Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie brygady ruszają do Europy

M1A2B Abrams z 2nd ABCT 1 Cav. Div. Fot. Sgt. Patrick Eakin/US Army
M1A2B Abrams z 2nd ABCT 1 Cav. Div. Fot. Sgt. Patrick Eakin/US Army

Jak informuje Departament Armii USA w oficjalnym komunikacie, w zimowej rotacji pododdziałów US Army w ramach zwiększonej obecności sojuszniczej w Europie, mają trafić dwie nowe brygady wydzielone z macierzystych dywizji amerykańskich wojsk lądowych.

Wspominane jednostki to 2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Black Jack" 1 Dywizji Kawalerii "First Team" oraz Brygada Lotnictwa Bojowego "Falcons" 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne". Zastąpią one odpowiednio 1 Pancerną Brygadową Grupę Bojową "Devil Brigade" oraz Brygadę Lotnictwa Bojowego "Demon Brigade" wchodzących w skład 1 Dywizji Piechoty "Big Red One", które obecnie pełnią służbę rotacyjną w Europie.

2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Black Jack" jest częścią struktury 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Hood w stanie Teksas w USA. Grupa ma typową strukturę typu ABCT i składa się z trzech batalionów pancerno-zmechanizowanych, kompanii rozpoznawczej oraz batalionu artylerii polowej, batalionu saperów i batalionu wsparcia. Jej podstawowym uzbrojeniem są czołgi podstawowe M1A2B Abrams (ok. 85), bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley (ok. 130-140 wraz z wozami rozpoznawczymi) oraz haubice samobieżne M109A7 Paladin (ok. 18).

Brygada Lotnictwa Bojowego "Falcons" jest częścią struktury 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne", która na co dzień stacjonuje w bazie w Hunter Army Airfield w stanie Georgia w USA. Grupa ma typową strukturę typu CAB i składa się z dwóch batalionów lotniczych, kompanii lotniczej i batalionu obsługi naziemnej. Jej podstawowym uzbrojeniem są śmigłowce wielozadaniowe UH-60M Black Hawk, śmigłowców ewakuacji medycznej HH-60M Black Hawk, posiada też jednostki śmigłowców transportowych CH-47F Chinook oraz śmigłowców uderzeniowych AH-64D Apache Longbow.

Planowe rotacje brygad pancernych i lotnictwa bojowego US Army do Europy odbywają się od 2017 roku. Obecność tych jednostek ma wesprzeć zdolność wojsk USA do szybkiego reagowania na zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Podpisane przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę porozumienie przewiduje budowę infrastruktury, pozwalającej na "utrwalenie" obecności rotacyjnych brygad w Polsce. Jednostki pancerne są od początku dowodzone z Żagania, ale na razie mogą osiągać pewien poziom gotowości jedynie w niemieckim kompleksie Grafenwöhr-Hohenfels. Rozbudowa Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim ma umożliwić certyfikację brygad również w Polsce.

Z kolei po wdrożeniu założeń porozumienia Polska (przede wszystkim baza w Powidzu) stanie się głównym miejscem stacjonowania brygad lotniczych US Army. Jak mówił Defence24.pl w lipcu Tomasz Szatkowski, ówczesny wiceszef MON, a obecnie ambasador Polski w Kwaterze Głównej NATO: "Zgodnie z zapisami porozumienia to Polska stanie się głównym obszarem rozmieszczenia brygady śmigłowcowej. Z tego powodu zgodziliśmy się na dodatkowe inwestycje w odpowiednią infrastrukturę dla jednostek lotnictwa wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Lotnictwo wojsk lądowych ma szczególne znaczenie dla wsparcia działań każdej z dywizji US Army".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.