Reklama

Siły zbrojne

Ukraińskie lotnictwo ćwiczy ataki na kolumny pancerne [WIDEO]

Autor. mil.gov.ua

W ramach prowadzonego na Wołyniu szkolenia dowódczo-sztabowego Zamieć-2022 ukraińskie siły powietrzne trenowały atakowanie kolumn pojazdów opancerzonych i siły żywej przeciwnika. W działaniach tych wzięły udział samoloty bombowe Su-24M oraz myśliwce Su-27 i MiG-29 wykorzystując niekierowane pociski rakietowe i bomby lotnicze.

Reklama
YouTube cover video

Ćwiczenie przeprowadzono na poligonie nieopodal lotniska Powursk w obwodzie wołyńskim, ale maszyny, które wzięły w nim udział przyleciały z trzech różnych baz wojskowych. Były to myśliwce Su-27 i MiG-29 oraz bombowce Su-24M. Załogi trenowały ataki na kolumnę pancerną przeciwnika z niskiego i średniego pułapu z użyciem niekierowanych pocisków rakietowych oraz bomb o masie do 500 kg. Działania te były prowadzone na zachodzie kraju w czasie, gdy na wschodzie oczekiwano ewentualnego rosyjskiego ataku. Ćwiczenia obserwował Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. broni Mykoła Oleszczuk.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Czytaj też

Ćwiczenie prowadzone było w warunkach maksymalnie zbliżonych do realnych. Wykorzystano w nich ostrą amunicje, a cel stanowiła kolumna ustawionych na poligonie pojazdów opancerzonych. Co ciekawe, wykorzystano w tym celu pozbawione wyposażenia skorupy transporterów opancerzonych AT-105 Saxon, które w 2015 roku pozyskano z Wielkiej Brytanii. Są to wprowadzone w 1984 roku na uzbrojenie Armii Brytyjskiej, a obecnie całkowicie wycofane pojazdy opancerzone oparte na ciężarówce Bedford M w wersji 4x4. Ukraina w latach 2014-2015 pozyskała od Brytyjczyków 75 pojazdów tego typu, dostępnych od ręki i po bardzo atrakcyjnej cenie. Jak się wydaje, przez te lata zostały one zastąpione nowocześniejszymi maszynami, przede wszystkim produkcji krajowej Wycofane Saxony trafiły więc na poligon jako cele strzeleckie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (5)

 1. pitR

  Mam pytanie alias konkurs naj odpowiedzi. Czym Ukr może zestrzelić rosyjskie satelity szpiegowskie które szukają lotnisk stacjonowania lotnictwa. Pozdro

  1. prawda

   z tego co wiadomo Rosja nie posiada już działającego zwiadu satelitarnego nad Europą środkowo-wschodnią.

 2. Żelazny

  Atak uzbrojeniem niekierowanym na kolumny pancerne z silnym opl, koncepcja rodem z ZSRR. Straty lotnictwa będą mieli 100% a skuteczność ataku 0%.

  1. hermanaryk

   Dlaczego mieliby atakować kolumny z silną opl? Mają drony oraz OT, które mogą wyłączyć opl, nim nadlecą samoloty.

 3. Buka

  Jednak nie połknęli

 4. Starry

  Brak im nowoczesnego uzbrojenia rakietowego , niestety

 5. Monkey

  Rosjanie ich połkną, jeśli dojdzie do konfliktu. Sama odwaga i patriotyzm nie wystarczy, jak wyposażenie takie słabe jak i naszych MiG-29 czy Su-22.

  1. Autor Widmo

   Powinny operować wzdłuż zachodniej granicy Ukrainy w kierunku Naddniestrza inaczej bez OPL długo nie polatają. Na czołgi i transportery zostawić partyzantkę z PPK. Przy okazji sytuacji na Ukrainie zapominamy o beznadziejnym położeniu Mołdawii w czasie konfliktu z Ukrainą.

  2. Monkey

   @Autor Widmo: Mołdawia wcale nie jest w beznadziejnym położeniu. W razie najazdu Rosji na Ukrainę należąca do NATO Rumunia jest blisko, a w Naddniestrzu Rosjanie mają w sumie małe siły, wtedy zakleszczone pomiędzy Mołdawią i Ukrainą. Takż tam nie wróżę Rosjanom powodzenia. Gorzej na północy, wschodzie i południu Ukrainy. Rosjanie mają tu bardzo dobre podstawy dla przeprowadzenia operacji militarnej.

Reklama