Reklama

Siły zbrojne

USA: kobieta została dowódcą lotniskowca

Kpt. Amy Bauernschmidt. Fot. U.S. Navy
Kpt. Amy Bauernschmidt. Fot. U.S. Navy

Amy Bauernschmidt została wybrana na kapitana amerykańskiego lotniskowca z napędem atomowym USS „Abraham Lincoln”. To pierwsza kobieta w historii, która obejmuje dowodzenie takim okrętem.

Kapitan Bauernschmidt już wcześniej objęła stanowisko, które nigdy wcześniej nie zostało przydzielone kobiecie. W 2016 r. została pierwszym oficerem na atomowym lotniskowcu USS „Abraham Lincoln”. Była drugą najważniejszą osobą na pokładzie okrętu z ok. 5 tys. załogą. 19 sierpnia podczas uroczystości zmiany dowódcy w San Diego zastąpiła poprzedniego kapitana – Walta Slaughtera.

Bauernschmidt ukończyła Akademię Marynarki Wojennej USA w 1994 r. W tym samym roku kobiety dopuszczono do służby na okrętach wojennych i w lotnictwie marynarki.

"To prawo absolutnie zmieniło moje życie (...) byłyśmy pierwszym rocznikiem, który kończył studia, wiedząc o tym, że może zostać zaszczycony możliwością służby, wraz z resztą naszych towarzyszy, w warunkach bojowych" - Bauernschmidt mówiła w wywiadzie ze stacją CBS w 2018 r.

Przyszła kapitan pilotowała śmigłowce, służyła na lotniskowcach rozmieszczonych na różnych oceanach, brała udział m.in. w inwazji USA na Afganistan w 2001 r. Od 2019 do 2020 r. dowodziła okrętem desantowym USS San Diego.

Stopień kapitana (Captain), jaki w US Navy ma Amy Bauernschmidt, to odpowiednik rangi komandora w polskiej Marynarce Wojennej.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama