Reklama

Siły zbrojne

Udana akcja ratownicza Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Fot. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

W sobotę (tj. 5 listopada br.) Dowództwo Generalne poinformowało, że załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, przeprowadziła już kolejną w tym roku akcję ratowniczą, ewakuując na stały ląd chorego pasażera promu STENA VISION.

Reklama

Dowództwo Generalne Załoga SAR pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna". Jeden z pasażerów promu STENA VISION, wymagał natychmiastowej hospitalizacji. Prom znajdował się wtedy ok. 70 km na północ od Łeby.

Reklama

Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, wystartowała w kierunku promu o godzinie 14.15. Po dolocie do rejonu działań na pokład promu opuszczono ratownika, który wstępnie zaopatrzył poszkodowanego. O godz. 15:12 załoga podjęła poszkodowanego na pokład śmigłowca i rozpoczęła lot powrotny.

Czytaj też

Po półgodzinnym locie Anakonda wylądowała na lądowisku przyszpitalnym Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie i poszkodowany został natychmiast przekazany służbom medycznym, oczekującym na lądowisku. Śmigłowiec powrócił na macierzyste lotnisko Oksywie o godz. 16:38, kończąc akcję.

Reklama

Była to 741 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 25 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 380 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi.

Czytaj też

Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Reklama

Komentarze