Reklama

Siły zbrojne

USA traci kolejny samolot. Tym razem to maszyna wczesnego ostrzegania

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Należący do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych samolot wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye spadł na ziemię w trakcie przeprowadzania rutynowego lotu szkoleniowego.

Obydwaj piloci i dwaj członkowie załogi wyskoczyli przed upadkiem samolotu na spadochronach i uratowali się, a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Do zdarzenia doszło 31 sierpnia o 15.50 czasu lokalnego nieopodal ośrodka szkoleniowego NASA na Wallops Island. Przyczyny wypadku nadal są ustalane.

Northrop Grumman E-2C Hawkeye to samolot wczesnego ostrzegania zdolny do startowania z dużych lotniskowców typu Nimitz i Ford. Do tej pory US Navy eksploatowało 89 samolotów E-2C/D w 11 dywizjonach liniowych i dwóch jednostkach eksperymentalnych. Pojedyncza maszyna figurowała jako przeznaczona do zadań szkoleniowych i to prawdopodobnie ta uległa wypadkowi.

Obecnie trwa wymiana floty E-2C na nowe, dysponujące większymi możliwościami maszyny wersji E-2D Advanced Hawkey’e, zdolną do dłuższego przebywania w powietrzu (dodano jej możliwość tankowania powietrznego i poprawione silniki) oraz wyposażoną w potężniejsze sensory (radar AN/APY-9) i znacznie nowocześniejszą elektronikę pokładową. Jak na razie zamówiono ich 50.

Reklama

Komentarze

    Reklama