Reklama

Siły zbrojne

Umowa na modernizację Bergerpanzerów w przyszłym roku

Fot. ppor. Marta Wieliczko/11 LDKPanc
Fot. ppor. Marta Wieliczko/11 LDKPanc

Inspektorat Uzbrojenia nadal prowadzi negocjacje z wybranym konsorcjum, w sprawie przeprowadzenia modernizacji wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2. Modernizacja ta ma na celu umożliwienie wsparcia czołgów podstawowych Leopard 2A5 i Leopard 2PL.

Jak poinformował rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek w odpowiedzi dla redakcji Defence24.pl "negocjacje z konsorcjum, którego liderem jest PGZ S.A., dotyczące przeprowadzenia modernizacji ciągnika pancernego BPz-2 nie zostały zakończone. Przewiduje się, że umowa zostanie zawarta w 2021 r., jednak dokładny termin zawarcia uzależniony jest od przebiegu negocjacji z Wykonawcą."

Postępowanie na ich modernizację eksploatowanych przez SZ RP wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2A2 do standardu Bergepanzer 2PL rozpoczęto we wrześniu 2017 roku. Do postępowania zgłosiło się wyłącznie konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider), Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" S.A.. Obecnie przewiduje się modernizację wszystkich 28 egzemplarzy tych wozów, z czego 8 w ramach zamówienia gwarantowanego i 20 w ramach prawa opcji.

Wspomniane konsorcjum prezentowało swoją propozycję modernizacji tych wozów na MSPO 2019 w Kielcach. Zakłada ona głęboką polonizację i wykorzystanie technologii wozu Wisent 1. Wóz ten został opracowany przez niemiecką spółkę Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) na potrzeby duńskiej armii do wsparcia Leopardów 2A5DK. Polski wariant modernizacji ma wykorzystywać wiele krajowych elementów i podzespołów, a sama modernizacja ma zostać przeprowadzona przez rodzimy przemysł zbrojeniowy.

Głównym celem modernizacji tych wozów jest zapewnienie zdolności do pełnego zabezpieczenia technicznego czołgów podstawowych Leopard 2A5 i Leopard 2PL. Obie te wersje w porównaniu do bazowej Leopard 2A4 do której wsparcia dedykowana była wersja Bergepanzer 2A2, charakteryzują się m.in. większą masę, co utrudnia realizowanie zadań zabezpieczenia technicznego. Wszystkie Bergepanzer 2, które bazują na zmodyfikowanym podwoziu czołgu podstawowego Leopard 1, zostały pozyskane od Bundeswehry w pakiecie wraz z czołgami podstawowymi Leopard 2A4/A5.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama