Siły zbrojne

Ukraina: były szef sztabu generalnego aresztowany pod zarzutem zdrady stanu

Gen. Wołodymyr Zamana (z lewej) podczas spotkania z ambasadorem USA na Ukrainie w marcu 2013 r./ Fot. usa.mfa.gov.ua
Gen. Wołodymyr Zamana (z lewej) podczas spotkania z ambasadorem USA na Ukrainie w marcu 2013 r./ Fot. usa.mfa.gov.ua

Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy w czasach prezydentury zbiegłego do Rosji w 2014 roku Wiktora Janukowycza, generał Wołodymyr Zamana, został aresztowany w związku z podejrzeniem o zdradę stanu – poinformowały we wtorek ukraińskie media.

Sąd rejonowy w dzielnicy Peczersk w Kijowie aresztował generała do 27 marca. Zamana oświadczył, że zarzuty pod jego adresem są sfabrykowane. B. wojskowy został zatrzymany w poniedziałek przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuraturę wojskową. Podejrzewany jest o działania, które ułatwiły dokonaną przez Rosję aneksję Krymu i uniemożliwiły mobilizację wojsk na początku rosyjskiej agresji w 2014 roku - oświadczył prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko.

Według prokuratora Zamana w czasie swego urzędowania w latach 2012-2014 przeprowadził reformę armii, która „faktycznie sparaliżowała opór ukraińskich żołnierzy wobec agresji Rosji". Zamana „osobiście zmniejszył skład sił zbrojnych Ukrainy, ograniczając go bardziej, niż pozwalało prawo, zlikwidował 70 jednostek i związków wojskowych, w tym brygady i dywizjony przeciwlotnicze, 19 jednostek lotniczych, zaś brygadę lotnictwa taktycznego zmniejszył do eskadry” – napisał Łucenko na Facebooku.

Na początku lutego Łucenko oświadczył, że działania byłych ministrów obrony i szefów sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy, które doprowadziły do poważnego osłabienia możliwości obronnych kraju, mogą być kwalifikowane jako zdrada stanu.

Źródło:
PAP

Komentarze