Reklama

Siły zbrojne

Tureckie wojsko stawi się na manewrach z Ukrainą

Fot. U.S. Navy
Fot. U.S. Navy

Turcja nadal planuje udział w rozpoczętych w poniedziałek ukraińsko-amerykańskich ćwiczeniach wojskowych Sea Breeze. O decyzji władz poinformował zastępca dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej Andrij Tarasow. 

Na konferencji prasowej w Odessie kontradmirał Tarasow oświadczył, że "tureccy wojskowi przybędą na ćwiczenia zgodnie z planem". W nocy z piątku na sobotę w Turcji doszło do próby puczu, za którą według tureckich władz odpowiedzialna jest pewna grupa w tamtejszych siłach zbrojnych. 

Turecki premier Binali Yildirim poinformował w poniedziałek, że w związku z przewrotem zatrzymano dotychczas ponad 7,5 tys. osób, w tym ok. 6 tys. wojskowych.

Zastępca dowódcy manewrów ze strony amerykańskiej Kenneth Engle powiadomił ponadto, że amerykańscy wojskowi są gotowi na ewentualne prowokacje ze strony Rosji. "Nie chcemy prowokować żadnej odpowiedzi, ale planujemy w pełni uczestniczyć w ćwiczeniach" - dodał.

Czytaj więcej: Pucz w Turcji osłabi "drugą armię NATO" [7 powodów]

W poniedziałek w Odessie rozpoczęły się ukraińsko-amerykańskie manewry Sea Breeze 2016, w których poza USA i Ukrainą weźmie udział jeszcze 14 państw: Bułgaria, Finlandia, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Litwa, Mołdawia, Norwegia, Polska, Rumunia, Turcja, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. Ćwiczenia potrwają do 30 lipca w północno-zachodniej części Morza Czarnego, w obwodach odeskim i mikołajowskim.

W sumie oczekiwany jest udział do 4 tys. ludzi, ok. 25 okrętów, 20 samolotów i śmigłowców, a także ok. 140 samochodów i pojazdów opancerzonych.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

 1. paranoja

  I to jest szopka: Zachód poparł pucz, który obalił legalne władze na Ukrainie a potępił pucz chcący to samo w Turcji. Erdogan chce zabijać tych, którzy chcieli obalić prezydenta Turcji w puczu a razem ćwiczy z tymi, którzy zrobili pucz obalający prezydenta na Ukrainie. :-D

  1. komisarz rozjemczy

   oto cały zachód i ameryka ? nic dodać ale wiele ująć ? hipokryzja jakich mało w cywilizowanym podobno krajach zachodu !

 2. KrzysiekS

  No to Turcja ostro gra(najpierw Rosyjski samolot a teraz), dobrze że to nie my.

Reklama