Reklama

Siły zbrojne

Tureckie Leopardy z lokalnym pancerzem dodatkowym

Fot. Roketsan
Fot. Roketsan

Jak poinformował przewodniczący tureckiej Prezydencji Przemysłu Obronnego (SSB) Ismail Demir, turecka spółka Roketsan miała rozpocząć produkcję seryjną pakietów opancerzenia dodatkowego dla czołgów podstawowych Leopard 2A4. Stanowi to element modernizacji tureckiej floty tych wozów do standardu Leopard 2A4TR.

Na Twitterze zamieszczony został materiał wideo prezentujący statycznie i dynamicznie najprawdopodobniej prototypowy egzemplarz tureckiego Leoparda 2A4 na którym zainstalowano wspomniany pancerz dodatkowy rodzimej produkcji. Według Demira moduły tego pancerza miały zostać zaprojektowane i są produkowane w Centrum Ochrony Balistycznej spółki Roketsan w Stambule. Opracowanie i wdrożenie pakietu tego opancerzenia na tureckie Leopardy jest pokłosiem doświadczeń bojowych wyniesionych z konfliktu syryjskiego. Obecnie nie wiadomo jednak czy jest to element modernizacji wprowadzony w ramach planowanej modernizacji do standardu Leopard 2A4TR (opartej na wariancie Leopard 2NG).

Leopard 2NG to turecki pakiet modernizacyjny niemieckiego czołgu podstawowego Leopard 2A4 zaprojektowany przez turecki koncern ASELSAN na potrzeby tureckich wojsk lądowych we współpracy z niemieckim przemysłem zbrojeniowym. W efekcie główny nacisk położono na zwiększenie przeżywalności czołgu i załogi poprzez zwiększenie bazowej odporności balistycznej i przeciwminowej. Dodatkowo zmodernizowano lub wymieniono i zastąpiono nowymi, lokalnymi odpowiednikami część przestarzałych podzespołów, a także poprawiono komfort pracy załogi, świadomość sytuacyjną i precyzję rażenia.

image
Reklama

Z przodu wieży i kadłuba oraz na jego przedniej części boków zainstalowane zostały moduły pancerza dodatkowego Advanced Modular Armor Protection (AMAP) niemieckiej spółki IBD Deisenroth Engineering, które są produkowane na licencji w Turcji przez Roketsan. Co warte podkreślenia, turecki wariant tego pancerza ma wykorzystywać elementy pancerza reaktywnego ERA lokalnej produkcji. Z kolei z tyłu i na tylnej części boków zainstalowano ekrany pancerza prętowego. Dodatkowo wzmocnione miało zostać także dno kadłuba przeciwko minom przeciwpancernym i improwizowanym ładunkom wybuchowym (IED). Pakiet modernizacji zakładał także opcjonalne wykorzystanie szeregu lokalnych podzespołów takich jak aktywny system ochrony pojazdu, system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem czy system obserwacji dookolnej itp.

Obecnie na uzbrojeniu tureckich wojsk lądowych znajduje się łącznie 354 egzemplarzy czołgów podstawowych Leopard 2A4. Zostały one pozyskane z nadwyżki Bundeswehry w dwóch partiach po 298 egzemplarzy i 56 egzemplarzy. Spośród nich 15 egzemplarzy jest wykorzystywanych jako źródło części zamiennych, a około 8 egzemplarzy zostało trwale utraconych w czasie wojny domowej w Syrii. W związku z tym obecnie turecka armia posiada łącznie ok. 330 egzemplarzy tych czołgów. W najbliższych latach mają one zostać poddane modernizacji równolegle do produkcji seryjnej i wprowadzania do służby liniowej nowych rodzimych Altayów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. taka prawda

    Po kompromitacji w Syrii nie ma innego wyjścia jak zakładać dodatkowy pancerz ...

Reklama