Reklama

Siły zbrojne

Setki Humvee dla Gwardii Narodowej

HMMWV M1152A1. Fot. AM General
HMMWV M1152A1. Fot. AM General

Producent pojazdów HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles), AM General, otrzymał zamówienie na kolejne 739 pojazdów z tej rodziny przeznaczonych dla US Army, a konkretnie dla jednostek Gwardii Narodowej.

Chodzi o wariant M1152A1 z ulepszonym opancerzeniem kabiny dla dwuosobowej załogi i otwartą przestrzenią ładunkową. W zależności od rodzaju jej zabudowy wozy tej odmiany mogą z powodzeniem służyć jako maszyny do przewozu ładunków, albo znacznie większej niż klasyczny Humvee liczby ludzi.

Możliwe jest też zainstalowanie na nim opancerzonego modułu, w którym może być transportowanych do ośmiu w pełni wyposażonych żołnierzy. Pomimo wzrostu masy wynikającej z poprawionego opancerzenia M1152A1 nadal może być łatwo przerzucany drogą powietrzną. Ulepszenia w stosunku do poprzednich wersji o podobnym przeznaczeniu objęły też układ przeniesienia mocy, systemy elektryczne, chłodzenia i zawieszenie.

Zamówienia 739 pojazdów dokonano w marcu br. i ma ono wartość 89 mln USD. Zakup jest uzupełnieniem tego z października 2018 roku, opiewającego na 740 pojazdów. W jednym i drugim przypadku odbiorcą ma być Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych. W komunikacie US Army podkreśla się znaczący wzrost mobilności jaki zostanie osiągnięty dzięki wprowadzeniu ich do służby. Pierwsze mają się w niej pojawić w trzecim kwartale bieżącego roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.