Reklama

Siły zbrojne

USA konsultują się ze wschodnią flanką NATO

Fot. kpt. Błażej Łukaszewski

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o rozmowie amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena z szefami resortów dyplomacji państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, w tym ze Zbigniewem Rau.

Minister Zbigniew Rau rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem oraz swoimi odpowiednikami z krajów wschodniej flanki NATO. Tematem było bezpieczeństwo regionalne, i działania Federacji Rosyjskiej względem Ukrainy.

Ministrowie zgodzili się, że zdecydowana i zjednoczona reakcja państw NATO i UE będzie właściwą odpowiedzią na żądania wysuwane przez Rosję wobec Europy i Stanów Zjednoczonych. Minister Rau zaznaczył, że właściwym miejscem do rozmów na temat bezpieczeństwa w Europie jest Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której Polska przewodniczy od 1 stycznia br.

Czytaj też

Sekretarz stanu USA zapewnił, że żadne decyzje dotyczące Europy Środkowo-Wschodniej nie mogą zapaść bez uzgodnień z krajami regionu. Przeprowadzona z inicjatywy Stanów Zjednoczonych rozmowa pozwoliła uzgodnić wspólne działania wobec napiętej sytuacji wokół Ukrainy i wschodniej flanki NATO. Jest to kolejne spotkanie w tym gronie po rozmowach prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki z prezydentem Joe Bidenem oraz rozmowach doradców ds. bezpieczeństwa prezydentów tych krajów w grudniu 2021 r. Podkreślili również swoją solidarność z Litwą w obliczu rosnących nacisków politycznych i gospodarczych ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Sekretarz dodał, że angażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo transatlantyckie pozostaje w dalszym stopniu niezachwiane.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii. Należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (8)

 1. Królewiec

  To jak Nas będą postrzegali Sojusznicy i wrogowie zależy w dużym stopniu od Nas samych . Jak będziemy mieli silne , nowoczesne Siły Zbrojne o dużych zdolnościach bojowych/ nie piszę o kuriozalnych pomysłach na 300.000 pospolitego ruszenia / , sprawną dyplomację , Wywiad , spójną strategię obronną Państwa i Społeczeństwa to będą szanowali , bali się i zapraszali do stołu obrad. Wieszanie się się kolejnych Rządów na cudzej łasce , lokajstwo , kupowanie mglistych obietnic pomocy , bezmyślna wiara w mityczne wartości a nie realne możliwości Sojuszników i Ich interesy to recepta na kolejną klęskę oraz nową martyrologię pt. przegraliśmy ale racja była po naszej stronie . NATO I UE są środkami do osiągania celów strategicznych RP a nie celem samym w sobie . To My mamy negocjować i walczyć za siebie a nie amerykanie w naszym imieniu i za Nas .

  1. Mitra

   100%popieram

  2. Darek S.

   Ale ani jeden rząd RP od 1990 roku nie stosował się do tych zasad nigdy. Oni nie wiedzą, ze tak się powinno robić.

  3. onucy

   10/10. Tylko czy Zachód chce mieć silną Polskę?

 2. Palmel

  Rozmowy to jest tylko pretekst do ataku na Ukrainę, Putin postawił takie żądania na które amerykanie i NATO nie mogą się zgodzić a jest to wytłumaczenie przed opinią światową o ataku zaraz po tym Chiny zajmują Tajwan, Rosja wstrzymuje eksport rzadkich pierwiastków jak np. tytan i w ciągu 3 miesięcy wstrzymują produkcję samolotów w USA tak że na zamówione F35 możemy tylko popatrzeć na zdjęciach

  1. onucy

   USA wstrzymuje transakcje Visa w Rosji i rozpoczyna dostawy Javelin na Ukrainę, Putin prosi o ponowne konsultacje w radzie NATO-Rosja

 3. DZIKA GĘŚ

  Konsultacja...uzyskano zgodę dla dawno podjętej decyzji

 4. Królewiec

  Super . To jeszcze niech konkretnie ogłoszą, że dają parasol atomowy nad wschodnią flanką NATO i przerzucą choćby po rotacyjnym batalionie Gwardii Narodowej na Litwę , Łotwę , Estonię . Brygadę Himarsów do Ciechanowa i Eskadrę F-15 do Świdwina . Bez tego spokojnie obejdą się na Pacyfiku a Rosjanie zostawią Bałtów w spokoju . Niech w końcu przestaną walić zaporowe ceny na armaty do ZSSW-30 i rakiety na samoloty do Wisły .To są konkrety a nie farmazony o poważnym zaniepokojeniu i zdecydowanej woli konsultacji co będzie na kolację w kantynie

  1. Monkey

   @Królewiec: Dokładnie, trafiłeś w punkt. Farmazony, farmazony i jeszcze raz farmazony. Do tego trzeba zauważyć, że OBWE już nic nie znaczy i fakt, że jeteśmy jako kraj przewodniczącym tej organizacji nic nam nie daje poza wzmianką w podręcznikach.

  2. andys_2

   OBWE to niewykorzystana, świadomie zresztą , szansa na porządkowanie spraw europejskich.

 5. Darek S.

  Jak dla mnie trzeba coś szybko wymyślić, bo Chińczycy przy pomocy Rosji zaczęli chyba rozgrywać swoją grę. Dobrze, że im Amerykanie w Kazachstanie zaczęli bruździć, bo inaczej Ruscy zaczną na Ukrainie, Chinole na Tajwanie.

 6. Mitra

  nie możemy opierać się li tylko na USA to głupota: 1.modernizujmy armię (obrona plot, obrona ppanc, cyber zabezpieczenia, mobilność, artyleria dalekiego zasięgu, rozpoznanie i mobilność, 2 twórzmy reginalne sojusze (kraje bałtyckie, Rumunia, Turcja) 3 zabezpieczmy tyły (dobre stosunki polityczne i gospodarcze z Niemcami) USA szykują się do wojny z Chinami to jest ich priorytet i będą za wszelką cenę próbowali dogadać się z Rosją i na nic się zdadzą żale , wierność i mld zakupy w USA, tak już było w historii (choćby IIwś i sojusz USA z ZSRR) uczmy się na niej , my jesteśmy tylko petentem nie partnerem, musimy budować przede wszystkim własne możliwości , owszem z USA wciąż trzeba rozmawiać , wciąż ich potrzebujemy ale nie należy stawiać wszystkiego na 1 kartę , czy nam się to podoba czy nie mamy inne priorytety niż USA

 7. Antonioo

  Podobno Pan Zbigniew Rau to minister spraw zagranicznych. Gdy władze są rozsądne, to minister spraw zagranicznych to persona druga w kolejności po permierze jeżeli chodzi o ważność. Ale u nas rządzą ci co rządzą dbając tylko o swoje partykularne interesy

  1. T72b3

   Prezydent USA zaproponował prezytetowi Rosji aby rozmowy o ukrainie itp z pominięciem Ukrainy i Polski USA będą się konsultowały z swymi najważniejszymi europejskimi sojusznikami tj Niemcy, Francja, Włoch i W Brytania. Artykuł na tym portalu

  2. T72b3

   Przepraszam nie dokończyłem i tak wyglądają amerykańskie konsultacje

 8. JAGODA

  Amerykanie zawsze nas Polaków zdradzali i robili w bambuko ! To żaden sojusznik ! Tuż po zakończeniu II WŚ woleli pomagać oblężonym przez sowietów SS-manom we wschodnim Berlinie. Nie byliśmy zaproszeni na wielką paradę zwycięstwa pomimo milionowych ofiar podczas gdy takie Fiji było ... a nie brało udziału w wojnie ! Sprzedali nas ruskim pomimo, że gen. Anders bardzo zabiegał aby nas włączyć w 1951 roku do NATO. Dobrze się chociaż stało, że będą musieli mieć wizy do strefy Schengen bo nasi nie potrafią nawet tego wywalczyć ale za to żydkom dają od ręki i ile chcą. Co raz bardziej rozumiem co powiedział Macron, że należy obawiać się Rosji, Chin i USA.

  1. Laky

   Zawsze to nas zdradzaliście wy rosjanie i niemcy😉😁😂