Siły zbrojne

USA konsultują się ze wschodnią flanką NATO

Fot. kpt. Błażej Łukaszewski

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o rozmowie amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena z szefami resortów dyplomacji państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, w tym ze Zbigniewem Rau.

Minister Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem oraz swoimi odpowiednikami z krajów wschodniej flanki NATO. Tematem było bezpieczeństwo regionalne, i działania Federacji Rosyjskiej względem Ukrainy.

Ministrowie zgodzili się, że zdecydowana i zjednoczona reakcja państw NATO i UE będzie właściwą odpowiedzią na żądania wysuwane przez Rosję wobec Europy i Stanów Zjednoczonych. Minister Rau zaznaczył, że właściwym miejscem do rozmów na temat bezpieczeństwa w Europie jest Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której Polska przewodniczy od 1 stycznia br.

Czytaj też

Sekretarz stanu USA zapewnił, że żadne decyzje dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie mogą zapaść bez uzgodnień z krajami regionu. Przeprowadzona z inicjatywy Stanów Zjednoczonych rozmowa pozwoliła uzgodnić wspólne działania wobec napiętej sytuacji wokół Ukrainy i wschodniej flanki NATO. Jest to kolejne spotkanie w tym gronie po rozmowach prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki z prezydentem Joe Bidenem oraz rozmowach doradców ds. bezpieczeństwa prezydentów tych krajów w grudniu 2021 r. Podkreślili również swoją solidarność z Litwą w obliczu rosnących nacisków politycznych i gospodarczych ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Sekretarz dodał, że angażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo transatlantyckie pozostaje w dalszym stopniu niezachwiane.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii. Należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Czytaj też

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze