Reklama

Siły zbrojne

US Army otrzyma przeciwpancerne pociski TOW

BGM-71 TOW 2B Aero. Fot. Departament Obrony USA
BGM-71 TOW 2B Aero. Fot. Departament Obrony USA

Amerykański koncern Raytheon poinformował o zawarciu umowy na dostawy dla US Army kolejnej partii, o nie ujawnionej liczbie, przeciwpancernych pocisków kierowanych sterowanych bezprzewodowo dla wyrzutni ppk TOW.

Kontrakt na dostawy nowej amunicji przeciwpancernej, który podpisano w wyniku rozpoczętego kilka miesięcy temu postępowania, opiewa na sumę 101 mln USD. Dotyczy przeciwpancernych pocisków kierowanych BGM-71F TOW 2B, które mogą być naprowadzone bezprzewodowo na cel.

BMG-71 TOW (Tube-launched, Optically-tracked, Wire-guided) to amerykańska ciężka wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych opracowana przez firmę Raytheon. Geneza systemu sięga lat 60, a produkcja pierwszej wersji rozpoczęła się w 1970 roku, jednak od tego czasu system przeszedł wiele generacyjnych modernizacji. Obecnie w służbie w US Army znajdują się przede wszystkim najnowsze wersje TOW-2A, TOW-2B i TOW-2B Aero.

BMG-71F TOW 2B to jedna z nowszych wersji rodziny systemu ppk TOW. Został opracowany w latach 80 i wprowadzony do uzbrojenia w 1992 roku. W przeciwieństwie do poprzednich wersji tego systemu wprowadzono w nim nowy sposób przeprowadzania ataku na cel o nazwie OTA (Oveflight Top Attack — atak z góry), do którego też wprowadzono po raz pierwszy na masową skalę bezprzewodowy sposób naprowadzania. Pociski TOW Wireless są bowiem kierowane radiokomendowo, ale są kompatybilne z istniejącymi wyrzutniami. Rakiety ze standardowym, przewodowym systemem naprowadzania nie są już produkowane

W sekcji głowicy bojowej pocisku wprowadzono dwa sekwencyjnie wystrzeliwane do dołu formowane wybuchowo penetratory (Explosively Formed Penetrator — EFP), które są wykonane z tantalu oraz aktywny zapalnik pracujący w dwóch trybach naprowadzania: laserowego i magnetycznego. Zmodyfikowano także system naprowadzania, który umożliwia zaprogramowanie pułapu lotu pocisku.

Czytaj też: Amerykańskie brygady ruszają do Europy

System BGM-71 TOW jest obecnie podstawowym typem wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych w swojej klasie w US Army. TOW jest wykorzystywany zarówno w wersji przenośnej złożonej z trójnogiej podstawy, tuby wyrzutni i systemy obserwacyjno-celowniczego, jak i na różnego rodzaju pojazdach takich jak samobieżne rakietowe wyrzutnie rakiet przeciwpancernych/niszczyciele czołgów M1045/M1045A1/M1045A2  TOW Missile Carrier i M1046/M1046A1 TOW Missile Carrier (oba na podwoziu wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV z pojedynczą wyrzutnią TOW) czy M1134 Anti-Tank Guided Missile Vehicle (ATGMV) (na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Stryker z podwójną wyrzutnią TOW zamontowaną na specjalnej, obrotowej podstawie na stropie kadłuba) albo bojowego wozu piechoty/rozpoznawczego M2/M3 Bradley (z podwójną wyrzutnią TOW z prawego boku wieży).

Reklama

Komentarze (5)

 1. LLd

  Ktoś wie czy rosyjskie hard kill są skuteczne przeciwko takiemu typowi ataku? hodzi o Oveflight Top Attack, pocisk przelatuje kilka m nad czołgiem i odpala EFP będąc nad nim. Moim zdaniem świetna metoda i trudniejsza do znautralizowania. Ładny film z T-72 jest na youtube.

  1. Davien

   Większośc systemów na świecie ni przechwytuje takich pocisków, z rosyjskich to może jedynie malachit ale to nic pewnego.

 2. JÓZEK uzupełnił

  Polska by być w peletonie z sojusznikiem powinna reaktywować i modernizować. SPg-9 zamontowane na quadach i uzbrojone w bułgarską amunicję termobaryczną którą wyzerują na odległość 7 km wszystko i oślepią każdą pnceną bestię z odległości 1,5 km paląc na jej wieży ognisko

  1. Leopardzik

   Bułgaria sprzedawala je do Syrii I coś w tym jest prawdy Po ilości T72 Asada wyłączonych z akcji Brawo Jozku

 3. Hehe

  Założe się, że Rosomaki nigdy nie otrzymają ppk

  1. ZeneQ

   Otrzymają. Rosjanie wyślą każdemu którego zobaczą nawet dwa. Dla pewności.

  2. Sternik

   Otrzymają kiedy kupimy inne niż izraelskie. To Rafael blokuje integrację.

  3. To przegrasz.

 4. RP

  Bradley ma wyrzutnię na lewym boku wieży

 5. Leopardzik

  Tow 2B vs Sep3 z górnej pól sfery Tego na Youtube jeszcze nie było

  1. vvv

   jezeli m1a2c ma hard kill to tow-2b nie doleci nad cel

Reklama