Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska armia odebrała krajowy system bezzałogowy

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Koncern Ukroboronprom dostarczył siłom zbrojnym Ukrainy pierwszy system bezzałogowy krajowej produkcji, złożony z modułów sterowania i komunikacji oraz trzech lekkich dronów typu BpAK-MP-1. Całość powstała w oparciu o program realizowany przez ukraińskie firmy i zespół Politechniki Kijowskiej. Niebawem BSL tego typu mają trafić do użycia w siłach ATO, czyli w strefie operacji antyterrorystycznej. 

System BpAK-MP-1 składa się z przenośnych modułów sterowania i lekkich bezzałogowców startujących z ręki i lądujących na spadochronie. BSL o rozpiętości 3 metrów i długości 129 cm o maksymalnej masie startowej 5,5 kg może przenosić ładunek użyteczny o masie 1,5 kg. Przy prędkości lotu sięgającej 120 km/h ukraińska maszyna może pozostawać w powietrzu do dwóch godzin.

Nasze bezzałogowce są trzy razy tańsze w produkcji niż ich zachodnie odpowiedniki. (…)W sytuacja w jakiej jest Ukraina, niska cena, czyli oszczędności budżetowe, jakość i dobre parametry techniczne są istotną przewagą, która w przyszłości zapewni też sukcesy na rynkach zagranicznych.

Stwierdził podczas uroczystego przekazania nowych bezzałogowców Ołeksandr Turczynow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

W obecnej chwili cała produkcja ma trafić na potrzeby sił zbrojnych Ukrainy, przede wszystkich działających przeciw tzw. separatystom na wschodzie kraju. W obecnej chwili powstały trzy bezzałogowce oraz system sterowania i transmisji danych, które przekazano siłom zbrojnym. Całość prac od projektu do produktu została zrealizowana w relatywnie krótkim czasie, krótszym niż jeden rok. Maszyna ma też być całkowicie oparta o krajową produkcję.

W przyszłości ukraińskie firmy Ukroboronprom związane z projektami bezzałogowymi, takie jak Biuro Konstrukcyjne „Meridian” i Politechnika Kijowska mają stworzyć konsorcjum specjalizujące się w tego typu pracach. We wstępnej fazie są projekty maszyn różnego typu, w tym również bezzałogowców uzbrojonych.

Reklama

Komentarze (6)

 1. slawomir

  Ciekawe, czy nasze "sily przeciwlotnicze" na armatach ZU-23-2 sa w stanie zestrzelic tak wymagajacy cel. Widzialem na filmach jak wala (pacjenci z choragiewkami zabili mnie smiechem) w niebo, lecz nie pokazuja, czy w ogole w cos trafiaja.

 2. bob

  ciekawe co będzie ze współpracy wb electronic z antonowem ?

  1. Tomasz Stelmach

   Podejrzewam, że właśnie system sterowania dla tych dronów.

 3. niCk

  Na Ukrainie było wszystko żeby zbudować taki system czemu im tak długo to zajęło mimo ze wcześniej był aż niezbędny nie wiem. Rosji nie chcieli drażnić, bali się ze może im się przydać na łapówkę ktoś czekał nie mam pojęcia.

 4. czf

  Ciekawe czy system ten potrafi współpracować z artylerią.

 5. Mireq

  Teraz gdy będą mieć oczy, nie będą strzelać po omacku.

 6. RIKI

  Bebechy są Polskie !

Reklama