Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska baza bezzałogowców nareszcie działa

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Dostarczone w ubiegłym roku na Ukrainę tureckie bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe Bayraktar TB2 rozpoczęły wreszcie służbę w docelowej jednostce. Mimo że maszyny przyjęto na uzbrojenie w październiku ubiegłego roku, problemy z biurokracją i funkcjonowaniem bazy w Starokonstantynowie de facto uziemiły maszyny aż do marca 2020 roku.

Pierwsze tureckie bezzałogowce taktyczne trafiły na Ukrainę w marcu 2019 roku i rozpoczęło się wówczas szybkie szkolenie personelu oraz procedury związane z weryfikacją parametrów, certyfikacją i próbami państwowymi. W październiku 2019 roku Ministerstwo Obrony Ukrainy oficjalne mówiło o tym, że instruktorzy przeszkoleni w Turcji powrócili do kraju a maszyny kończyły próby w locie. Zorganizowano również bazę dla nowo sformowanej jednostki maszyn bezzałogowych, do której ściągano personel z doświadczeniem w obsłudze systemów tego typu.

Jednak jak poinformowały w lutym 2020 roku lokalne media, tworzenie jednostki utknęło w martwym punkcie ze względu na piętrzone problemy biurokratyczne oraz finansowe. Jednostka powstała w bazie lotniczej Starokonstantynów w obwodzie Chmielnickim, która należała do zamkniętej niemal dwie dekady wczesnej eskadry myśliwskiej. Jak łatwo się domyślić infrastruktura była w dość opłakanym stanie i wymagała znacznych inwestycji, na które środki napływały bardzo powoli. Wiele prac remontowych, szczególnie w zakresie kwater dla personelu, zrealizowano z pomocą lokalnych władz i wolontariuszy.

Okazało się również, że biurokracja wojskowa i lotnicza piętrzyła problemy w zakresie dopuszczenia dronów do eksploatacji, procedur obsługi czy zasad i regulacji lotów nowych bezzałogowców. Skutkiem było znaczne opóźnienie w szkoleniu i co za tym idzie dłużej potrwa osiągnięcie przez jednostkę gotowości operacyjnej.

Mimo to szkolenia trwają i wypracowywane są nowe standardy i regulacje związane z eksploatację maszyn tego typu. Silnym impulsem dla intensyfikacji działań mających na celu wejście Bayraktarów do służby np. w działaniach na wschodzie kraju, były doniesienia o wysokiej skuteczności tych maszyn m.in. przeciw rosyjskiej produkcji systemom przeciwlotniczym i artylerii.

Podobnie jak ich tureckie odpowiedniki, również ukraińskie maszyny Bayraktar TB2 uzbrojone są w naprowadzaną laserowo amunicję precyzyjną  MAM-L o masie 22.5 kg produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Ten typ pocisków ma być wykorzystywany przez armię ukraińską i montowany jest w ramach dwustronnej kooperacji pomiędzy Roketsan i Ukroboronprom. Na zdjęciach z bazy Starokonstantynów można zobaczyć maszynę z czterema podwieszonymi pod skrzydłami MAM-L.

Taktyczna maszyna Bayraktar TB2 ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i zasięg działania 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Ukraińskie siły zbrojne posiadają znaczne doświadczenie bojowe w zakresie użycia systemów bezzałogowych, jednak Bayraktar TB2 jest największym BSP w arsenale Kijowa i pierwszą maszyną klasy taktycznej. Współpraca Ukrainy i Turcji w zakresie bezzałogowców jest konsekwentnie rozszerzana i obecnie obejmuje również współpracę w budowie ciężkiej maszyny klasy HALE (High Altitude Long Endurance), oznaczonej jako Bayraktar Akinci. W grudniu ubiegłego roku jej prototyp wzbił się do pierwszego lotu napędzany dwoma silnikami produkcji ukraińskiej.

Komentarze (21)

 1. Orthodox

  Wszystko ładnie, tylko tego typu drony będą skuteczne tylko w przypadku słabej opl przeciwnika i silnej swojej. Ukraińskie straty w latadłach tylko to potwierdzają. Straty materialne i ludzkie w czasie wojny są wtórne.

 2. Orthodox

  Tego typu drony i większe, bez własnej opl nie mają większej racji bytu. Wystarczy sobie przypomnieć ukraińskie straty w śmigłowcach, szturmowcach i transportowych. I nie ma tu większego znaczenia załogowe, czy bez. Bez obrony taki sam łatwy cel.

 3. Mariusz

  "Ukraińska Baza nareszcie dział" nie rozumiem, nareszcie dla kogo?

 4. Autor

  Moskiewska V kolumna jak zwykle niezdrowo pobudzona... ;-> Brawo Ukraińcy!

  1. Cit

   Ile tu agentów wpływu banderowskich ludobójców.

  2. rurek

   Ważniejsze, żeby było jak najmniej agentów mocarstwa lubującego się w strzałach w tył głowy Polaków.

  3. cit

   Nie .Nie ważniejsze.A widły lub siekiera były tak samo mordercze jak kula.

 5. PawelOZ

  Nie bardzo rozumiem tego "nareszcie". Niby co? My mamy sie cieszyc? Analizujac jezyk tego artykulu, widac, ze autor staral sie pisac po polsku, ale w paru miejscach ukrainizmy wyszly z worka "i co za tym idzie dłużej potrwa osiągnięcie przez jednostkę gotowości operacyjnej." czy " m.in. przeciw rosyjskiej produkcji systemom przeciwlotniczym i artylerii."

 6. Obserwator

  Ciekawy tytuł. Ukraińcy już mają, a my dalej gdzieś... w przyszłości...

 7. Matylda

  Jasne drony będą sprawdzać nad donbasem już dawno z powiett,a ich nie bombardowali a Ukraińcy umierają z biedy i braku lekow

  1. Mieczysław

   Jak się obronią przed Rosją, to sobie zarobią i na życie i na leki.

  2. Tam jest wojna kumasz

 8. Seba

  Latawce nie drosny,z taką prędkością latają że z kałacha in to posprzątają, kupili zabawki.

 9. martin

  super. w my nie mamy nic

 10. Trzaskowianka

  Dlaczego nareszcie? To nasza polska baza?

 11. Krzysztof

  "Nareszcie działa" - to w języku polskim informacja, że coś nastąpiło później niż oczekiwaliśmy i że czekaliśmy na to zbyt długo... Skąd taki emocjonalnie pozytywny stosunek do zwiększenia siły armii sąsiada?

 12. Jimbo

  Panie redaktorze a to stwierdzenie "baza bezzałogowców nareszcie działa" padło dlatego,że Polska budowała tą bazę? Dostarczyliśmy te bezzałogowce? Jesteśmy związani z Ukrainą jakimś sojuszem wojskowym? A może mieszkamy na Ukrainie i o tym nie wiemy.

  1. cit

   100/100!!!!

  2. Adam S.

   Co to za bzdura? Nawet o bazie wroga można napisać, że "nareszcie działa", jeśli wcześniej miała problemy z uzyskaniem gotowości. "Nareszcie", lub "w końcu", czyli po pokonaniu wielu przeszkód.

  3. bulba

   Moze chodzi o to, że nareszcie Ukraina rozwija realne mozliwości przeciwdziałania Rosji? Zmniejsza to odrobinę szansę na to, że będziemy w okolicach Przemyśla graniczyli z miłującą pokój Matuszką Rosją. Odrobinę, ale dobre i to.

 13. Zyzio

  Kiedy u nas? Też nam brakuje własnego rozpoznania

  1. k

   A Mirosławiec? A Orbitery? A Fly Eye? I wojska specjalne coś tam też mają! Nie pitol więc głupot!

  2. Inna klasa maszyn, doczytaj

 14. opos

  Turcy nie raz proponowali mam współpracę, ale kto by tam z jakimiś turkami współpracował. I tak za chwilę Ukraina będzie znów potęgą w eksporcie uzbrojenia a my będziemy sobie żyli w przeświadczeniu o własnej wielkości

  1. Milutki

   Tak właśnie jest, na Turcję patrzy się z góry. Nawet niektórzy tu piszący wyrażają wyższość nad Turkami, piszą np. że Turcja powinna zostać usunięte z NATO, kim oni sa żeby oceniać Turcję, a może Turcy zaczną o Polsce pisać czy jest warta członkostwa NATO czy nie.

 15. Lobo1

  I co, można???!!! Można!!! A nasze zbrojenia leżą i kwiczą... A przez "17nastkę" dla emerytów i rencistów oraz korono-euro-zarazę zostaniemy bezbronni...

 16. Marek1

  No i proszę, biedna i rozkradzione Ukraina ma KOLEJNY juz system uzbrojenia o którym polska armia może tylko pomarzyć. No, ale w końcu PO CO nam własne, uzbrojone BSP ? Mamy wszak sojusznika, który je ma i jeśli będzie mu się to opłacało, to ich być może użyje w naszej obronie ... :((

  1. sdf

   Ale Polska nie ma zapędów imperialnych!!!!!Davien/Al-Jazira już to wyjaśnił.

 17. men

  Mamy jako jedni z nielicznych w UE kompetencje do stworzenia/wdrożenia BMS/BSL, Teldat/WB, co nasze patriotyczne że aż hej władze robią?, "tworząb kompetencje" polegające na tym że nieudolne PGZ próbuje w obu przypadkach "sklecić" coś z komponentów izraelsko/USA/Bóg wie jeszcze jakich, pomijając pierdolety "władców" że musi to być koniecznie państwowe bo oni dbają o rozwój krajowego przemysłu ( nomen onen jak dbają to świadczą zakupy anty ofsetowe z USA - ale pani ambasador zadowolna więc nie wykonuje jak przedtem niemiłych telefonów) -zadziwiająca jest inercja tzw służb, ponieważ tylko mój pies (żeby nie było inteligentne bydle) chyba juz tylko wierzy że to przypadek.

 18. sd

  Z takim uzbrojeniem jak bomby to te drony nie polatają długo ale do rozpoznania powyżej zasięgu MANPADS się nadają i w zasadzie tylko do tego. Separy oficjalnie niczego innego niż Igły nie mają :)

 19. Druciarz

  TB2 i uzbrojenie precyzyjne to chyba teraz standard Co tam WB nam zmajstruje?

 20. tagore

  Wygląda na to ,że polska post komunistyczna struktura biurokracji wojskowej w sabotowaniu działań armii i MON nie jest wyjątkiem.

  1. Ustawiator

   Kolega ma rację Inspektor wsparcia od lat jest skonfliktowany a SG z inspektoratem uzbrojenia I chyba wygrywa bo zamiast naprawiać lotniska i poligony aktywnie lobbuje swoje pomysły

 21. Ślązak

  Czekam na Orlika a potem trzeba go uzbroić może w te tureckie bomby czemu nie...

  1. Marek1

   Turcja jest teraz be wobec hegemona, więc MON nawet o tym nie pomyśli. Autocenzura działa skutecznie ...

  2. Ślązak

   Musimy skupić się na wdrożeniu Orlika skoro jest już kontrakt, a potem trzeba go uzbroić w coś skutecznego

  3. Marek

   Przecież od pewnego czasu wiadomo, że WB jest w stanie to zrobić.