Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: amerykańskie bombowce patrolowały przestrzeń powietrzną

Fot. Arpingstone (domena publiczna)
Fot. Arpingstone (domena publiczna)

Trzy bombowce strategiczne B-52H sił powietrznych USA eskortowane przez ukraińskie myśliwce odbyły w poniedziałek lot w przestrzeni powietrznej Ukrainy - poinformowało dowództwo sił powietrznych Ukrainy. Takie patrolowe loty będą odbywały się regularnie - zapowiedziano.

Bombowce obrały kurs na Morze Czarne "w celu (przeprowadzenia) wspólnych działań z partnerami w sferze bezpieczeństwa zbiorowego" - przekazano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Podkreślono, że takie patrole będą miały regularny charakter w związku z tym, że "misje B-52 w przestrzeni powietrznej Ukrainy są częścią dawno zaplanowanego rozlokowania sześciu B-52 w bazie lotniczej Royal Air Force Fairford w Wielkiej Brytanii".

"Strategiczni partnerzy Ukrainy po raz kolejny dają rosyjskim władzom do zrozumienia, że nie zostawią Ukrainy samej i nie dadzą zamienić Morza Czarnego i Azowskiego w wewnętrzne jeziora Federacji Rosyjskiej" - oznajmiło dowództwo.

Poprzednio B-52 odbyły lot w ukraińskiej przestrzeni powietrznej 4 września, kierując się w stronę Morza Czarnego i przelatując w pobliżu administracyjnej granicy z anektowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama