Siły zbrojne

US Army otrzyma przeciwpancerne pociski TOW

BGM-71 TOW 2B Aero. Fot. Departament Obrony USA
BGM-71 TOW 2B Aero. Fot. Departament Obrony USA

Amerykański koncern Raytheon poinformował o zawarciu umowy na dostawy dla US Army kolejnej partii, o nie ujawnionej liczbie, przeciwpancernych pocisków kierowanych sterowanych bezprzewodowo dla wyrzutni ppk TOW.

Kontrakt na dostawy nowej amunicji przeciwpancernej, który podpisano w wyniku rozpoczętego kilka miesięcy temu postępowania, opiewa na sumę 101 mln USD. Dotyczy przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71F TOW 2B, które mogą być naprowadzone bezprzewodowo na cel.

BMG-71 TOW (Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided) to amerykańska ciężka wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych opracowana przez firmę Raytheon. Geneza systemu sięga lat 60, a produkcja pierwszej wersji rozpoczęła się w 1970 roku, jednak od tego czasu system przeszedł wiele generacyjnych modernizacji. Obecnie w służbie w US Army znajdują się przede wszystkim najnowsze wersje TOW-2A, TOW-2B i TOW-2B Aero.

BMG-71F TOW 2B to jedna z nowszych wersji rodziny systemu ppk TOW. Został opracowany w latach 80 i wprowadzony do uzbrojenia w 1992 roku. W przeciwieństwie do poprzednich wersji tego systemu wprowadzono w nim nowy sposób przeprowadzania ataku na cel o nazwie OTA (Oveflight Top Attack — atak z góry), do którego też wprowadzono po raz pierwszy na masową skalę bezprzewodowy sposób naprowadzania. Pociski TOW Wireless są bowiem kierowane radiokomendowo, ale są kompatybilne z istniejącymi wyrzutniami. Rakiety ze standardowym, przewodowym systemem naprowadzania nie są już produkowane

W sekcji głowicy bojowej pocisku wprowadzono dwa sekwencyjnie wystrzeliwane do dołu formowane wybuchowo penetratory (Explosively Formed Penetrator — EFP), które są wykonane z tantalu oraz aktywny zapalnik pracujący w dwóch trybach naprowadzania: laserowego i magnetycznego. Zmodyfikowano także system naprowadzania, który umożliwia zaprogramowanie pułapu lotu pocisku.

Czytaj też: Amerykańskie brygady ruszają do Europy

System BGM-71 TOW jest obecnie podstawowym typem wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych w swojej klasie w US Army. TOW jest wykorzystywany zarówno w wersji przenośnej złożonej z trójnogiej podstawy, tuby wyrzutni i systemy obserwacyjno-celowniczego, jak i na różnego rodzaju pojazdach takich jak samobieżne rakietowe wyrzutnie rakiet przeciwpancernych/niszczyciele czołgów M1045/M1045A1/M1045A2  TOW Missile Carrier i M1046/M1046A1 TOW Missile Carrier (oba na podwoziu wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV z pojedynczą wyrzutnią TOW) czy M1134 Anti-Tank Guided Missile Vehicle (ATGMV) (na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Stryker z podwójną wyrzutnią TOW zamontowaną na specjalnej, obrotowej podstawie na stropie kadłuba) albo bojowego wozu piechoty/rozpoznawczego M2/M3 Bradley (z podwójną wyrzutnią TOW z prawego boku wieży).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.