Siły zbrojne

Ukraina: przeciwlotnicze ćwiczenia w pobliżu Krymu

9A33BM3 Osa-AKM
Ukraińskie samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9A33BM3 Osa-AKM.
Autor. Michael Esspe/CC BY 3.0

Ukraińskie siły przeprowadziły ćwiczenia z obrony powietrznej w obwodzie chersońskim przy anektowanym przez Rosję Krymie - poinformował w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Równolegle u granic Ukrainy ciągłe ćwiczenia prowadzi także rosyjska armia.

"Siły obrony powietrznej przeprowadziły ćwiczenia z wykorzystaniem przeciwlotniczego zestawu rakietowego Osa-AKM. Zestaw może być wykorzystany wobec wrogich dronów, śmigłowców, samolotów i sprzętu wojskowego" - czytamy w komunikacie sztabu.

Czytaj też

"Musimy być w pogotowiu w związku z wszelkimi możliwymi działaniami przeciwnika na granicy administracyjnej z tymczasowo okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu" - zaznaczył podpułkownik Ołeksandr Rabczewski, oficer zgrupowania wojsk "Południe". Ukraińska redakcja Radia Swoboda przypomina, że w ubiegłym tygodniu w obwodzie chersońskim ukraińscy wojskowi ćwiczyli "efektywne zastosowanie przeciwpancernego uzbrojenia w rzeczywistej walce". Z kolei ministerstwo obrony Rosji poinformowało w środę o rozpoczęciu ćwiczeń z udziałem ponad 10 tys. jej wojskowych m.in. na Krymie i na poligonach na południu kraju.

Ponad 10 tysięcy żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zorganizowanych w batalionowe grupy taktyczne rozpoczyna ćwiczenia na 20 poligonach na południu Rosji oraz w Abchazji, Armenii i Północnej Osetii - poinformowało w środę dowództwo okręgu w Rostowie nad Donem.

Czytaj też

W manewrach będą też brały udział pododdziały ochrony brzegowej Flot Czarnomorskiej i Kaspijskiej. Celem ćwiczeń jest nauka nowych działań taktycznych w grupach rozpoznawczych i uderzeniowych , łącznie z artyleryjskimi, lotnictwem i snajperami. W ćwiczeniach będą też brały udział pododdziały do walki z dronami, grupy przeciwdziałania atakom chemicznym i radio-elektronicznego kamuflażu- poinformowało w środę dowództwo Południowego Okręgu Wojskowego w Rostowie nad Donem.