Reklama

Siły zbrojne

Ukraińcy szkolą się na polskich Bielikach? To manipulacja

Test spadochronu hamującego polskiego M-346 Master - fot. Leonardo
Test spadochronu hamującego polskiego M-346 Master - fot. Leonardo

W mediach społecznościowych pojawiła się fotografia mająca przedstawiać ukraińskich pilotów jakoby przechodzących szkolenie zaawansowane na samolotach M-346 Master. Wszystko wskazuje na to, że pokazany w tle samolot to polski M-346 Bielik.

Fotografii towarzyszy opis, że ukraińscy piloci „szkolą się na M-346 przed przejściem do szkoleń na docelowych dla nich samolotach wielozadaniowych F-16”.

Zdjęcie zostało wykonane teoretycznie z zachowaniem pewnych środków bezpieczeństwa. Piloci mają wyretuszowane twarze, nie widać też numerów taktycznych samolotów ani oznaczeń narodowych. Kolor maszyn, a przede wszystkim malowanie samej końcówki jej dziobu jednoznacznie wskazują jednak na polski kamuflaż.

Reklama

Wszystko to nie jest jednak dowodem na to, że Ukraińcy rzeczywiście szkolą się na polskich Bielikach. Możliwe, że żołnierze ukraińscy zapoznawali się z tymi maszynami i wówczas wykonywano fotografię.

Na zdjęciu znajduje się tak naprawdę tylko jeden Ukrainiec. Żołnierz na drugim planie zaglądający do kabiny Bielika ma na ramieniu flagę hiszpańską i hiszpański kamuflaż polowy. Podobnie jak częściowo widoczny trzeci żołnierz po prawej stronie fotografii. Możliwe więc, że zdjęcie zostało wykonane w trakcie jakiejś wizyty międzynarodowej. Wydaje się więc, że mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi.

Czytaj też

Wszystko to nie zmienia faktu, że M-346 to rzeczywiście maszyna, na której można przeprowadzić szkolenie zaawansowane przed przejściem na F-16. Zgodnie jednak z dostępnymi informacjami ukraińscy piloci przechodzą szkolenia różnych szczebli w Wielkiej Brytanii (na samolotach Hawk), we Francji (na Alpha Jetach), Danii, Stanach Zjednoczonych i w ośrodku międzynarodowym w Rumunii.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. Agent Cesarstwa Japonii

  Szybko się dowiemy jeśli jakieś bieliki zostaną zniszczone przez pijanych "herosów" jak ten czołg co mu dali radę urwać wieże 😂 dziki Wschód i dziki zachód ua usa rus nic dziwnego

  1. Zam Bruder

   Nie bój żaby, żaden gieroj po stakanie za sterami nie zasiądzie ;)) Z rozrzewnieniem wspominam czasy jak to się z sojusznikiem za kołnierz nie wylewało pod kubek z rozbełtanym szprotem w oleju ;))

 2. X

  A gdyby nawet, to niech się szkolą, powodzenia !

 3. szczebelek

  Jeszcze kogoś dziwi, że w mediach są manipulacje?

 4. Dudley

  Nie rozumiem, czym się tu podniecać? Ukraińcy szkolą się w wielu krajach na wielu systemach uzbrojenia, również w Polsce. Czym różni się szkolenie na Krabie lub Raku od szkolenia na Bieliku? Niech się szkolą jak najskuteczniej, o ile nie powoduje to zakłócenia w szkoleniu polskich załóg.

 5. radziomb

  USA również zwiększa ilość szkoleń dla Ukrainskich Pilotów. Ogłosił to gen Brown, najwyższy dowodca.

 6. radziomb

  czyli nadal nie wiemy czy Ukraińcy piloci szkola się w Polsce... Płk Nowak za to już rok temu powiedział że technicy Ukraińscy się szkolą w Polsce . Więc dla mnie oczywistym jest że skoro mamy symulatory, samoloty fafiki, bieliki, F16 to Ukraińcy się tez szkolą, bo niby czemu nie skoro mają dostać ok 90 samolotów F16 a później pewnie tez 40 szt z Grecji więc pilotów potrzeba z 200 ! To jest i tak NIC w porównaniu ilu pilotów wystawiały wojska w 2giej wojnie światowej. W walkach o Normandie , w miesiąc Alianci stracili 10 000 samolotów w miesiąc a Niemcy 2 000 ! Dzisiejsze ilości to jest NIC.,

 7. GB

  Pojawiło się info że pilot (instruktor) greckich sił powietrznych będzie szkolił pilotów ukraińskich na F-16 i co ważne w Ukrainie. Ja myślę że szkolenie będzie stricte bojowe łącznie z niszczeniem obiektów na terenie Rosji.

Reklama