonowało ponad 500 tysięcy żołnierzy USA. I co? Jak było trzeba to błyskawicznie się "zwinęli" pozostawiając sojusznika na pastwę losu.

 6. Ars

  ...jak znakomicie widać pełzające działania putina i jego chorej świty aby zawłaszczyć po kolei wszystkie państwa byłego bloku układu post sowieckiego (również Polskę) ...i tu nadchodzi odpowiedz na pytania tzw.znawców tematu po co wydajemy na zbrojenia miliardy? ...a nóż właśnie po to aby chore umysły dyktatorów 3 razy się zastanowiły czy im aby się to opłaci ...

Reklama