Reklama

Siły zbrojne

Ukraina otrzyma transportery z Australii

Bushmaster Netherlands
Transporter Bushmaster 4x4 w służbie holenderskiej.
Autor. www.defensie.nl

Ukrainie „wysyłamy naszą broń, amunicję, pomoc humanitarną. Wysyłamy kamizelki kuloodporne. Wszystkie te rzeczy. Wyślemy też nasze transportery opancerzone Bushmaster” - oświadczył w premier Australii Scott Morrison po wystąpieniu prezydenta Zełenskiego przed parlamentem tego kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Premier Morrison poinformował też, że kołowe transportery MRAP typu Bushmaster, zostaną dostarczone australijskimi ciężkimi samolotami transportowymi C-17 Globemaster aby trafiły do użytkownika jak najszybciej. – „Kiedy terytorialna suwerenność kraju jest naruszona. Kiedy zbrodnie wojenne są popełniane przez Rosję w Ukrainie, to jest coś czego Australijczycy nigdy nie będą tolerować" - podkreśla premier. Dodał też, że wystąpienie Zełenskiego „przypomniało", co jest stawką w trwającym w Ukrainie konflikcie. Wozy Bushmaster zostały wymienione przez prezydenta Ukrainy wśród sprzętu potrzebnego pilnie.

Czytaj też

Bushmaster to produkowany przez firmę Thales Australia pojazdy opancerzone klasy MRAP, czyli zapewniający ochronę zarówno przed minami jak i odłamkami czy ostrzałem z broni ręcznej. Przy masie 12 ton mogą one przewozić 10 żołnierzy z prędkością do 100 km/h. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m. in. podczas wojny w Afganistanie. W Europie są one eksploatowane przez siły zbrojne Niderlandów.

Reklama

Czytaj też

Pojazdy są w układzie 4x4 i raczej nie będą mogły zastąpić klasycznych transporterów opancerzonych, nie mówiąc już o uzbrojonych w armaty małokalibrowe kołowych BWP w rodzaju BTR-4, ale mogą być pewnym wzmocnieniem dla armii Ukrainy. Kijów apeluje jednak również o czołgi, systemy artyleryjskie w tym dużego kalibru, systemy przeciwlotnicze średniego/dalekiego zasięgu, czy nawet samoloty myśliwskie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ito

    No patrzcie, a Irakijczycy od Australii to co dostali?

    1. Valdore

      Wy Rosjanei za to dostaliscie od Australii jedynei ciężkie sankcje biedny trollu.

Reklama